facebook img

Mieszkania, które nie tracą na wartości – czym się charakteryzują?

  • 29.03.2023 r.
  • autor: IzaBella Skalna
Mieszkania, które nie tracą na wartości – czym się charakteryzują?
Od wielu lat to właśnie nieruchomości są najchętniej wybieranym obszarem inwestycyjnym wśród osób pragnących pomnożyć swój kapitał. Jest to nie tylko dobry pomysł, aby uzyskać dochód pasywny przykładowo z najmu krótko- lub długoterminowego, ale także z tzw. flippingu. Zakup lokalu w celach inwestycyjnych bez wątpienia może okazać się intratnym biznesem, aczkolwiek trzeba wiedzieć, które nieruchomości są odporne na cykle koniunkturalne. A zatem jakie mieszkania nie tracą na wartości? Co je wyróżnia i gdzie szukać perełek inwestycyjnych?

Każdy, kto zamierza nabyć mieszkanie głównie w celu inwestycyjnym, powinien wziąć pod uwagę pewne wahania rynkowe, które powodują, że może ono stracić na wartości, albo stać się mniej zyskowne. Z całą pewnością można założyć, że będą to nieruchomości wykonane w przestarzałej technologii, która odbiega standardem od tej współczesnej. Technologia nie jest jednak jedynym wyznacznikiem, który zaważa na ostatecznym wyborze potencjalnych kupców czy też najemców. Dlatego wcześniej warto zastanowić się, co wpływa na ponadczasową atrakcyjność lokalu.

Dogodne położenie to podstawa

Choć okres pandemii spowodował, że na topie stały się podmiejskie aglomeracje z dala od hałaśliwego i tłocznego miasta, to trzeba przyznać, że ścisłe centrum dla inwestorów wciąż posiada wiele zalet. Niemniej jednak dobry wybór lokalu gwarantuje uprzednia weryfikacja, jakie inwestycje zostały zaplanowane w danym miejscu wraz z uwzględnieniem kilku lat naprzód.

Z drugiej strony patrząc, jeśli obecnie okolica jest zaniedbana, bloki mieszkalne zrujnowane i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miały być przeprowadzane prace rewitalizacyjne, można z góry założyć, że mieszkania będą tam tanieć. Nie zmienia to faktu, że w takich typowo peryferyjnych dzielnicach można natrafić na okazję. Najważniejsze jest jednak to, aby zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego dotyczącym konkretnego obszaru. Może się bowiem zdarzyć tak, że dzisiejsze „tanie mieszkanie” w niepopularnej dzielnicy, w przyszłości będzie warte dużo więcej.

Rozbudowana infrastruktura miejska to plus

Mieszkanie zyskuje na wartości, jeśli bliskie otoczenie nieruchomości jest dobrze rozbudowane. Oznacza to, że w cenie zawsze będzie bliskość punktów handlowo-usługowych, dostęp do placówek medycznych, jak i tych edukacyjnych, a przy tym do ośrodków kulturowych i sportowych. Jednak, aby można było swobodnie korzystać z wyżej wymienionych obiektów, ogromne znaczenie odgrywa komunikacja miejska. A zatem nabywając nieruchomość, dobrze jest wybrać taką, która znajduje się w niedalekiej odległości od przystanka autobusowego czy też tramwajowego. Najlepiej, jeśli transport publiczny umożliwia dotarcie do wiele rejonów miasta.

Prestiżowa lokalizacja zawsze w cenie

Mimo upływu czasu gwarantem niezmiennie wysokiej ceny rynkowej będą nieruchomości luksusowe, czyli takie, które są przede wszystkim świetnie zlokalizowane. Prestiżowe apartamenty wyróżniające się wysokim standardem, które znajdują się w rozpoznawalnych budynkach takich, jak chociażby biznesowe wieżowce, czy kamienice na starówkach dużych miast praktycznie nie tracą na wartości. Można więc liczyć, że na takie nieruchomości popyt pozostanie niezmiennie wysoki. Zresztą trudno się temu dziwić – dogodna lokalizacja, a do tego okazała, gustownie urządzona nieruchomość zawsze się obroni.

