facebook img

Komfort, na który cię stać, czyli zarządzanie najmem w rękach specjalistów

  • 19.02.2020 r.
  • autor: Elżbieta Jachymczak
Z Maciejem Ziębą, Dyrektorem Operacyjnym Nowodworski Estates rozmawia Elżbieta Jachymczak.

W dzisiejszych czasach nie jest najważniejszym stan naszego posiadania, ale ilość wolnego czasu, który możemy efektywnie wykorzystać. Jesteśmy coraz bardziej zabiegani i mamy coraz więcej zadań do wykonania. Postęp technologiczny spowodował, że chcemy coraz więcej i więcej. Jednak jedynym, czego nie możemy mieć więcej, jest czas. Od wieków biegnie tak samo i jest jedyną wartością, której nie możemy ani kupić, ani odzyskać. Ale czy na pewno? 

Dlaczego warto korzystać z zarządzania najmem?

Decydując się na korzystanie z usług agenta nieruchomości, w jednej cenie otrzymujemy rozbudowaną, kompleksową obsługę wynajmowanej nieruchomości. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to bardzo opłacalna inwestycja. Właściciel posiadający nieruchomość przeznaczoną na wynajem, oddając w zarządzanie swoje mieszkanie specjaliście ds. zarządzania najmem, przekazuje wszystkie obowiązki z tym związane. Właściciel otrzymuje raz w miesiącu przelewem kwotę czynszu wraz z okresowym raportem z zarządzania najmem. To komfort, na który go stać.


Jakie wynikają korzyści z tej możliwości? 

Główną i najważniejszą korzyścią jest oszczędność czasu. Zarządzanie nieruchomością przeznaczoną na wynajem wymaga dużej inwestycji finansowej. Każdorazowy dojazd do mieszkania w celu jego prezentacji lub wtedy, kiedy mamy jakąś usterkę w lokalu, zabiera prywatny czas właściciela, który mógłby spędzić np. z rodziną. Również odbieranie telefonów od najemców w ciągu dnia, bo coś nie działa, coś się wydarzyło, może dezorganizować życie zawodowe właściciela nieruchomości. Oddając mieszkania specjaliście ds. zarządzania najmem, właściciel nie musi martwić się opłatami czynszowymi, opłatami na rzecz dostawców mediów oraz bieżącymi sprawami najemców lokalu. Dedykowany zarządca dokonuje rutynowych kontroli lokalu, by sprawdzić jego stan. To zarządca będzie pierwszym kontaktem dla lokatorów, a właściciel dostaje tzw. święty spokój.

Czy zarządzanie najmem może wspierać dochód pasywny?

Jak sama nazwa wskazuje, ten dochód ma być pasywny. Oznacza to, że inwestor ma docelowo nie wykonywać żadnej akcji, żeby ten dochód uzyskać. Przenosząc to na grunt rynku nieruchomości, właściciel nieruchomości inwestuje kapitał w lokal mieszkalny i przekazuje go w zarządzanie, po czym czerpie z niego korzyści finansowe. Jedyną aktywnością jest pierwotny zakup mieszkania. 

Komu najlepiej powierzyć zarządzanie najmem?

Zarządzanie najmem najlepiej powierzyć osobie z doświadczeniem i odpowiednimi zasobami. Firma, w której pracuję, zatrudnia cały zespół świetnie przeszkolonych zarządców, którzy opiekują się ponad 1000 lokali. To, co nas wyróżnia, to wiedza, nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz tysiące przeprowadzonych transakcji. Nie każdy właściciel nieruchomości musi posiadać specjalistyczną wiedzę związaną z procesem zarządzania. Od tego właśnie ma swojego zarządcę, który zajmie się wszystkimi formalnościami. Jest to duża wygoda i ułatwienie dla wynajmującego.

W czym może pomóc specjalista ds. zarządzania najmem?

W mojej ocenie przede wszystkim w efektywnym generowaniu możliwie najwyższych dochodów z wynajmu. Połączenie sił agenta nieruchomości i współpracującego z nim zarządcy pozwala na  przeprowadzenie całego procesu, począwszy od przygotowania oferty, prezentacji nieruchomości oraz weryfikacji rzetelności najemcy. Po znalezieniu nowego lokatora, agent przygotuje i podpisze pełną dokumentację związaną z wynajmowanym mieszkaniem, tj. umowę najmu wraz z protokołem zdawczo-odbiorczym. Zarządca z kolei, każdego miesiąca rozliczy oraz przekaże właścicielowi wszystkie opłaty. W razie potrzeby zorganizuje szybką naprawę ewentualnych usterek i odpowie na wszelkie pytania najemców. Po zakończeniu umowy najmu specjaliści odbiorą nieruchomość oraz powtórzą cały proces od początku, dbając o to, żeby pomiędzy jednym a drugim lokatorem nie było dłuższych przerw.

Czy zarządzanie najmem jest opłacalne?

Powiem więcej – dla świadomego klienta jest konieczne. Chyba, że twoje zajęcie w życiu sprowadza się właśnie do inwestowania i zarządzania swoimi nieruchomościami, to twoje główne lub jedyne źródło utrzymania. W przeciwnym razie, jeśli masz karierę niezwiązaną z wynajmem mieszkań – zarządzanie najmem jest dla ciebie. Za niewielką kwotę co miesiąc, otrzymujesz pewność, że wszystko jest pod kontrolą. Nie musisz nawet wyciągać ani złotówki z kieszeni, bo zarządca pobiera swoje wynagrodzenie ze środków przesyłanych przez najemcę. I co najważniejsze, tylko wtedy, kiedy te środki przychodzą – za okresy bez najemcy zarządca nie pobiera  opłat.

Jakie dokumenty są wymagane przy zarządzaniu najmem?

Przystępując do korzystania z usługi zarządzania, niezbędne jest podpisanie umowy o zarządzanie najmem oraz udzielenie pełnomocnictwa firmie, np. do uzyskiwania informacji o saldzie rozliczeń z administracją. Istotnym elementem jest, aby zarządca posiadał wymagane dostępy do elektronicznych systemów obsługi klienta, np. w zakładzie energetycznym czy w gazowni. W takim przypadku będzie mógł samodzielnie pobierać i dokonywać płatności za wystawione faktury. Wszystkie istotne informacje pozostawione zarządcy pozytywnie wpływają na szybkość i sprawność działania w jego pracy.

Podsumowując…

Chcąc „kupić” sobie choć część czasu i móc wykorzystać go na inne aktywności, np. na spędzenie czasu z rodziną czy przyjaciółmi, warto skorzystać z usługi zarządzania najmem. Specjalista ds. zarządzania najmem, posiadający doświadczenie, wiedzę oraz odpowiednie zasoby zaopiekuje się twoją nieruchomością.

źródło: Dwutygodnik KRN

podobne artykuły

linia
Inwestowanie w nieruchomości – jak chronić kapitał w 2023 r.?
Sektor nieruchomości hotelowych odbudowuje się po pandemii
Zakup pierwszego mieszkania – na co zwrócić uwagę?