Zainwestuj w nieruchomości > Artykuły > Wakacje w branży hotelowej przedłużone do września

Wakacje w branży hotelowej przedłużone do września

Marcin Mączyński, Sekretarz Generalny w Izbie Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, z niepokojem wypowiedział się na temat sytuacji branży hotelowej w najbliższych miesiącach. We wrześniu odnotowano jednak przedłużenie ruchu turystycznego.

Wpływ pandemii na branżę hotelarską

Wrześniowa słoneczna pogoda zapewniła hotelom przedłużenie wakacyjnego ruchu turystycznego. Część osób, korzystając z pogodnej jesiennej aury, zdecydowała się jeszcze na wyjazdy wypoczynkowe. Swój udział w ruchu turystycznym miał również fakt organizacji spotkań biznesowych oraz wydarzeń kulturalnych. Jednak mimo wszystko jest to jedynie namiastka normalności sprzed pandemii. W zdecydowanej większości miast branża hotelarska jest w fatalnej kondycji. Według Marcina Mączyńskiego ogólna sytuacja w hotelach nie była we wrześniu bardzo zła. Jest jednak za wcześnie, by mówić o znaczącej poprawie.

 

V Forum Hotelarzy IGHP

Przedstawiciele branży hotelowej pod koniec września 2020 r. spotkali się na V Forum Hotelarzy IGHP. Podczas spotkania dyskutowali m.in. z przedstawicielami rządu na temat wpływu trwającej od kilku miesięcy pandemii koronawirusa na działalność hoteli. Uczestnicy spotkania wystosowali również 14 postulatów dotyczących konieczności uporządkowania najważniejszych kwestii oraz udzielenia wsparcia poszkodowanej branży turystycznej.

 

Wsparcie dla hotelarstwa

Wśród najważniejszych z nich znalazł się postulat dotyczący wprowadzenia zerowej stawki VAT na usługi hotelarskie, a także możliwości odliczenia w PIT wydatków konsumentów na turystykę pobytową w Polsce. Przedstawiciele branży hotelowej postulowali również o wyłączenie obiektów hotelarskich z tzw. podatku minimalnego oraz uregulowanie najmu krótkotrwałego, a także wprowadzenie obowiązkowej licencji lub kategoryzacji dla przedsiębiorców prowadzących obiekty zakwaterowania. Uczestnicy konferencji podkreślili również konieczność dodatkowej promocji polskiej turystyki, w szczególności turystyki miejskiej.

Złożona podczas Forum Hotelarzy zapowiedź wiceministra rozwoju Andrzeja Guta-Mostowskiego przewiduje możliwość, by część środków z Planu Odbudowy dla Europy została przeznaczona na wsparcie dla sektora hotelarskiego. Dzięki temu byłaby możliwość prowadzenia turystyki zrównoważonej, będącej bardziej odporną na kolejne kryzysy.


14.10.2020 r.

autor:
Anna Sadkowska-Rojek

źródło:
zainwestujwnieruchomosci.pl