facebook img

Dlaczego warto inwestować w działki i jak się na nich zarabia?

  • 17.02.2023 r.
  • autor: IzaBella Skalna
Dlaczego warto inwestować w działki i jak się na nich zarabia?
Ziemia to według Polaków najbezpieczniejsza forma inwestowania – tego zdania jest 60 proc. respondentów. Z tym że mało kto dziś kupuje grunty z zamiarem późniejszej odsprzedaży wraz z procentem. Jest to zdecydowanie mniej popularny sposób. A czy zakup działki może okazać się bardziej dochodowych niż zakup mieszkania? Gdzie najlepiej nabyć ziemię, aby okazała się zyskowną inwestycją?

Ostatnie lata dowodzą, że popyt na działki wzrósł i to znacząco. Bez wątpienia ogromny wpływ miała na to pandemia. I choć większość osób podjęła taką decyzję głównie w celach rekreacyjnych lub budowlanych, to zakup działki może być niezwykle opłacalny nawet wtedy, gdy nie planujemy postawić na niej własnego domu czy też domku letniskowego.

Inwestowanie w działki – dlaczego jest dochodowe?

Ci, którzy podejmują się tematu inwestowania w nieruchomości, zwykle wybierają zakup mieszkania lub interesują się obiektami turystycznymi, jak np. hotelami. Dzieje się tak dlatego, iż w Polsce zakup gruntu nie był dotychczas postrzegany jako inwestycja sama w sobie. W świadomości społecznej panuje raczej przekonanie, że jeśli już osoba prywatna lub przedsiębiorstwo nabywa ziemię, to z pewnością kryje się za tym konkretny cel – najczęściej budowa domu lub bloków mieszkalnych.

 

Tymczasem warto zwrócić uwagę na badania rynku, które dowodzą, że to właśnie grunty są najbardziej rentowną formą inwestowania w nieruchomości. Według indeksu urban.one ceny mieszkań i nieruchomości wzrosły o 5 punktów, z kolei wartość ziemi skoczyła aż o 40 punktów. Stąd też zakupiona kilka lat temu ziemia będzie dziś zdecydowanie więcej warta niż kiedyś. Z tym że należy pamiętać, iż podaż gruntów jest z góry ograniczona w przeciwieństwie do budynków, których budowa może trwać w nieskończoność.

 

Niemniej jednak dobrym przykładem będzie cena ziemi rolnej na Mazurach. Z danych GUS wynika, że od roku 2004 do 2020 wzrosła ona średnio aż o 900 proc. W niektórych przypadkach wskaźnik ten może być nawet dużo wyższy. Dlatego zakup gruntu nie tylko jest bezpieczną formą inwestowania, ale i niezwykle satysfakcjonującą, zwłaszcza pod względem osiąganych zysków.

 

Działki inwestycyjne – gdzie najlepiej ich szukać?

Kiedyś działki inwestycyjne wyróżniały się tym, iż posiadały cenne surowce, jak na przykład złoto czy ropę. To właśnie te czynniki stanowiły dodatkowy profit proinwestycyjny. Czasy się zmieniły i obecnie najbardziej atrakcyjne działki pod względem inwestycyjnym to te, które są ulokowane w typowo turystycznych miejscowościach. Co ciekawe, ich ceny często pokrywają się z cenami gruntów w dużych aglomeracjach miejskich.

 

Jeśli chodzi o Polskę, dużym powodzeniem cieszą się tereny górskie, ale i te nadmorskie, z tym że przesyt inwestycyjny sprawił, iż  i coraz trudniej jest znaleźć coś perspektywicznego. Nieco inaczej to wygląda na Mazurach. Póki co region ten dysponuje działkami z linią brzegową w cenie 200–300 zł/mkw. Dla porównania dobrze położona działka w górach czy też nad morzem to koszt ponad 1000 zł/mkw.

 

Zakup gruntu – po jakim czasie można liczyć na zysk?

 

Według statystyk zakup gruntu z roku na rok zyskuje na wartości. Jest to średnio od kilku do kilkunastu procent, a nawet zdarza się, że można uzyskać kilkadziesiąt procent w skali całego przedsięwzięcia. Trzeba przy tym pamiętać o płynności i o tym, że aby sprzedać ziemię po niezaniżonej cenie, należy odczekać mniej więcej od trzech do sześciu miesięcy. Zazwyczaj tyle czasu zajmuje proces sprzedaży. Natomiast jeśli z odsprzedażą zaczekamy od trzech do pięciu lat, może się okazać, że zyskamy znacznie więcej.

 

Okres trzyletni wynika z faktu, że po tym czasie da się zauważyć atrakcyjne wzrosty wartości gruntów. Z kolei po pięciu latach jesteśmy zwolnieni z płacenia podatku dochodowego, co niewątpliwie stanowi dodatkowy zysk dla inwestora. Warto jednak nadmienić, że inwestowanie w nieruchomości często nie jest tak łatwe, jak początkowo może się wydawać laikom. Po pierwsze z dużym prawdopodobieństwem wyzwaniem, zwłaszcza dla osób początkujących, będzie umiejętna oceny potencjału danego gruntu. Chodzi zatem o właściwy wybór lokalizacji, ukształtowania terenu czy też dalszej perspektywy rozwoju okolicy. Są to czynniki, które odgrywają istotną rolę w momencie późniejszej odsprzedaży ziemi.

 

Drugą ważną rzeczą stanowią aspekty prawne. Jeśli zakup gruntu zawierać będzie wadę prawną, uporządkowanie wszystkich kwestii z tym związanych może zająć kilka, a czasem kilkanaście lat. Wady fizyczne, jak na przykład słabonośny grunt, zalesienie czy roślinność objęta ochroną mogą również przyczynić się do ograniczeń związanych z pełnym wykorzystaniem gruntu. Dlatego też przed zakupem należy dokładnie przeanalizować najważniejsze czynniki ryzyka, aby zyskać pewność, iż ziemia naprawdę jest atrakcyjna inwestycyjnie i zapewni wysoką stopę zwrotu. Oprócz tego kupując grunt, warto także prześledzić takie elementy, jak księga wieczysta, warunki zabudowy czy MPZP. Są to bowiem podstawowe parametry, które powinno się zweryfikować przed transakcją.

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
skad-pozyskiwac-fundusz-na-flipowanie-mieszkania
Skąd pozyskiwać fundusz na flipowanie mieszkania?
najbogatsi-ludzie-swiata-inwestuja-w-nieruchomosci
Najbogatsi ludzie świata inwestują w nieruchomości
pulapki-jakie-czyhaja-na-nowych-inwestorow-rynku-nieruchomosci
Pułapki, jakie czyhają na nowych inwestorów rynku nieruchomości