facebook img

Na co zwrócić uwagę kupując działkę?

  • 27.11.2023 r.
  • autor: Artykuł sponsorowany
Na co zwrócić uwagę kupując działkę?
Kupno działki stanowi często poważną inwestycję. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii zanim jeszcze dokonamy transakcji.

Informacje dotyczące terenu

Zanim zdecydujemy się na kupno działki, powinnyśmy sprawdzić przede wszystkim dane dotyczące samego terenu, na którym leży działka. Znaczenie ma tu sama lokalizacja i wielkość nieruchomości. Nie bez znaczenia dla naszych planów związanych z zagospodarowaniem terenu pozostaje kształt działki. Wśród informacji o samej nieruchomości warto wyróżnić także te dotyczące geologii działki. To warunki geologiczne w dużej mierze określają czy na danym terenie można zrealizować inwestycję budowlaną. Ekspertyza geologiczna pozwoli określić nośność i strukturę gruntu, poziom wód gruntowych i ryzyka dla planowanej na danym terenie inwestycji.

Informacje dotyczące kwestii formalno-prawnych

Zakup działki powinien być decyzją podjętą świadomie, także w oparciu o znajomość kwestii formalno-prawnych związanych z nieruchomością. W tym zakresie istotny jest sam stan prawny działki, jak również różnego rodzaju decyzje, pozwolenia czy uchwały wydane dla okolicznego obszaru. Przede wszystkim, konieczne jest sprawdzenie stanu własności działki, ustalenie ilu jest współwłaścicieli, w jakich częściach mają oni prawo do terenu. Ponadto, istotne są sprawy dotyczące ewentualnego zadłużenia nieruchomości (hipoteka) oraz służebności. Warto zorientować się również w planach miejscowych i obowiązujących decyzjach, które zostały wydane dla konkretnej działki. Pozwolą one lepiej zorientować się w tym, jakiego rodzaju inwestycje możliwe są na wybranym terenie. Może się zdarzyć, że dla danego obszaru istnieją specjalne uchwały odnoszące się do ochrony przyrody. Warto o nich wiedzieć, ponieważ część przedsięwzięć może zostać znacząco ograniczona przez ich wpływ na środowisko. Podobnie istotną kwestią jest ochrona zabytków i stanowisk archeologicznych – jeśli na działce stoi budynek, warto sprawdzić czy nie jest on wpisany do rejestru zabytków.

Informacje o infrastrukturze

Na decyzję o zakupie nieruchomości wpłynąć może też powzięcie informacji o okolicznej infrastrukturze. Co warto sprawdzić? Na przykład dostęp do drogi publicznej oraz dostęp do mediów. Trudno bowiem wyobrazić sobie funkcjonowanie na działce bez możliwości zaopatrzenia w wodę, odprowadzania nieczystości czy dostępu do sieci elektrycznej.

Zagadnień, z jakimi można się zetknąć, przy zakupie działki jest znacznie więcej. Szczegóły poznasz tutaj https://www.dzialki360.pl/blog/co-sprawdzic-przed-kupnem-dzialki.

Gdzie sprawdzić informacje o działce?

Informacje o działce można zweryfikować na przykład na stronie Dzialki360.pl. Na portalu można z łatwością wygenerować raport, w którym znajduje się kompleksowa analiza danej działki jak i jej otoczenia. Raport zawiera dane geograficzne i geologiczne, opis kwestii formalno-prawnych czy tych, które związane są z podatkami.

Warto korzystać także z regionalnego, internetowego geoportalu, ponieważ jest to źródło prowadzone przez władze samorządowe i zawiera oficjalne informacje. Jeśli natomiast będziemy chcieli pozyskać dane, które nadawać się będą na przykład w oficjalnych postępowaniach, konieczne będzie złożenie wniosku o wydanie stosownych dokumentów (jak wyrys czy wypis) z Ewidencji Gruntów i Budynków. 

Żeby sprawdzić stan prawny działki warto zajrzeć do księgi wieczystej nieruchomości, którą rządzi zasada jawności.

źródło: Artykuł sponsorowany

podobne artykuły

linia
najlepszelokalizacjenamieszkanieoddewelopera
Najlepsze lokalizacje na mieszkanie od dewelopera – gdzie szukać?
nowoczesnydom2
Nowoczesne projekty domów energooszczędnych
alya-home-satging
Eksperci z zakresu home stagingu | Alya Home