Zainwestuj w nieruchomości > Artykuły > Poziom podaży w Warszawie wystrzeli w ciągu 5 lat

Poziom podaży w Warszawie wystrzeli w ciągu 5 lat

Aż o 1/3 wzrośnie wskaźnik podaży pokoi hotelowych na warszawskim rynku nieruchomości. W których częściach miasta powstaną nowe inwestycje?

Branża hotelowa w Polsce rozwija się coraz szybciej. Mimo wysokich cen działek w najatrakcyjniejszych częściach miast i ośrodków wypoczynkowych, deweloperzy decydują się na taką inwestycję, ponieważ kalkulacja im się opłaci. Według danych HRE Investments tylko w okresie długiego weekendu w sierpniu niemal niemożliwe było znalezienie wolnego pokoju do wynajęcia na czas urlopu. W szczycie sezony turystycznego turyści muszą średnio wydać nawet ponad 2000 zł, żeby spędzić trzy noce w hotelu. Tak wysokie stawki odnotowano w Sopocie, Kołobrzegu, Międzyzdrojach, Świnoujściu i Zakopanem. Łóżko w hostelu lub prywatnym mieszkaniu kosztuje przeciętnie od 100 do 200 zł, a apartament w hotelu z wyżywieniem i efektownym widokiem może być wyceniony nawet na 2000-3000 zł. Branża hotelarska dobrze radzi sobie również w metropoliach, które mają rozbudowane zaplecze biznesowe. Im więcej biurowców w mieście, tym większe szanse na obłożenie hoteli podczas różnego rodzaju konferencji, seminariów czy spotkań i wyjazdów w charakterze zawodowym. Z tego względu na warszawskim rynku nieruchomości hotelowych inwestorzy działają na dużą skalę. Jak podała firma Walter Herz, aktualnie na etapie planowania i realizacji jest ponad 40 nowych budynków. 


Od kilku lat rośnie w Polsce popyt na usługi hotelowe, za czym idzie rozwój krajowej bazy noclegowej. Warszawą interesują się zarówno globalni operatorzy hotelowi, jak i  najwięksi, światowi inwestorzy – wyjaśnia Andrzej Szymczyk, Associate Director Hospitality Department w Walter Herz. 


Warszawę wybierają najsilniejsi gracze


Wiele z tych inwestycji jest częścią projektów wielofunkcyjnych lub powstaje w hubach biurowych, część stanowią międzynarodowe marki lokujące swoje oddziały w polskich miastach (bądź w samej Warszawie). Firma Walter Herz prognozuje, że w ciągu 5 lat warszawska baza hotelowa może powiększyć się o ok. 5000 pokoi. Liczba ta stanowi ok. 33 proc. obecnej podaży na stołecznym rynku. 


Warszawę docenili najwięksi, branżowi gracze, stąd co roku możemy obserwować na stołecznym rynku debiuty nowych, hotelowych marek. Nowe marki hotelowe, które pojawiają się w Warszawie umacniają z kolei jej pozycję wśród najbardziej rozwojowych rynków hotelowych w Europie – dodaje Andrzej Szymczyk.

 

Warszawa, fot. materiały prasowe Walter Herz
Deweloperzy inwestują w hotele w Warszawie, fot. materiały prasowe Walter Herz


Do największych projektów, które zostaną oddane w najbliższych latach, należy 5-gwiazdkowy hotel Nobu, światowej marki Nobu Hospitality założonej przez Roberta De Niro, Meira Tepera oraz Nobu Matsuhisa. Otwarcie obiektu zaplanowano na przyszły rok. Hotel będzie dysponował 120 pokojami. Nową inwestycję planuje również sieć Marriott International, która zaadaptuje na potrzeby hotelowe zabytkowe pałace Branickich i Szaniawskich przy ul. Miodowej. W efekcie powstanie hotel marki Autrograph Collection. W obiekcie zaprojektowano 100 pokoi, strefę SPA oraz powierzchnie konferencyjne i restauracyjne. Jeśli inwestycja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem, zostanie ukończona w I połowie 2021 r. 


W tym samym roku ma odbyć się otwarcie 5-gwiazdkowego hotelu w odrestaurowanej kamienicy Karola Juliusza Mintera przy ul. Sierakowskiego. Za realizację projektu odpowiada spółka Port Praski. Inwestycja ta rozszerzy warszawską ofertę hotelową o 118 pokoi. 


Aż 430 lokali hotelowych dostarczą na rynek dwa hotele sieci  InterContinental Hotels Group, które zostaną otwarte w kompleksie The Warsaw HUB przy rondzie Daszyńskiego. Inwestor zaplanował otwarcie na I kw. 2020 r. 


Na koniec przyszłego roku przewidziano również oddanie do użytkowania hotelu Best Western Plus , powstającego w dzielnicy Wawer, przy ul. Kosmatki. Turyści będą mogli korzystać ze 100 pokoi oraz m.in. klubu fitness i salonu odnowy biologicznej. Inwestycja będzie połączona z budynkiem biurowym o powierzchni ok. 4000 mkw. Na 2021 r. zapowiedziano również otwarcie hotelu  Staybridge Suites przy ulicach Puławskiej i Pileckiego, w niedalekiej odległości od lotniska Chopina. W obiekcie zostaną zrealizowane 193 pokoje. 


Radisson Red dopiero w 2023 roku


Cztery lata trzeba poczekać na hotel marki Radisson Red w Warszawie. Obiekt stanie się częścią wieżowca Liberty Tower, którego budowa rozpocznie się w 2020 r. Budynek przy ulicach Grzybowskiej i Żelaznej realizuje firma Golub GetHouse. Przestrzeń hotelowa ma zająć dolną część inwestycji. W jej obrębie zaprojektowano 267 pokoi oraz zaplecze konferencyjne, rekreacyjne i gastronomiczne. 


21.08.2019 r.

autor:
Joanna Kus

źródło:
inwestycjecondo.pl