facebook img

Mieszkanie z przetargu, czyli jak taniej kupić nieruchomość

  • 13.06.2023 r.
  • autor:
Mieszkanie z przetargu, czyli jak taniej kupić nieruchomość
Udział w przetargu mieszkaniowym to jedna z wielu form pozwalających nabyć nieruchomość. Na czym to dokładnie polega? Jak wyglądają procedury związane z udziałem w tego typu licytacji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Przetarg mieszkaniowy - czym jest i kto może wziąć w nim udział?

Przetarg mieszkaniowy to rodzaj licytacji organizowanej przez podmiot sprzedający nieruchomość. Przykładem mogą być w tym przypadku między innymi spółdzielnie mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego, czy spółki Skarbu Państwa. Z jakich powodów mieszkania sprzedawane są w drodze przetargu? Otóż, warto mieć świadomość, że przyczyn może być w wiele. Przykładem może być między innymi sprzedaż mieszkań należących do spółdzielni mieszkaniowych po śmierci ich najemców, czy licytacje lokali służbowych będących własnością spółek Skarbu Państwa.

Kto może wziąć udział w przetargu mieszkaniowym? Jest to uzależnione od jego rodzaju, ponieważ przeprowadzane są zarówno przetargi ograniczone (dedykowane dla danej grupy uczestników lub wyłączające daną grupę osób), jak i nieograniczone. W tym drugim przypadku udział w licytacji może wziąć każda osoba spełniająca określone wymogi formalne.

Gdzie szukać informacji o przetargach mieszkaniowych?

Chcąc wylicytować mieszkanie w przetargu warto wiedzieć nie tylko to, w jaki sposób odbywają się tego typu aukcje, ale również to, gdzie publikowane są informacje na ich temat. Zgodnie z polskim prawem ogłoszenia o planowanych przetargach muszą znajdować się bowiem zarówno w siedzibie ich organizatora (w ogólnodostępnym miejscu), jak i zostać opublikowane w "sposób zwyczajowo przyjęty", co w praktyce oznacza publikację w lokalnej prasie bądź jej internetowych odpowiednikach. Jednostki samorządu terytorialnego organizujące przetargi mieszkaniowe muszą natomiast dodatkowo informować o nich w Biuletynie Informacji Publicznej. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że informacji na temat przetargów mieszkaniowych najwygodniej jest szukać w Internecie. Są one dostępne na stronie Listaprzetargow.pl, która jest na bieżąco aktualizowana i zawiera informacje o licytacjach przeprowadzanych na terenie całego kraju. Poza tym istotne jest także to, że ogłoszenia o przetargach zgodnie z obowiązującymi przepisami muszą zawierać konkretne informacje. Chodzi między innymi o dokładne określenie między innymi przedmiotu licytacji, jej organizatora, warunków udziału w przetargu i jego rodzaju, ceny wywoławczej i wysokości wadium, a także terminu oraz miejsca odbycia się aukcji.

Przetarg mieszkaniowy - procedury

Osoby zainteresowane udziałem w przetargu mieszkaniowym muszą spełniać warunki określone przez jego organizatora. Przed przystąpieniem do przetargu warto również dokonać oględzin licytowanego lokalu, co umożliwi określenie jego stanu technicznego. Następnie wystarczy skompletować wymagane dokumenty oraz wpłacić wadium, które stanowi opłatę zabezpieczającą organizatora licytacji. W przypadku jej wygrania wadium zaliczane jest na poczet ceny zakupu, a przegrani otrzymują jego zwrot. Warto pamiętać jednak, że wadium przepada w sytuacji, gdy zwycięzca przetargu nie wpłaci pozostałej kwoty za zakup mieszkania w wyznaczonym wcześniej terminie. Zapłata umożliwia natomiast podpisanie aktu notarialnego, co oznacza faktyczne stanie się właścicielem danej nieruchomości.

Podsumowując należy stwierdzić, że przetarg mieszkaniowy to forma zakupu nieruchomości pozwalająca nabyć ją poniżej ceny rynkowej. Rekompensuje to zazwyczaj koszty związane z remontem mieszkania, który w większości przypadków będzie konieczny.

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
20240821094541_download
Kontenery gastronomiczne na wynajem – co warto wiedzieć?
768x768-slider-pc-mobi-3
Mieszkania w Bronowicach — dlaczego warto zamieszkać w tej części Krakowa?
mieszkaniawarszawanowe
Nowoczesne mieszkania na zielonym Ursusie – Odkryj Neopolis