Zainwestuj w nieruchomości > Artykuły > Kraków – miasto z potencjałem

Kraków – miasto z potencjałem

Osoby zainteresowane inwestowaniem w nieruchomości condo mogą upatrywać szansy na zysk m.in. w dużych miastach. Dobry przykład stanowi Kraków.

Najem krótkoterminowy nastawiony na turystów, często kojarzy się z miejscowościami atrakcyjnymi przyrodniczo, np. położonymi nad morzem albo w górach. Duży potencjał inwestycyjny kryje się jednak również w dużych miastach.

Miasto atrakcyjne dla turystów

Kraków jest miastem, które z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Zabytki o dużej wartości historycznej, rozwinięta infrastruktura rekreacyjna, a także cyklicznie organizowane festiwale sprawiają, że zainteresowanie stolicą Małopolski nie słabnie wśród potencjalnych przyjezdnych. Mało tego – statystyki pokazują, że od kilku lat liczba turystów w Krakowie systematycznie rośnie. Według danych udostępnionych w grudniu przez Urząd Miasta Krakowa, w 2018 r. do miasta przyjechało w celach turystycznych ok. 13,5 mln osób, przy czym ok. 9,6 mln skorzystało przynajmniej z 1 noclegu. Największa część z nich (44,3 proc.) skorzystała z miejsca noclegowego w hotelu, ale już na drugim miejscu w rankingu znajdują się apartamenty, w których przenocowało 12,2 proc. przyjezdnych (8,9 proc. spośród turystów z Polski i 14,3 proc. z zagranicy). Dodatkowym plusem dla inwestorów kupujących nieruchomość pod wynajem krótkoterminowy w mieście jest to, że wysokość ich zysków nie jest tak bardzo uzależniona od pogody, jak np. w przypadku inwestycji w górach albo nad morzem.

Klienci biznesowi

Drugą grupę osób zainteresowanych wynajmem pokoju w Krakowie stanowią pracownicy międzynarodowych firm, przyjeżdżający do miasta w ramach delegacji. To właśnie w stolicy Małopolski znajduje się największy regionalny rynek biurowy w Polsce. W 2017 r. została przekroczona symboliczna granica 1 mln mkw. powierzchni biurowej, a wciąż powstają nowe inwestycje komercyjne, stąd można się spodziewać, że również zainteresowanie miejscami noclegowymi będzie wzrastać. Wśród nieruchomości condo popularnością mogą cieszyć się zwłaszcza takie inwestycje, na terenie których zaplanowano salę konferencyjną dostępną dla gości. Możliwość zakwaterowania pracowników i zorganizowania spotkań biznesowych w jednym miejscu to wygodne rozwiązanie, które pozwoli klientom oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Z punktu widzenia inwestorów korzystne jest również to, że w Krakowie nie ma jednego centrum biznesowego, ale biurowce znajdują się w różnych częściach miasta. Taka sytuacja umożliwia kierowanie oferty noclegowej zarówno do turystów, jak i klientów biznesowych. 

Korporacje w Krakowie
Liczną grupę najemców stanowią pracownicy krakowskich korporacji

Szansa, ale i ryzyko

Najem krótkoterminowy uważany jest za stosunkowo bezpieczny sposób na pomnożenie wolnego kapitału, zwłaszcza w czasie, gdy oprocentowanie lokat jest bardzo niskie. Ze względu na duże zainteresowanie noclegami w apartamentach, zarówno ze strony turystów, jak i pracowników międzynarodowych firm, z punktu widzenia wielu osób zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych w Krakowie wydaje się dobrym rozwiązaniem. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w dużych miastach panuje spora konkurencja, stąd mimo intenstywnego ruchu turystycznego i rozwiniętego rynku biurowego, mogą pojawić się problemy z obłożeniem, zwłaszcza poza sezonem. Dlatego inwestycje położone poza centrum miasta, niewłaściwie reklamowane albo o nieodpowiednim stosunku ceny do standardu wykończenia, mogą nie przynosić oczekiwanych zysków. Dodatkowo należy pamiętać, że gdy ceny nieruchomości praktycznie w całej Polsce wciąż rosną, najwyraźniej jest to widoczne właśnie w dużych miastach. Rosnące ceny zakupu zaś niekoniecznie przekładają się na wzrost czynszu najmu, co sprawia, że rentowność przedsięwzięcia spada. Najwięcej mogą zatem zyskać ci, którzy zdążyli kupić nieruchomość jeszcze przed gwałtownym wzrostem cen, a także wytrawni inwestorzy umiejący znaleźć okazję cenową. Te jednak zdarzają się coraz rzadziej.

 


17.01.2019 r.

autor:
Anna Kapłańska

źródło:
inwestycjecondo.pl