facebook img

Stan deweloperski - wszystko, co powinieneś wiedzieć

  • 23.11.2023 r.
  • autor: Artykuł sponsorowany
Stan deweloperski - wszystko, co powinieneś wiedzieć
Czym jest stan deweloperski? Jakie prace wykończeniowe obejmuje? Jakie są różnice między standardowym stanem deweloperskim a podwyższonym? Dlaczego warto wybrać mieszkanie w tym standardzie? Ile kosztuje mieszkanie w stanie deweloperskim i co wpływa na jego cenę? Czym różni się stan deweloperski od stanu "pod klucz"? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule, który przybliży Ci temat stanu deweloperskiego i pomoże podjąć właściwą decyzję dotyczącą zakupu nowego mieszkania.

Co to jest stan deweloperski i jakie elementy wykończenia obejmuje?

Pojęcie stanu deweloperskiego odnosi się do standardu wykończenia budynku lub lokalu, który jest oferowany przez dewelopera. Chociaż nie ma jednoznacznej definicji tego stanu, to zazwyczaj obejmuje on kilka stałych elementów. Przede wszystkim, mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim oznacza, że budynek jest w stanie surowym zamkniętym, czyli posiada drzwi wejściowe, otynkowane ściany przygotowane pod malowanie lub montaż glazury w łazience, betonową wylewkę na posadzkach oraz instalację elektryczną i centralnego ogrzewania. Jeżeli szukasz mieszkania sprawdź ofertę: https://www.budrem.pl/inwestycje/inwestycja/kapelanka-pychowickaCD.

Ważne jest również zwrócenie uwagi na szczegółowy zakres prac wykończeniowych znajdujący się w załączniku do umowy. W standardzie deweloperskim powinny być uwzględnione takie elementy jak parapety wewnętrzne, wykończone balustrady na balkonie lub tarasie, a także zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku. Warto również pamiętać, że niektórzy deweloperzy oferują lokale w tzw. podwyższonym stanie deweloperskim, który obejmuje dodatkowe prace wykończeniowe i rozszerzone pakiety do wyboru.

Jakie prace wykończeniowe są zazwyczaj zawarte w standardzie deweloperskim?

Standard deweloperski obejmuje szereg prac wykończeniowych, które mają na celu przygotowanie lokalu do zamieszkania. Poniżej przedstawiamy szczegółowy opis typowych prac wykończeniowych, które zazwyczaj są zawarte w standardzie deweloperskim:

  1. Drzwi wejściowe: W standardzie deweloperskim znajdują się drzwi wejściowe, których kolor i klasa są określone przez dewelopera. Dobór koloru drzwi jest zazwyczaj dopasowany do wystroju korytarza i tworzy spójną całość z resztą drzwi w innych lokalach.
  2. Posadzki: Na posadzkach znajduje się betonowa wylewka, która stanowi bazę pod dowolne wykończenie podłogi, takie jak montaż desek, paneli lub kafli.
  3. Ściany: Ściany w lokalu są otynkowane i przygotowane pod malowanie. W łazience lub toalecie ściany są przygotowane pod montaż glazury. Czasami można spotkać ściany już pokryte białą farbą.
  4. Instalacje: Standard deweloperski obejmuje przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej, które zazwyczaj są prowadzone po ścianach. W przypadku podłączenia prysznica, brodzika lub umywalki konieczne jest ukrycie rur pod konstrukcją z płyt G-K.
  5. Instalacja elektryczna: Lokal powinien być wyposażony w kompleksowy system instalacji elektrycznej, który obejmuje łączniki, gniazda, wyprowadzenie pod podstawowe punkty świetlne oraz ewentualnie zamontowany domofon. Powinny się również znajdować gniazda umożliwiające podłączenie telewizji oraz telefonu stacjonarnego.

W standardzie deweloperskim znajdują się również inne elementy, takie jak parapety wewnętrzne wykonane z materiału określonego w opisie technicznym, instalacja centralnego ogrzewania z grzejnikami oraz wykończone balustrady na balkonie lub tarasie. Ponadto budynek jest zazwyczaj ocieplony, elewacja jest wykończona, a przestrzeń wokół budynku jest zagospodarowana.

Czym różni się stan deweloperski od podwyższonego stanu deweloperskiego?

Stan deweloperski to standard wykończenia, który obejmuje podstawowe elementy budynku lub lokalu. Natomiast podwyższony stan deweloperski to opcja, która oferuje dodatkowe prace wykończeniowe i rozszerzone pakiety do wyboru.

Różnica między standardowym stanem deweloperskim a podwyższonym polega na zakresie prac wykończeniowych. W standardzie deweloperskim znajdują się elementy takie jak drzwi wejściowe, posadzki, otynkowane ściany, instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne, parapety wewnętrzne, instalacja centralnego ogrzewania oraz wykończone balustrady na balkonie lub tarasie. Natomiast podwyższony stan deweloperski może obejmować dodatkowe prace takie jak położenie płytek na tarasie lub balkonie, zainstalowanie rolet przeciwwłamaniowych, zamontowanie drzwi antywłamaniowych wyższej klasy lub otynkowanie i pomalowanie sufitów oraz ścian wewnętrznych.

