Inwestycja w nieruchomości to dobry i bezpieczny sposób na ulokowanie środków finansowych. Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się kupowanie zabytkowych domów. Przy odrobinie wiedzy działalność ta może przynieść spore korzyści, ponieważ stare nieruchomości z roku na rok zyskują na wartości. Nabywcy najczęściej decydują się na zakup, a następnie remont i ponowną sprzedaż lub wynajęcie nieruchomości.
Można się spodziewać, że liczba inwestorów zainteresowanych zabytkami wzrośnie dzięki Polskiemu Ładowi. Wraz z początkiem tego roku wprowadził on bowiem ulgę za zabytki, znaną również jako „Pałacyk plus”. Jest ona adresowana do właścicieli oraz współwłaścicieli nieruchomości takich jak stare kamienice, domy, dworki itp., muszą być one jednak wpisane do rejestru zabytków.
Ulga obejmuje wydatki poniesione na:
W niektórych przypadkach możliwe jest również odliczenie kosztów związanych z nabyciem nieruchomości. Nie może ono jednak przekroczyć iloczynu 500 zł oraz liczby mkw. powierzchni użytkowej danej nieruchomości.
Jeśli ulga na zabytki przewyższa dochody podatnika, może zostać rozliczona w kolejnych latach – maksymalny okres wynosi 6 lat od pierwszego odliczenia.