Zainwestuj w nieruchomości > Artykuły > Łódź: dzięki rewitalizacji przybywa hoteli i apartamentów

Łódź: dzięki rewitalizacji przybywa hoteli i apartamentów

Prognozy na rok 2019 są korzystne dla branży hotelarskiej, która rozwija się w szybkim tempie w mniej oczywistych lokalizacjach. Zamiast pokoi dla turystów przybywa apartamentów dla klientów biznesowych.

Rynek nieruchomości hotelowych w Polsce dynamicznie się rozwija. W kręgu zainteresowania inwestorów nie są już tylko nieruchomości w typowo turystycznych lokalizacjach, gdzie zyski mają charakter sezonowy. Nabywcy nie ograniczają się też do apartamentów czy obiektów w miastach o całorocznym oblężeniu turystycznym, takich jak Kraków czy Wrocław. Z analiz Walter Herz wynika, że rynek hotelowy rośnie w szybkim tempie również w innych ośrodkach regionalnych. Wśród nich wyróżnia się Łódź, w której według prognoz ekspertów zasoby powierzchni hotelowej w ciągu roku wzrosną o ponad 40 proc. (w porównaniu z 2016 r.). 

Podaż inwestycji hotelowych w Łodzi

 

Jak czytamy w raporcie „Rynek hotelowy w Łodzi”, opracowanym przez Walter Herz, obecnie w mieście znajdują się 33 skategoryzowane hotele, w których oferowanych jest łącznie 3200 pokoi. Ponadto w Łodzi funkcjonuje 6 obiektów czterogwiazdkowych z łączną liczbą pokoi – 1,1 tys. Do największych marek hotelowych działających w mieście należy zaliczyć  Holiday Inn, Ambasador Centrum, Novotel oraz Double Tree by Hilton. Aktualnym trendem na łódzkim rynku jest rewitalizacja budynków poprzemysłowych. Podobnie jak w segmencie mieszkaniowym i biurowym, tak i w przypadku hoteli takie rozwiązanie sprawdza się. Turyści coraz częściej nie kierują się tylko ceną, ale i oryginalnością miejsca noclegowego. Do projektów polegających na adaptacji zabytkowych nieruchomości na potrzeby branży hotelowej należy np. Andel’s. Inwestycję zrealizowano na terenie dawnej przędzalni Izraela Poznańskiego. 

Hotel Andel's w Łodzi
Hotel Andel's w Łodzi, fot. wikimedia

Na zasoby hotelowe w Łodzi składają się także obiekty w standardzie trzygwiazdkowym. Według danych Walter Herz aktualnie w mieście znajduje się 16 takich inwestycji, w tym zrewitalizowane budynki (np.  hotel Focus w  fabryce Towarów Bawełnianych Juliusza Kindermanna). 

Rozwój dzięki rewitalizacji

 

Branża hotelowa wspiera rozwój miasta nie tylko w wymiarze gospodarczym, ale zmienia także jego wygląd. Inwestycje doskonale wpisują się w szeroki program rewitalizacji, a nowe projekty uzupełniają wielkomiejską zabudowę Łodzi, której rozmiary są wyjątkowe nawet w skali Europy. U nas nowoczesność spotyka się z wyjątkowym dziedzictwem, a efekty doceniane są w kraju, jak i zagranicą – komentuje prezydent Łodzi Hanna Zdanowska w raporcie Walter Herz. 

Warto zwrócić uwagę, że potencjał branży jest bezpośrednio związany z tym, że Łódź pozostaje jednym z najważniejszych ośrodków konferencyjno-kongresowych w kraju. Zapotrzebowanie na pokoje hotelowe i apartamenty w inwestycjach condo okazuje się duże. Głównym czynnikiem stymulującym projekty z segmentu luksusowych apartamentów na wynajem jest rewitalizacja centrum Łodzi. Dzięki tego rodzaju działaniom udało się wyodrębnić nowe działki budowlane w atrakcyjnych lokalizacjach. Głównymi odbiorcami tego rodzaju inwestycji są turyści biznesowi. Wśród gości zagranicznych odwiedzających Łódź przeważają Niemcy. Z raportu „Ruch turystyczny w Łodzi i województwie łódzkim w 2016 roku” wynika, że przyjeżdżają oni głównie w celach prywatnych (np. by odwiedzić rodzinę) i turystyczno-wypoczynkowych. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, oblężenie turystyczne w mieście utrzymywało się w 2017 r. na poziomie 53,9 proc.

Potencjał wzrostu na łódzkim rynku dotyczy zarówno średniego poziomu obłożenia, jak i średniego poziomu cen, jednak upatrujemy większego potencjału we wzroście drugiego parametru. Nowe inwestycje, które pobudzić mają miasto w zakresie ruchu biznesowego (nowa podaż biurowa), a także turystycznego (szeroko zakrojona rewitalizacja historycznej tkanki miejskiej, budowa orientarium w łódzkim zoo) mają realną szansę wpłynąć na poprawę wskaźników operacyjnych miejskich hoteli – czytamy w raporcie Walter Herz. 


 


18.01.2019 r.

autor:
Joanna Kus

źródło:
inwestycjecondo.pl