facebook img

Czy to dobry moment na inwestycję na rynku condo?

  • 21.03.2019 r.
  • autor: Michał Szulc
Inwestycje condo na rynku nieruchomości cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, a nawet możemy powiedzieć, ze przeżywają swego rodzaju boom.

Wszyscy wiedzą, że mądre inwestowanie w nieruchomości zawsze popłaca i przynosi zyski, a już na pewno jest bezpieczną lokatą kapitału. Powstaje jednak pytanie, czy w obliczu tak dużej popularności tej gałęzi inwestycji, a także stale rosnących cen zakupu oraz kosztów budowy, to dobry moment by podjąć decyzję o zakupie lokalu – apartamentu w systemie condo?

 

Bogata oferta, różnorodne lokalizacje

 

Dzięki dużemu zainteresowaniu ofertą condohotelową wśród klientów, deweloperzy dosłownie prześcigają się w inwestycjach, oferując nie tylko gwarantowane zyski, ale również coraz bogatszą i bardziej ekskluzywną ofertę dostępnej infrastruktury w swych obiektach. Baseny, siłownie, strefy spa, korty tenisowe czy też wewnętrzne place zabaw dla dzieci z animatorami, stają się standardem naszych aparthoteli i condhoteli. Oferta jest coraz bardziej „bogata“ i interesująca zarówno dla przyszłych gości turystycznych (co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo inwestycji), jak i dla właścicieli apartamentów podczas ich własnego wypoczynku (większość propozycji rynkowych oferuje pobyt właściciela przez min. 14 dni w roku).  Ponadto oferty condo nie tylko pojawiają się w najbardziej atrakcyjnych miejscowościach turystycznych w górach czy też nad polskim morzem, ale też są coraz częściej widoczne w dużych miastach w kraju (Warszawa, Wrocław, Kraków). To sprawia, że mamy bardzo szeroką ofertę. Możemy wybrać między najbardziej pożądanymi lokalizacjami turystycznymi oraz biznesowym, jak i najbardziej korzystnymi ofertami pod kątem finansowym oraz warunków współpracy.

 

Kolejną zaletą bogatej oferty są różnice w proponowanych warunkach i zasadach inwestycji –  współpracy. Począwszy od liczby dni pobytu właściciela we własnym apartamencie – od całkowitego braku pobytu właścicielskiego (szczególnie condohotele biznesowe w dużych miastach), przez standardowy pobyt 14-dniowy, do 30-dniowego pobytu w ciągu roku maksymalnie; poprzez wysokość gwarantowanej stopy zwrotu – pewnych zysków (od 5 do 8 proc. w skali roku), na metodzie liczenia podstawy gwarantowanej stopy skończywszy (czy podstawa gwarantowanej stopy zwrotu jest liczona od całkowitego kosztu inwestycji netto, czy tylko od części składowych oraz czy jest możliwość uzyskania wyższych zysków niż gwarantowana opcja). Bardzo ważny element stanowi również czas umowy najmu gwarantującej pewne zyski. Jest to rozbieżność od 3 do 10 lat, bardzo często z możliwością przedłużenia na kolejny okres.

To sprawia, ze możemy wybierać nie tylko miedzy wymarzoną lokalizacją, bogatą infrastrukturą, ale również i zdroworozsądkową kalkulacją.

 

Bezpieczeństwo inwestycji

 

Biorąc pod uwagę szeroką ofertę apartamentów condo na rynku, mamy dostęp do nieruchomości zarówno „sprawdzonych” deweloperów, jak i do nowych przedsięwzięć inwestorskich. Otrzymujemy możliwość dokładnego porównania zapisów w umowach oraz ofertach.  Dużym atutem pod kątem bezpieczeństwa jest fakt, że system condo funkcjonuje  w Polsce już od kilku ładnych lat i niejeden okres wieloletniej gwarantowanej stopy zwrotu przebiegł bez „zakłóceń”, a umowy zostały przedłużone na kolejny czas. 

 

Cena i negocjacje

 

Duży popyt i popularność apartamentów w systemie condo sprawiają, ze inwestycje niestety nie są tanie. Cena za metr kwadratowy lokalu wyposażonego, wykończonego i umeblowanego startuje zwykle od pułapu 11 500 zł netto.

Z drugiej strony biorąc od uwagę „galopujące” koszty związane z budowami oraz bardzo bogatą i drogą w wykonaniu infrastrukturę, dochodzimy do wniosku, że kupujemy apartamenty condo za cenę niewiele wyższą niż mieszkania w dużym mieście – tyle, że w tym przypadku nabywamy lokal w stanie deweloperskim.

Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Szeroka oferta konkurencyjnych względem siebie condohoteli – aparthoteli (często nawet 2-3 obiekty w tej samej miejscowości turystycznej) sprawia, że jako nabywcy możemy negocjować. I to dosłownie wszystko.

Co można negocjować:

  • cenę za metr kwadratowy apartamentu;
  • cenę za garaż / miejsce postojowe;
  • liczbę dni pobytu właścicielskiego;
  • wysokość gwarantowanej stopy zwrotu;
  • metody naliczania gwarantowanej stopy zwrotu;
  • elastyczne i bezpieczne rozbicie płatności za zakup apartamentu (podczas budowy).

 

Czy jest to dobry moment na inwestycję? Mamy bardzo szeroką ofertę, możliwości negocjacji i coraz większą wiedzę na temat bezpieczeństwa transakcji.  Zatem kiedy, jeśli nie teraz.

Przeczytaj więcej na: msszulc.pl

MS Szulc

źródło: MS Szulc Doradztwo i Zarządzanie, www.msszulc.pl

podobne artykuły

linia
Inwestowanie w nieruchomości – jak chronić kapitał w 2023 r.?
Sektor nieruchomości hotelowych odbudowuje się po pandemii
Zakup pierwszego mieszkania – na co zwrócić uwagę?