facebook img

Wynajem krótko i długoterminowy – co wybrać, żeby zyskać?

  • 28.04.2022 r.
  • autor: Karolina Zając
Wynajem krótko i długoterminowy – co wybrać, żeby zyskać?
Wiele osób, które zdecydowały się zainwestować swoje oszczędności w nieruchomości pod wynajem, zastanawia się, jaką formę wybrać - wynajem krótko czy długoterminowy. Każda z nich ma swoje plusy i minusy, a decyzja uzależniona jest od wielu czynników, które trzeba wziąć pod uwagę.

Spory zysk bez gwarancji płynności dochodu

Osoby, które wybierają wynajem krótkoterminowy z pewnością mogą spodziewać się większych zysków niż w przypadku wynajmu długofalowego. To alternatywa głównie dla właścicieli nieruchomości w kurortach i destynacjach turystycznych, gdzie ceny są zazwyczaj nieco niższe od tych w hotelach i w dużej mierze zależą od sezonu. Koszty najmu krótkoterminowego w Polsce wahają się najczęściej między 100 a 400 złotych za noc. Statystyczni turyści decydują się zwykle na 2 - 3 dniowy pobyt w danym miejscu. To oznacza, że właściciel musi poświęcić sporo czasu, aby znaleźć gości i wypełnić kalendarz, a przy tym zadbać o przygotowanie lokalu, by po prostu zarobić.

Choć stopa zwrotu jest dosyć wysoka, nikt nie zagwarantuje nam ciągłości najmu. Jeśli więc decydujemy się na zakup mieszkania nad morzem, plany pokrzyżować może np. deszczowa pogoda, która z dużym prawdopodobieństwem odstraszy wielu wczasowiczów. Wprawdzie właścicielom nieruchomości wybierającym wynajem krótkoterminowy od kilku lat z pomocą przychodzą popularne portale pośredniczące takie, jak Booking czy Airbnb, które znacząco ułatwiają zarządzanie tego typu inwestycjami. Niemniej jednak w dalszym ciągu zysk w przypadku najmu krótkoterminowego obarczony jest dużym ryzykiem.

Długoterminowo i bezpieczniej

Inaczej z punktu widzenia inwestora prezentuje się wynajem długoterminowy. Zysk bywa niższy, ale przychody są stałe. To znaczy, że przez kilka miesięcy czy nawet lat, właściciel nieruchomości może liczyć na stały zarobek, który pokrywać będzie chociażby raty kredytu. Tego typu najem daje przede wszystkim bezpieczeństwo finansowe, ale również możliwość poznania lokatora i nabrania zaufania do osoby zamieszkującej w naszym lokum. Wiąże się to z komfortem wyboru, kto będzie użytkować lokal, co jest mocno ograniczone w przypadku wynajmu krótkoterminowego. Opcja ta najczęściej wybierana jest przez właścicieli mieszkań w dużych miastach, gdzie lokali poszukają studenci lub osoby, które nie stać na zakup własnego M.

Co będzie bardziej zyskowne?

Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Najem krótkoterminowy wiąże się ze sporym zyskiem, ale i ze znaczącym ryzykiem. Przede wszystkim koniecznością staje się założenie działalności gospodarczej. Trzeba przy tym pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej stawki VAT, rozliczeniu importu usług oraz o obowiązku zarejestrowania ewentualnego przychodu na kasie fiskalnej. Inną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę w przypadku najmu na krótki czas, jest duży nakład własnej pracy lub (jeżeli to niemożliwe), potrzeba zatrudnienia tzw. operatora mieszkania. Jest to osoba powołana do pełnienia obowiązków związanych ze sprzątaniem, wymianą pościeli, naprawą usterek czy zakwaterowaniem gości.

Wynajem długoterminowy jest nieco mniej wymagający. To zdecydowanie mniejszy zarobek, ale też stabilność i bezpieczeństwo zarówno dla inwestora, jak i lokatora. W obecnej sytuacji geopolitycznej związanej z wojną na Ukrainie i masowym napływem uchodźców do Polski, nie powinno być problemu z zainteresowaniem najmem długoterminowym. Ta opcja oznacza dla właściciela ograniczony wysiłek oraz zdecydowanie mniejszy nakład finansowy, związany z utrzymaniem i przygotowaniem nieruchomości do zamieszkania. Eksperci zauważają, że to dobry wybór dla osób pracujących na etacie, dla których najem jest formą dodatkowego zarobku z perspektywą przekazania w przyszłości nieruchomości swoim dzieciom. Można więc powiedzieć, że to doskonała alternatywa dla tych, którzy najbardziej cenią sobie stabilność, bezpieczeństwo finansowe i myślą długodystansowo.

Jak podjąć decyzję?

Decyzja o tym, czy wybrać wynajem krótko czy też długoterminowy zależy od wielu czynników. Właściciel nieruchomości powinien dokładnie przeanalizować stan nieruchomości, lokalizację, własne oczekiwania oraz możliwości czasowe. Wszystko zależy także od stylu życia inwestora oraz jego gotowości do zaangażowania się w biznes. Inną perspektywę będzie mieć osoba posiadająca nowoczesny loft na Starym Mieście, a zupełnie odmienną inwestor z mieszkaniem w bloku na osiedlu oddalonym od ścisłego centrum o kilka kilometrów.

Inwestowanie w nieruchomości to kwestia bardzo indywidualna, gdzie u podstaw stoi odpowiedź na pytanie: co jest dla nas ważniejsze - wysokie wpływy i duży nakład pracy, a przy tym zmienni lokatorzy, czy stabilność, wygoda oraz spokój ze zdecydowanie niższym zyskiem z inwestycji. Aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie formę inwestowania, trzeba prostu wziąć pod uwagę odmienne warunki, do których właściciel chcący zacząć wynajmować nieruchomość, musi się dostosować.

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
alya-home-satging
Eksperci z zakresu home stagingu | Alya Home
czym-jest-zasiedzenie-nieruchomosci
Czym jest zasiedzenie nieruchomości i jak może do niego dojść?
centralparkapartamentowiecwroclaw
Gdzie kończy się mieszkanie, a zaczyna apartament?