facebook img

Inwestycja w nieruchomość to pewny zysk

  • 01.02.2019 r.
  • autor: Magdalena Hojniak
Inwestycja w nieruchomość to pewny zysk
Inwestowanie w nieruchomości jest obecnie uznawane za najlepszą formę lokowania kapitału. W porównaniu z pozostałymi opcjami, jak np. lokaty bankowe, ta wypada najkorzystniej. Pod warunkiem, że wybór będzie przemyślany.

Aby inwestycja zwróciła się jak najszybciej, a inwestor mógł zyskać jak najwięcej w maksymalnie krótkim czasie, najistotniejszy jest właściwy wybór zarówno lokalizacji, jak i grupy docelowej, czyli tak naprawdę formy udostępniania lokalu. Wiąże się to nie tylko z gwarancją zysku, ale także z odpowiednim dostosowaniem przestrzeni do potrzeb klientów. Inne wymagania będą mieli studenci, turyści czy biznesmeni. Oprócz tego standard determinuje też kwotę, jaką trzeba będzie zainwestować.

 

Wynajem, ale na krótko

Obecnie inwestorzy swoją uwagę kierują w stronę turystów i osób związanych z biznesem, a na popularności zyskuje najem krótkoterminowy. Niezmiennie zainteresowaniem cieszą się miejscowości wysokogórskie i nadmorskie. Dostrzeżenie potencjału w lokalizacji, która nie jest w maksymalnym stopniu oblegana przez turystów, ale dane na temat ruchu turystycznego wskazują na zwiększającą się liczbę odwiedzających ją gości, może przynieść wymierne korzyści. Dodatkowo zakup nieruchomości w miejscowości, gdzie turystyczny rozkwit jest w początkowej fazie, przyczyni się do oszczędności. Ceny nieruchomości nie będą jeszcze wywindowane, dzięki czemu wkład inwestycyjny będzie mniejszy.

 

Miejscowości z potencjałem

Zachodnio-północna część kraju jest chętnie odwiedzana przez naszych zachodnich sąsiadów. Kurorty nad polskim morzem stanowią stały punkt wyjazdów zagranicznych gości. Patrząc na ceny nadmorskich nieruchomości, można zauważyć gwałtowny wzrost stawek, do jakiego doszło głównie na przestrzeni ostatniego roku. Do jednych z najdroższych miast na Pomorzu należą Kołobrzeg i Świnoujście, co jest widoczne w cenach zarówno najmu, jak i sprzedaży. Z informacji przedstawionych w raporcie ronin24.pl opracowanym na podstawie ofert poratlu KRN.pl dla mieszkania o powierzchni 40 mkw. wynika, że w Kołobrzegu średnia cena transakcji kupna-sprzedaży wynosi 8742 zł/mkw., natomiast najmu 1232 zł.

 

Wykres zmiany średniej ceny mkw. w Kołobrzegu w okresie I kw. 2017 – I kw. 2019 r., źródło: ronin24.pl

Podobne stawki kształtują się w Świnoujściu, gdzie kupując nieruchomość, zapłacimy 8683 zł/mkw. Wynajem oscyluje tutaj wokół 1400 zł.

 

Wykres zmiany średniej ceny mkw. w Świnoujściu w okresie I kw. 2017 – I kw. 2019 r., źródło: ronin24.pl

Zdecydowanie taniej można kupić mieszkanie w Ustce. Nabycie lokum położonego w tym mieście to koszt w granicach 6481 zł/ mkw. Najemcy zaś zapłacą 1208 zł.

 

Wykres zmiany średniej ceny mkw. w Ustce w okresie I kw. 2017 – I kw. 2019 r., źródło: ronin24.pl

Condo – modna alternatywa

Alternatywą dla mieszkań udostępnianych w ramach wynajmu są apartamenty condo. Inwestor decydując się na ulokowanie swojego kapitału w tego typu nieruchomości, zyskuje nie tylko dodatkowy dochód, ale przede wszystkim miejsce, w którym sam może korzystać z wypoczynku. Z uwagi na fakt, że obsługą apartamentu i gości zajmuje się operator, właściciel pozbywa się obowiązku stałego zaangażowania w wynajem. Co więcej, turyści oprócz miejsca noclegowego zyskują dodatkowe atrakcje w postaci SPA, fitnessu czy innych udogodnień, których inwestor nie zapewni w zwykłym mieszkaniu. Czynnik ma kluczowe znaczenie poza sezonem. Im więcej profitów, dla których bez względu na porę roku warto przyjechać w dane miejsce, tym większe prawdopodobieństwo stałego zysku na optymalnym poziomie.

W sytuacji, kiedy apartamenty są dostosowane do przyjmowania osób związanych z biznesem i w ofercie znajduje się np. centrum konferencyjne, wówczas baza potencjalnych gości zwiększa się o firmy poszukujące oferty pozwalającej na organizację firmowych, biznesowych wyjazdów. Dodatkowo condo apartamenty są budowane w lokalizacjach atrakcyjnych inwestycyjnie, a to w porównaniu z samodzielnym typowaniem lokalizacji, ogranicza ryzyko złego doboru adresu. Stawki zakupu condo apartamentu będą oczywiście różniły się od cen tradycyjnego mieszkania, jednak inny jest też sposób funkcjonowania takiej opcji. Rozważając zakup condo apartamentu, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 8 -11 tys./mkw. Wśród ofert zamieszczonych na portalu inwestycjecondo.pl znalazły się apartamenty z Władysławowa, gdzie stawka mieści się w przedziale 7900-10000. Oferta z Kołobrzegu to cena przekraczająca 11 tys./mkw., natomiast w Kątach Rybackich będzie to suma 5809-10800 zł/mkw.

źródło: Inwestycjecondo.pl

podobne artykuły

linia
skad-pozyskiwac-fundusz-na-flipowanie-mieszkania
Skąd pozyskiwać fundusz na flipowanie mieszkania?
najbogatsi-ludzie-swiata-inwestuja-w-nieruchomosci
Najbogatsi ludzie świata inwestują w nieruchomości
pulapki-jakie-czyhaja-na-nowych-inwestorow-rynku-nieruchomosci
Pułapki, jakie czyhają na nowych inwestorów rynku nieruchomości