facebook img

Apartamenty turystyczne najlepszą lokatą kapitału

  • 16.02.2021 r.
  • autor: Anna Sadkowska-Rojek
Apartamenty turystyczne najlepszą lokatą kapitału
Rynek nieruchomości oparł się trwającej od roku pandemii koronawirusa. Jednym z najbezpieczniejszych źródeł pasywnego dochodu okazały się być, wbrew początkowym obawom ekspertów i inwestorów, mieszkania przeznaczone na wynajem.

Miniony rok, pomimo pesymistycznych prognoz formułowanych przez ekspertów, okazał się przynieść znaczne wzrosty cen nieruchomości na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Jak zauważa portal innpoland.pl, pandemia, która na początku 2020 r. ogarnęła cały świat, zgodnie z zapowiedziami oznaczać miała niepewność i niestabilność branży nieruchomości. To spowodowało, że inwestorzy swoje środki woleli lokować przede wszystkim w pewnych transakcjach. Wybierane dotychczas często lokaty bankowe przestały się jednak opłacać ze względu na oferowane niemal zerowe oprocentowanie. Jednocześnie nie dają one inwestorom żadnej pewności zysku z uwagi na spodziewaną inflację. To wszystko sprawiło, że pomimo chwilowego spadku cen wynajmu nieruchomości inwestycja w mieszkania nadal daje większą gwarancję korzystnej lokaty kapitału przy jednoczesnym niskim ryzyku strat.

Ceny nieruchomości bowiem nadal rosną – choć 2-3 razy wolniej niż w poprzednich latach – wynajem mieszkań wciąż jeszcze pozostaje pewnym źródłem dochodów pasywnych. Pomimo chwilowego spadku cen najmu związanego ze zdalnym trybem nauczania na uczelniach wyższych, wraz ze stabilizacją sytuacji epidemicznej można spodziewać się, że również ten sektor powróci bowiem do normy. 

Wakacyjne apartamenty coraz popularniejsze

Portal wprost.pl wskazuje, że równie stabilnie przedstawia się sytuacja w branży condohoteli. Nakładane przez rząd kolejne obostrzenia, w tym m.in. zamknięcie turystyki, miały przyczynić się do zahamowania w tym sektorze. I, choć część hoteli nie przetrwała tej próby, większość latem ubiegłego roku zaczęła przynosić właścicielom zyski.

W 2020 r. znaczny wzrost zainteresowania zakupem apartamentu wakacyjnego dał się zauważyć szczególnie w III i IV kwartale 2020 r. – na ten okres przypada bowiem aż 80 proc. sprzedaży ze wszystkich zrealizowanych w ubiegłym roku, w którym ponadto odnotowano wzrost o 35 proc. rok do roku. To wynik m.in. upowszechnienia modelu pracy zdalnej, co wygenerowało nowe potrzeby mieszkaniowe. Jednocześnie znacznie utrudnione były w ubiegłym roku wakacyjne wyjazdy. Posiadanie nieruchomości wakacyjnej często okazywało się więc być jedyną możliwością wypoczynku w miejscowościach turystycznych.

Ponadto, co podkreślił portal innpoland.pl, posiadanie takiego apartamentu na wynajem może przynosić regularne dochody rzędu 8 proc. w skali roku. Najchętniej wybierane przez inwestorów okazują się być luksusowe apartamenty w Warszawie, krakowskie mieszkania z rynku pierwotnego położone w dzielnicach turystycznych oraz apartamenty ulokowane w zabytkowych częściach Gdańska. Najwięcej za mieszkania z rynku pierwotnego trzeba oczywiście zapłacić w stolicy – blisko 10 tys. zł za mkw. Jednak mimo stale rosnących cen warszawski rynek nieruchomości pozostaje dla inwestorów jednym z najatrakcyjniejszych. We Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku jest tylko odrobinę taniej – blisko 8 tys. zł za mkw. 

Nieruchomości condo to kompleksy usług noclegowych łączące w sobie cechy condominium oraz hotelu. Obiekt złożony jest z poszczególnych apartamentów, stanowiących odrębną własność pojedynczych inwestorów. Jednak w obsłudze gości pośredniczy jeden wyspecjalizowany operator hotelowy, co stanowi znaczne udogodnienie nie tylko dla gości apartamentów condo, ale i dla samych inwestorów.

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
jak-dbac-o-baterie-podtynkowe-grohe
Jak dbać o baterie podtynkowe Grohe?
ksiega_wieczysta_czym_jest_kiedy_potrzebna
Elektroniczne księgi wieczyste - jak je sprawdzić?
turystyka-w-polsce-nastapily-gwaltowne-wzrosty
Turystyka w Polsce – nastąpiły gwałtowne wzrosty