Oferując podwyższony stan deweloperski, deweloper daje klientom większą swobodę w kwestii wyboru elementów wykończeniowych oraz możliwość dostosowania lokalu do swoich indywidualnych potrzeb i gustu. Jednak warto pamiętać, że podwyższony stan deweloperski może wiązać się z wyższymi kosztami w porównaniu do standardowego stanu deweloperskiego.

Dlaczego warto wybrać mieszkanie w stanie deweloperskim?

Wybór mieszkania w stanie deweloperskim ma wiele korzyści dla nabywcy. Jedną z najważniejszych jest pełna dowolność w aranżacji wnętrza oraz możliwość wyboru materiałów wykończeniowych. Kupujący ma możliwość samodzielnego zadecydowania o jakości i rodzaju użytych materiałów, co pozwala na stworzenie wnętrza zgodnego z własnymi preferencjami i gustem. Może on również wprowadzić indywidualne zmiany w projekcie, takie jak wykonanie ogrzewania podłogowego czy zmiana ustawienia ścianek działowych. To wszystko sprawia, że mieszkanie w stanie deweloperskim daje większą satysfakcję i poczucie posiadania czegoś wyjątkowego.

Kolejną zaletą zakupu mieszkania w stanie deweloperskim jest niższy koszt w porównaniu do lokalu "pod klucz". Standard deweloperski jest tańszy, ponieważ nie obejmuje dodatkowych prac wykończeniowych, które są zazwyczaj realizowane przez nabywcę. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo środków, które można przeznaczyć na inne cele, takie jak meble czy dodatkowe wyposażenie wnętrza. Ponadto, zakup mieszkania w stanie deweloperskim daje również pewność i przejrzystość, ponieważ wszystkie potencjalne wady lokum są widoczne od samego początku. To pozwala na łatwiejsze zgłaszanie ewentualnych reklamacji i szybsze rozwiązanie problemów.

Ile kosztuje mieszkanie w stanie deweloperskim i co wpływa na cenę?

Cena mieszkania w stanie deweloperskim zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest standard wykończenia, który obejmuje zakres prac i jakość materiałów użytych do budowy i wykończenia lokalu. Im bardziej rozbudowany jest standard deweloperski, tym wyższa może być cena mieszkania. Na cenę wpływa również lokalizacja nieruchomości, metraż, piętro, orientacja okien oraz dodatkowe usługi wykonane przez dewelopera, które nie zostały uwzględnione w standardzie deweloperskim.

Jakość materiałów wykończeniowych również ma duże znaczenie dla ceny mieszkania w stanie deweloperskim. Deweloperzy oferują różne klasy i rodzaje materiałów, a ich jakość może mieć wpływ na ostateczną wartość nieruchomości. Na przykład, wybór wysokiej klasy drzwi wejściowych czy okien może podnieść cenę mieszkania. Podobnie, zastosowanie droższych materiałów wykończeniowych takich jak panele podłogowe czy glazura może wpływać na koszt lokalu.

Czym różni się stan deweloperski od stanu "pod klucz"?

Różnica między stanem deweloperskim a lokalem "pod klucz" polega na zakresie prac wykończeniowych i gotowości do zamieszkania. Stan deweloperski to standard wykończenia, który obejmuje podstawowe elementy budynku lub lokalu, takie jak drzwi wejściowe, posadzki, otynkowane ściany, instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne, parapety wewnętrzne oraz instalację centralnego ogrzewania. Natomiast lokal "pod klucz" jest już w pełni wykończony i gotowy do wprowadzenia. Ma wykończone ściany i podłogi we wszystkich pomieszczeniach oraz zamontowane sanitariaty i armaturę łazienkową.

Wybór pomiędzy stanem deweloperskim a lokalem "pod klucz" zależy od preferencji nabywcy. Stan deweloperski daje większą swobodę w kwestii aranżacji wnętrza oraz możliwość dostosowania lokalu do indywidualnych potrzeb i gustu. Nabywca ma możliwość samodzielnego wyboru materiałów wykończeniowych i wprowadzenia zmian w projekcie, co pozwala na stworzenie unikalnego wnętrza. Lokal "pod klucz" natomiast zapewnia szybką gotowość do zamieszkania, eliminując konieczność wykonywania dodatkowych prac wykończeniowych. Oba standardy mają swoje zalety i wady, dlatego ważne jest dokładne zrozumienie różnic między nimi i dostosowanie wyboru do własnych preferencji i potrzeb.

źródło: Artykuł sponsorowany

podobne artykuły

linia
Inwestycja w lokal komercyjny czy mieszkanie (zainwestujwnieruchomosci pl)
Inwestycja w mieszkanie lub nieruchomość komercyjną
1
Jak wzrosły koszty wykończenia domu w 2023 roku?
2 (1)
Dlaczego warto kupić dom bliźniak zamiast dużego mieszkania?