Komfortowy układ mieszkania

Stare budownictwo z reguły kojarzy się z mało funkcjonalnymi mieszkaniami, które posiadają ciasne pokoje, które w dodatku są przechodnie. Stąd też tego typu układy pomieszczeń dawno temu odeszły w zapomnienie, a zastąpiły je nowoczesne projekty deweloperskie, będące zdecydowanie bardziej komfortowe. Kupując nieruchomość, z pewnością dobrze jest zadbać o to, aby lokal nie był zbyt duży, chyba że będzie to apartament z tzw. wyższej półki. Najlepiej sprawdzają się metraże nie większe niż 60 mkw. Taka przestrzeń pozwala na swobodną aranżację wszystkich niezbędnych sprzętów i mebli bez ryzyka, że będzie za ciasno.

Powierzchnie dodatkowe mile widziane

Bez względu na to, czy lokal wynajmowany jest krótko, czy też długoterminowo w mieszkaniach w bloku i tak zwykle brakuje miejsca na przechowywanie wszystkich niezbędnych rzeczy. Dlatego powierzchnie dodatkowe zawsze stanowią świetne rozwiązanie zarówno dla kupujących, jak i wynajmujących. Obecnie coraz więcej nabywców zainteresowanych kupnem mieszkania inwestycyjnego stawia na takie, które posiada taras, albo przynajmniej balkon lub niewielkich rozmiarów ogródek. Bywa, że jest to warunek konieczny w wymarzonych czterech ścianach, bez którego zakup nie dojdzie do skutku. Taka dodatkowa powierzchnia staje więc niezbędna w lokalu, który ma utrzymywać swoją cenę. Oprócz tego warto rozważyć także komórkę lokatorską. To właśnie ona rozwiązuje problem przechowywania wielu rzeczy.

Udogodnienia zawsze pomagają

Blokowiska z czasów PRL-u dosyć często pozbawione były wind, czy miejsc postojowych. Rzadko kiedy je ogradzano, a tym bardziej ich nie monitorowano i oczywiście brakowało przygotowania dla osób niepełnosprawnych. W dzisiejszych czasach tego rodzaju udogodnienia stały się już normą. Blok mieszkalny musi być zatem przystosowany do obecnych standardów, a wspomniane windy czy miejsca postojowe to punkt obowiązkowy. Z kolei samo osiedle powinno mieć sporo terenów zielonych, a najlepiej własny plac zabaw dla dzieci. Stare wózkownie dziś określane mianem rowerowni bez wątpienia są przydatnym pomieszczeniem, zwłaszcza dla osób, które preferują rower zamiast samochodu. Świetnie sprawdzają się także stacje ładujące pojazdy elektryczne, a każde kolejne udogodnienie to tylko dodatkowy plus.

 

Wieloletnie statystyki udowadniają, że mieszkania wraz z upływem czasu nabierają na wartości. Aczkolwiek jeśli dokona się zakupu w tzw. górce cenowej, może się okazać, że trzeba będzie poczekać nawet kilkanaście lat, aż nieruchomość uda się sprzedać bez straty. Stąd ryzyko inwestycyjne można ograniczyć, wybierając właśnie odpowiedni lokal. W skrócie – największe znaczenie ma lokalizacja, okoliczna infrastruktura, metraż i układ mieszkania, a także dostępne udogodnienia. Jednak nim podejmie się ostateczną decyzję, konieczne staje się wykonanie dokładnej analizy, zwłaszcza jeśli chodzi o plan zagospodarowania okolicy.

 

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
skad-pozyskiwac-fundusz-na-flipowanie-mieszkania
Skąd pozyskiwać fundusz na flipowanie mieszkania?
najbogatsi-ludzie-swiata-inwestuja-w-nieruchomosci
Najbogatsi ludzie świata inwestują w nieruchomości
pulapki-jakie-czyhaja-na-nowych-inwestorow-rynku-nieruchomosci
Pułapki, jakie czyhają na nowych inwestorów rynku nieruchomości