facebook img

Inwestowanie na rynku pierwotnym – oto 5 najważniejszych korzyści!

  • 29.06.2022 r.
  • autor: IzaBella Skalna
Nie da się ukryć, że pandemia koronawirusa ostudziła zapał kupców, którzy wcześniej chętniej poszukiwali intratnych nieruchomości w celach inwestycyjnych. Jej zakończenie dodało otuchy inwestorom, ale nie na długo. Rosnące koszty materiałów budowlanych, wzrost stóp procentowych, które utrudniają otrzymanie kredytu hipotecznego, a do tego napięta sytuacja polityczno-gospodarcza za naszą wschodnią granicą robią swoje. Nie zmienia to faktu, że w dalszym ciągu istnieje wiele powodów, dla których warto zainwestować w nieruchomości właśnie teraz.

Dane rynkowe potwierdzają, że zapotrzebowanie na nowe mieszkania w dalszym ciągu jest dosyć spore. Tam, gdzie jedni widzą zagrożenia, inni dopatrują się szansy na dużą stopę zwrotu, kupując głównie nowe lokale. Z całą pewnością dobrym krokiem jest zakup nieruchomości w którymś z większych miast Polski, aczkolwiek małe miejscowości również znajdują się w kręgu zainteresowania inwestorów.

5 korzyści dla osób inwestujących na rynku pierwotnym

Ostatnimi czasy obserwujemy, jak rynek nieruchomości w Polsce doświadcza gwałtownych zmian. Na pierwszy plan wysuwają się oczywiście ceny mieszkań, które w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosły blisko o 17 proc.  Na taki obrót zdarzeń ma wpływ przede wszystkim inflacja, ale także wzrost cen surowców, materiałów budowlanych, a przy tym koszt robocizny. Niemniej jednak analitycy podkreślają, że pomimo spadku popytu na mieszkania, podaż i tak nie będzie w stanie w pełni go zaspokoić. Wiadomość ta staje się zatem impulsem do działania dla Polaków, którzy chcą inwestować w nieruchomości na rynku pierwotnym. Jakich korzyści mogą się spodziewać? Oto 5 najważniejszych zalet!

1. Wysoki procent zysku z inwestycji

Niezmiennie od wielu lat to, co kusi potencjalnych inwestorów, to przewidywany, wysoki zysk z poniesionej inwestycji.

„Niepewność rynkowa nie przekłada się na nastroje inwestorów. Ci wybierają mieszkania zlokalizowane nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach. Niewątpliwe ogromną zachętą jest potencjalny zysk. Realizujemy obecnie inwestycję w Jeleniej Górze, gdzie zaplanowany ROI kapitału oszacowaliśmy na poziomie 16 procent w skali roku. Całościowy zysk w perspektywie około 24 miesięcy został zaplanowany na poziomie 58 procent z zainwestowanego kapitału” – wyjaśnia Paweł Kuczera, Prezes Zarządu Horyzont Inwestycji.

Powyższy przykład daje zatem inwestorowi zysk w postaci 55 proc. To oznacza, że z każdego zainwestowanego miliona można spodziewać się, że inwestycja w Jeleniej Górze wygeneruje ponad pół miliona złotych. Taka prognoza zysku zachęca do inwestowania, tym bardziej że polscy deweloperzy nie zwalniają tempa i podejmują się kolejnych projektów. Oznacza to, że okazji do ulokowania swojego kapitału w nieruchomość jest i będzie nadal sporo.

2. Niesłabnący popyt na mieszkania

W następnej kolejności za inwestowaniem w nieruchomości na rynku pierwotnym przemawia fakt, że w dalszym ciągu utrzymuje się niesłabnące zapotrzebowanie na nowe lokale. Z uwagi na to, że ceny mieszkań od dłuższego czasu ciągle rosną, a sytuacja kredytowa jest nieco utrudniona, nabywcy podejmują bardziej świadome decyzje i wybierają mieszkania, które posłużą im na długie lata.

Z obserwacji wynika, że najlepiej sprzedają się mieszkania, których powierzchnia waha się w przedziale od ok. 30 do 80 mkw.

