facebook img

Jak zostać milionerem? Naucz się inwestować… najlepiej w nieruchomości

  • 22.04.2022 r.
  • autor: IzaBella Skalna
Wiele osób chciałoby się poszczycić statusem milionera i dochodami pozwalającymi przejść na wcześniejszą emeryturę. Wymowne hasła o wolności finansowej, życiu na wysokim poziomie, albo przynajmniej takim, które pozwala zapomnieć o rachunkach i stresie związanym z brakiem pieniędzy to marzenie każdego. A czy każdy może je urzeczywistnić? Jak zostać milionerem? W co najlepiej inwestować, aby przybliżyć się do tego celu?

Inwestowanie podstawą pomnażania kapitału

Inwestowanie jest kluczową czynnością, jeśli ktoś na poważnie zastanawia się, jak zostać milionerem. Początkowo może to brzmieć nieco skomplikowanie, zwłaszcza jeśli do tej pory tematy z tym związane były dla kogoś kompletnie obce. Niewątpliwie wiedza jest potrzebna, aby skutecznie pomnażać swój kapitał. W większości przypadków inwestowanie niesie ze sobą spore ryzyko straty. Oczywiście można skorzystać z instrumentów finansowych, które praktycznie nie niosą ze sobą żadnego ryzyka, ale są one mało opłacalne. Mowa tutaj o lokowaniu pieniędzy na niskooprocentowanych rachunkach oszczędnościowych lub lokatach bankowych. Większa stopa zwrotu czeka na bardziej śmiałych inwestorów, którzy zdecydują się podjąć działania na giełdzie papierów wartościowych lub na rynku Forex, czyli handlu walutami. Czy to jedyny sposób, aby szybko się wzbogacić?

W co warto dziś inwestować?

Inwestowanie w nieruchomości to dziś jedna z najpopularniejszych strategii. Pozwala na bezpieczenie ulokowanie kapitału i jednocześnie dobry zwrot z przedsięwzięcia. W czasie, kiedy inflacja rośnie bezustannie,  sposób ten wydaje się więc najbardziej opłacalnym. Niemniej jednak oczekiwany zysk z inwestycji będzie możliwy dopiero wtedy, jeśli dobierzemy dla siebie odpowiednią formę.

W pierwszej kolejności warto zainteresować się inwestowaniem w nieruchomości pod wynajem. W tym przypadku istnieją zawsze dwie możliwości: wynajem -krótko i długoterminowy. Wynajem krótkoterminowy sprawdza się doskonale w branży turystycznej i miejscowościach, które przyciągają osoby z różnych zakątków świata. Z badań rynkowych wynika, że apartamenty oraz domy na wynajem obecnie cieszą się większym zainteresowaniem niż hotele. Można zatem liczyć na wysoki zwrot z inwestycji. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż rynek ten oprócz tego, że jest podatny na różne zdarzenia losowe, jak np. pandemia koronawirusa, wiąże się dodatkowo ze sporą rotacją gości.

Nieco inaczej to wygląda, decydując się na wynajem długoterminowy. Wówczas inwestor zyskuje stałe źródło dochodu pasywnego. Dużym ułatwieniem z pewnością będzie to, że wiele biur nieruchomości oferuje tzw. inwestycyjne gotowce. Nieruchomość sprzedawana jest tutaj wraz z "najemcami", co pozwala, aby mieszkanie od samego początku zarabiało na siebie.

House Flipping, a może inwestowanie w lokale użytkowe? 

Od dłuższego czasu da się zaobserwować wzrost działań inwestycyjnych na zasadzie tzw. House Flippingu. Najprościej można to wytłumaczyć w taki sposób, że inwestor nabywa nieruchomość w niskiej cenie, a następnie je remontuje na własną rękę. Taki zabieg zdecydowanie podnosi wartość nieruchomości, a tym samym pozwala na dosyć pokaźny zysk w momencie odsprzedaży. Bywa, że wysokość dochodu może wynieść nawet 20 lub 30 proc. przeznaczonego na ten cel funduszu. Warto przy tym pamiętać, że oprócz wiedzy, inwestorowi przyda się również cierpliwość, ponieważ inwestycja w tym przypadku zwykle nie przynosi zysku od razu. 

Nieruchomości umożliwiają także uzyskanie zysku z inwestycji w powierzchnie użytkowe do wynajęcia. Ta forma inwestowania uznawana jest jednak za najtrudniejszą głównie przez wzgląd na to, że umowy konstruowane są nawet na kilkanaście lat naprzód. Dzięki takiemu zabiegowi inwestor zyskuje co prawda pewność, że dochód będzie się pojawiał na jego koncie długoterminowo, ale rynek ten jest tak samo podatny na zdarzenia losowe, jak wynajem krótkoterminowy. 

Jakie zalety niesie ze sobą inwestowanie w nieruchomości?

Każda osoba, która jeszcze nie wie, jak zostać milionerem, w pierwszej kolejności powinna sobie przyswoić, że pieniądz musi być w ciągłym obiegu, aby mógł na siebie zapracować. Nie wystarczy więc dużo zarabiać, a przy tym oszczędzać. Ważnym etapem w całym tym przedsięwzięciu jest inwestowanie, czyli alokacja kapitału, której celem jest uzyskanie dodatkowego źródła dochodu lub zysku. Dopiero wtedy zwiększamy nasze szanse na powodzenie, a przede wszystkim na zgromadzenie środków pieniężnych, które uczynią z nas milionera.

Inwestowanie w nieruchomości ma to do siebie, że jest bardziej przewidywalne, aniżeli inwestycje giełdowe. Oczywiście rynek nieruchomości także podlega stałym wahaniom, ale zważywszy na fakt, że ceny mieszkań ciągle idą w górę, a popyt wcale nie maleje, jest to niewątpliwie dobre posunięcie. Na tej podstawie można przyjąć, że ryzyko spadku wartości danej nieruchomości, rozumiana jako utrata zainwestowanego kapitału lub jego częściowa strata, jest praktycznie znikoma. Poza tym na nieruchomości ogromny wpływ ma inflacja, która jak wiadomo, redukuje wartość pieniądza. Wobec tego inwestowanie w nieruchomości staje się nie tylko odpowiedzią na to, jak zostać milionerem, ale także sposobem na ochronę oszczędności.

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
Inwestowanie w nieruchomości – jak chronić kapitał w 2023 r.?
Sektor nieruchomości hotelowych odbudowuje się po pandemii
Zakup pierwszego mieszkania – na co zwrócić uwagę?