Zainwestuj w nieruchomości > Artykuły > Lotniska przyciągają turystów

Lotniska przyciągają turystów

Inwestorzy lokujący swój kapitał w nieruchomościach wakacyjnych poszukują takich lokalizacji, w których mogą spodziewać się dużego obłożenia przez cały rok. Potencjału można upatrywać m.in. tam, gdzie znajdują się lotniska.

Statystyki z największych miast w Polsce pokazują, że w ostatnim czasie ruch pasażerski rośnie z roku na rok. Jednym z aspektów, na które zwracają uwagę osoby wybierające się na wakacje, jest transport. Liczy się zarówno dogodny dojazd do miejsca docelowego, jak i możliwość sprawnego poruszania się po terenie odwiedzanej miejscowości. W przypadku długich tras turystom szczególnie zależy na możliwie najkrótszym czasie podróży, w przystępnej cenie i komfortowych warunkach. Dlatego ważną rolę w rozwoju turystyki w miastach odgrywają porty lotnicze.

 

Polskie lotniska na tle świata

 

Twórcy Światowego Rankingu Lotnisk AirHelp Score 2019 wzięli pod lupę 132 lotniska na całym świecie, oceniając je pod względem satysfakcji klientów. Na ocenę składały się trzy aspekty: punktualność lotów (60 proc. oceny), jakość obsługi (20 proc.) oraz oferta gastronomiczna i handlowa (20 proc.).  Spośród polskich portów lotniczych, najlepiej wypadł Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, który zajął 5. miejsce w rankingu, wyprzedzając wiele lotnisk znanych na całym świecie. W rankingu znalazły się jeszcze Lotnisko Chopina w Warszawie (na 56. miejscu) i Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice (na miejscu 112). Na słaby wynik Krakowa wpłynęła przede wszystkim niska ocena w kategorii „Punktualność lotów” (5,8/10 pkt). W przypadku pozostałych kryteriów lotnisku przyznano ponad 8 pkt na 10 możliwych. 

 

Ruch pasażerski rośnie

 

Jak pokazują statystyki z największych miast w Polsce, liczba pasażerów samolotów w 2018 r. znacznie wzrosła w stosunku do roku poprzedniego. Lotnisko w Warszawie w 2018 r. obsłużyło łącznie 17 755 500 pasażerów, tym samym poprawiając wynik z 2017 r. o 12,7 proc. Z usług portu lotniczego skorzystało zatem o ok. 2 mln osób więcej niż rok wcześniej. Większość z pasażerów (prawie 16 mln) uczestniczyło w ruchu międzynarodowym, a pozostali (ok. 1,8 mln) – w krajowym.

Wzrost ruchu pasażerskiego odnotowało także lotnisko w Krakowie, które w 2018 r. osiągnęło wynik 6 769 369 pasażerów – to o 16 proc. więcej niż w roku 2017. Podobny trend zaobserwowano we Wrocławiu – w 2018 r. z usług lotniska skorzystało łącznie 3 347 553 osób. Dla porównania rok wcześniej ich liczba wyniosła 2 855 026, co daje ponad 17-procentowy wzrost. 

 

Rośnie liczba pasażerów na polskich lotniskach
Rośnie liczba pasażerów na lotniskach w Polsce

 

Choć polskie miasta nie zawsze są miejscem docelowym pasażerów, często lotniska w naszym kraju stają się punktem przesiadkowym dla osób pokonujących większe odległości. Lotniska to także szansa na przyciągnięcie turystów, którzy dojeżdżają do większej aglomeracji innymi środkami transportu, aby stąd wyruszyć w dalszą podróż samolotem.

 

Transport lotniczy się rozwija

 

Wagę lotnisk w procesie rozwoju turystyki, handlu i mobilności, a także powstawania nowych miejsc pracy, dostrzegła Komisja Europejska, przyjmując w 2015 r. „Europejską strategię w dziedzinie lotnictwa”. W Polsce natomiast przygotowano „Strategię zrównoważonego rozwoju transportu do 2030 r.”. Dokument opisuje problemy, z jakimi boryka się polski ruch lotniczy (np. deficyt małych, lokalnych lotnisk, które mogłyby odciążyć te zlokalizowane w większych miejscowościach), jak również wskazuje działania, jakie mają być podejmowane w ciągu najbliższych lat w celu rozwoju polskiego lotnictwa. Należą do nich m.in. zwiększenie przepustowości umożliwiające obsługę coraz większej liczby pasażerów, poprawa bezpieczeństwa, a także łączenie portów lotniczych z centrami miast oraz ważnymi węzłami transportowymi za pomocą dróg i linii kolejowych. Jeżeli zadania te zostaną zrealizowane, można się spodziewać, że pozytywnie wpłyną one na ruch turystyczny w Polsce, zwłaszcza w miastach, w których znajdują się lotniska.

 


21.05.2019 r.

autor:
Anna Bruzda

źródło:
inwestycjecondo.pl