Może i trudniej jest dziś o wsparcie finansowe z banku, ale nie jest tak, że wnioski o kredyt hipoteczny w ogóle nie napływają. Poza tym istnieje też pewien odsetek społeczeństwa, który dysponuje gotówkę i jest skłonny niemalże od ręki zainwestować w nową nieruchomość z potencjałem na zysk.

3. Rynek najmu też stale się powiększa

Fala uchodźców z Ukrainy mocno wstrząsnęła rynkiem najmu w naszym kraju. Ze statystyk wynika, że zainteresowanie mieszkaniami wzrosło o blisko 150 proc. w stosunku do tego, co było jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie. W związku z tym ceny najmu również poszybowały w górę. Dla przykładu: w Warszawie był to wzrost o 35 proc., w Gdańsku o 53 proc., w Krakowie o 44 proc., zaś w Łodzi o 34 proc. Co to oznacza dla inwestorów? Z całą pewnością lepszą rentowność z inwestycji w lokale na wynajem.

Z uwagi na to, że zdolność kredytowa Polaków drastycznie spadła i mało kogo stać na kredyt hipoteczny, wynajem mieszkania jest często jedynym rozwiązaniem. Posiadając lokal na wynajem, zapewniamy sobie stały dochód pasywny. Chętnych nigdy nie brakuje i nie dotyczy to  wyłącznie osób studiujących, ale także rodzin z dziećmi lub turystów, którzy w danym mieście chcą zatrzymać się tymczasowo.

4. Na topie zawsze będą nowoczesne mieszkania

W trosce o środowisko mieszkania są dziś budowane z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Deweloperzy, mając na uwadze najnowsze trendy, skłaniają się ku poszukiwaniu ekologicznych i funkcjonalnych rozwiązań, które zadowolą mieszkańców o różnych wymaganiach. Stąd też nowoczesne osiedla, jakie obecnie są oddawane do użytku, bardzo często posiadają już swoją odrębną strefę relaksu.

Na strefę relaksu w nowym budownictwie może składać się basen z jacuzzi, sauna, a także siłownia, co znacząco uatrakcyjnia inwestycję. Standardem staje się odpowiednia ilość terenów zielonych i niewielki plac zabaw. Wszystko to sprawia, że chętnych na zakup mieszkania o takim projekcie nigdy nie brakuje.

5. Komfort życia w mieście z zachowaniem uroków natury

Marzeniem wielu osób stało się, aby mieszkać w dobrze skomunikowanym miejscu z dobrym dojazdem do różnych sklepów, placówek, a przede wszystkim do pracy, jednocześnie będąc blisko natury. Tego typu nieruchomość to najlepsza propozycja dla par z dziećmi, które pragną uciec od wielkomiejskiego zgiełku, ale jednocześnie chcą mieć dostęp do wszystkich usług i atrakcji, jakie oferuje duża aglomeracja. Pod względem inwestycyjnym przewagę rynkową zyskują mieszkania położone w górach, na Mazurach lub nad morzem. Nieruchomość w takiej lokalizacji to gwarancja sprzedaży dla inwestora lub wynajmu lokalu bez względu na wahania koniunktury.

 

Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że inwestowanie w nieruchomości na rynku pierwotnym  jest świetnym rozwiązaniem, jeśli posiada się wolne środki pieniężne na swoim koncie. Jeśli nie, można też postarać się o kredyt na zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych, gdyż takie przedsięwzięcie oprócz tego, że pozwala spłacić bank, to jeszcze zapewnia niemały zysk. Gra jest zatem warta świeczki, tym bardziej że ryzyko inwestycyjne jest praktycznie znikome, bo zawsze znajdą się chętni, aby odkupić lub wynająć mieszkanie.

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
Home staging – co to takiego i jak wpływa na atrakcyjność nieruchomości?
Inwestujesz w nieruchomości? Oto co musisz wiedzieć od strony prawnej
Zielone tereny w Polsce – które są atrakcyjne inwestycyjnie?