facebook img

Rynek hotelowy przeżywa rozkwit w największych miastach

  • 20.03.2019 r.
  • autor: Magdalena Hojniak
Rynek hotelowy coraz bardziej rozwija się w miastach. Pokoi przybywa również w miejscowościach turystycznych, co stwarza nowe perspektywy dla inwestorów.

Jak wynika z wyliczeń Walter Herz, w 2019 r. rynek hotelowy wzbogaci się o 7 tys. pokoi. Co ciekawe, większość z nich powstanie w Warszawie. Od dłuższego czasu w tym sektorze obserwuje się wzrost popytu, co jednocześnie pociąga też wzrost podaży. Zjawisko niewątpliwie związane jest z coraz większa liczbą osób odwiedzających Polskę. Dostępne dane pokazują, że w ostatnim roku ruch na lotniskach w Polsce wzrósł o 15 proc.

Z uwagi na fakt, że w 2018 r. otworzyło się tak wiele nowych obiektów, statystyki dotyczące wyników operacyjnych na największych rynkach hotelowych nie zwiększyły się znacząco. Bartłomiej Zagrodnik, partner zarządzający w Walter Herz zwraca uwagę na dość ubogą ofertę oraz wysokie wymagania cenowe, które poniekąd zahamowały wzrost transakcji inwestycyjnych.

Warszawa

Obecnie oferta noclegowa w Polsce obejmuje 137 tys. pokoi mieszczacych się w 2800 skategoryzowanych obiektach hotelowych. Największą bazą może pochwalić się Warszawa, gdzie w ofercie znajduje się 14,6 tys. pokoi. Stołeczny rynek hotelowy na tym jednak nie poprzestanie. Obserwując nowo powstające inwestycje, szacuje się, że w nadchodzących miesiącach zasób ten zwiększy się dodatkowo o 1300 pokoi. Na rok 2019 przewidziano bowiem otwarcie hotelu Vienna House, Four Points by Sheraton, Moxy, Ibis Styles oraz Puro. Najwięcej miejsc noclegowych dostarczy jednak Motel One, mający w ofercie 333 pokoje.

 

Kraków

Stołeczny rynek nieruchomości jest największym w skali całego kraju, co widoczne jest nie tylko w odniesieniu do inwestycji mieszkaniowych czy biurowych, ale również hotelowych. Kolejne miejsce w czołówce zajmuje Kraków. Z uwagi na niepowtarzalny klimat, a przede wszystkim sprzyjające biznesowi środowisko, stolica Małopolski przyciąga coraz więcej inwestorów. Zachęcającą aurę wyczuwają także turyści, którzy napędzają tutejszy rynek. W 2018 r. do Krakowa zawitało 13,5 mln gości, a ich liczba z roku na rok jest coraz wyższa. Nic więc dziwnego, że w mieście przybywa nowych inwestycji hotelowych. Aktualnie turyści mogą wybierać spośród 11,18 tys. pokoi, ale już w niedługim czasie ta liczba wzrośnie o 400, m.in. dzięki ofercie Ibis Styles Santorini czy Mgallery by Sofitel. Jednak w tym roku prawdziwym zastrzykiem dla krakowskiej bazy noclegowej będzie oddanie do użytkowania Radisson Red, który wprowadzi na rynek 230 pokoi.

 

Trójmiasto

Na 2019 r. sukces wróży się Trójmiastu. Hotele, które się tam otworzą w najbliższym czasie, rozbudują ofertę o 800 miejsc noclegowych. W Gdańsku nowe obiekty hotelowe zostaną udostępnione w okolicach Starego Miasta, terenach postyczniowych Młodego Miasta, a także Wyspie Spichrzów. Trójmiasto uchodzące za ośrodek turystyczny stwarza dogodne warunki dla inwestorów, co jest dobrze widoczne w popularyzujących się condohotelach.

 

Miasta regionalne

Otwarcia hoteli planowane są również we Wrocławiu i Poznaniu. Stolica Dolnego Śląska ma wprowadzić na rynek hotelowy 430 pokoi. Największy udział będzie miał hotel mieszczący się w pobliżu lotniska, Arche, oferujący 120 pokoi. Niewiele mniej, bo 107 udostępni Blue Sky. Na rynek wkroczą również Altus Palace oraz Traffic.

Licznie organizowane targi, goście przybywający w celach biznesowych oraz niewielki wzrost podaży miejsc noclegowych poskutkowały wzrostem cen w segmencie usług hotelowych w Poznaniu. W 2019 r. tamtejsza baza noclegowa ma się powiększyć o 240 pokoi.

Dane płynące z rynku hotelowego w Polsce i oparte na nich prognozy to zielone światło dla inwestorów. Lokowanie kapitału w condo- i aparthotelach to wciąż atrakcyjna opcja, która jest opłacalna nie tylko w miejscowościach turystycznych, ale również w metropoliach. Miasta przyciągają zarówno zagranicznych turystów, jak i osoby związane z biznesem, bo wiąże się z podróżami w interesach, a to zwiększa zapotrzebowanie na atrakcyjną ofertę noclegową.

źródło: inwestycjecondo.pl

podobne artykuły

linia
Inwestowanie w nieruchomości – jak chronić kapitał w 2023 r.?
Sektor nieruchomości hotelowych odbudowuje się po pandemii
Zakup pierwszego mieszkania – na co zwrócić uwagę?