facebook img

Czy potrzebny mi numer księgi wieczystej i jak ją znaleźć?

  • 27.04.2023 r.
  • autor:
Czy potrzebny mi numer księgi wieczystej i jak ją znaleźć?
Jak najłatwiej odnaleźć księgę wieczystą? Czy numer księgi wieczystej jest niezbędny do jej weryfikacji i co to właściwie za dokument? Oto najważniejsze kwestie, z jakimi warto się zapoznać.

Księga wieczysta to dokument, którego zadaniem jest potwierdzanie własności nieruchomości. Jak zatem łatwo można się domyślić, jej posiadanie jest konieczne w przypadku sprzedaży lub dziedziczenia nieruchomości. Co istotne, właściciel nieruchomości może w każdej chwili otrzymać odpis księgi wieczystej, który potwierdza jego tytuł własności.

Kiedy numer księgi wieczystej jest potrzebny?

Kiedy i w jakich sytuacjach numer księgi wieczystej może się przydać? Będąc tylko najemcą mieszkania lub domu, nie trzeba posiadać numeru księgi wieczystej danej nieruchomości. Wystarczającym dokumentem w tym przypadku będzie umowa najmu zawarta z właścicielem domu lub mieszkania. Zupełnie inaczej sprawa wygląda, jeśli jest się posiadaczem nieruchomości. Wówczas należy pamiętać, że oprócz aktu notarialnego, potwierdzającego prawo do danego domu lub mieszkania, dobrze jest posiadać zapisany w jakimś dostępnym miejscu aktualny odpis księgi wieczystej. 

Występuje jeszcze trzeci przypadek, w którym numer księgi wieczystej danej nieruchomości okazuje się przydatny. Mowa oczywiście o zamiarze kupna domu bądź mieszkania. Nim klient uda się do notariusza złożyć podpis potwierdzający zawarcie transakcji i wpłaci stosowną należność, konieczna staje się uprzednia weryfikacja księgi wieczystej. Dokument ten może bowiem zawierać informacje o wszelkich ograniczeniach prawnych związanych z nieruchomością takich, jak hipoteka czy służebność. Aby mieć pewność, że nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące domu lub mieszkania, który zamierza się nabyć, wystarczy poprosić o numer księgi wieczystej właściciela. Jeżeli w transakcji pośredniczy agent nieruchomości, to właśnie on powinien udostępnić ów numer i udzielić wszelkich niezbędnych informacji.

Jak znaleźć księgę wieczystą?

Jak jeszcze można znaleźć księgę wieczystą? Pierwszym krokiem do odszukania tego dokumentu jest ustalenie, gdzie dana nieruchomość się znajduje. Księgi wieczyste są bowiem prowadzone przez Sądy Rejonowe odpowiednie dla danego terytorium. Co ważne, w zależności od lokalizacji konkretnej nieruchomości, sądem właściwym może być jeden z kilku Sądów Rejonowych.  Jest to zatem trudniejszy sposób, który będzie wymagał osobistej wizyty w urzędowym budynku, celem osobistego wglądu do księgi wieczystej. Oczywiście tutaj także potrzebny będzie numer owej księgi.

O wiele łatwiejszym sposobem na znalezienie księgi wieczystej jest skorzystanie z wyszukiwarki internetowej. Jak się za to zabrać? Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę "wyszukiwarka ksiąg wieczystych" lub "krajowy rejestr sądowy" i przejść na stronę internetową odpowiedniego sądu rejonowego. Na stronie internetowej właściwego Sądu Rejonowego powinna być dostępna wyszukiwarka, która pozwoli na odnalezienie odpowiedniego dokumentu. Z kolei dysponując numerem, można skorzystać z ministerialnego portalu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych.

Jak znaleźć księgę wieczystą bez numeru?

Zaprezentowane opcje to jednak nie koniec możliwości. Jest bowiem jeszcze jeden, bardzo prosty sposób, by szybko i wygodnie sprawdzić księgę wieczystą bez wychodzenia z domu. Mowa oczywiście o dedykowanych temu tematowi rejestrach takich, jak www.ksiegiwieczyste.pl. To wirtualne katalogi, które gromadzą wszystkie niezbędne informacje. Korzystając z takiej wyszukiwarki, w kilka minut da się znaleźć poszukiwany dokument. Katalog jest przejrzysty, przez co swobodne poruszanie się w nim nie stanowi żadnego problemu.

Co ważne, by odnaleźć w ten sposób księgę wieczystą, nie potrzeba jej numeru. Wyszukiwarka tego typu działa bowiem równie sprawnie, jeśli chce się wyszukać dokument po numerze działki lub po adresie nieruchomości. 

Księga wieczysta – jakie są jej działy i co się w nich zawiera?

A jakie informacje da się pozyskać z księgi wieczystej i co się znajduje w poszczególnych jej działach? Przeglądając księgę wieczystą, można poznać wiele istotnych informacji na temat nieruchomości takich, jak obciążenia, ograniczenia, a także prawa i zobowiązania związane z daną nieruchomością.

Dział pierwszy określa samą nieruchomość – jej adres, powierzchnię, przeznaczenie oraz inne niezbędne szczegóły. W dziale drugim znajdują się podstawowe informacje na temat właściciela nieruchomości, czyli jego imiona i nazwiska, a nawet numer PESEL lub REGON czy adres zamieszkania. Co więcej, w ten sposób można się również dowiedzieć, w jaki sposób właściciel wszedł w posiadanie danej nieruchomości. Dział trzeci pozwolą z kolei poznać wszystkie niezbędne dane na temat ograniczeń ciążących na nieruchomości. Mogą to być takie kwestie, jak prawa i roszczenia innych osób. I ostatni dział czwarty księgi wieczystej odnosi się do danych na temat hipoteki, czyli ograniczonego prawa rzeczowego. 

Podsumowując, znalezienie księgi wieczystej w pierwszej chwili może wydawać się nieco skomplikowane. Wystarczy jednak wiedzieć, gdzie i w jaki sposób ją wyszukać, by z łatwością uzyskać wgląd do potrzebnego dokumentu. Z pewnością dużym ułatwieniem jest tutaj portal www.ksiegiwieczyste.pl.

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
Inwestycja w lokal komercyjny czy mieszkanie (zainwestujwnieruchomosci pl)
Inwestycja w mieszkanie lub nieruchomość komercyjną
1
Jak wzrosły koszty wykończenia domu w 2023 roku?
2 (1)
Dlaczego warto kupić dom bliźniak zamiast dużego mieszkania?