facebook img

Coraz więcej condohoteli i apartamentów wypoczynkowych

  • 14.09.2022 r.
  • autor: Emilia Rudzka
Coraz więcej condohoteli i apartamentów wypoczynkowych
Pandemia nie wpłynęła negatywnie na popyt oraz podaż w sektorze condohoteli i apartamentów wypoczynkowych. Z raportu przygotowanego przez Emmerson Evaluation wynika, że do 2024 roku podaż apartamentowców inwestycyjnych wzrośnie na głównych rynkach.

Popularność condohoteli i apartamentów wypoczynkowych wzrasta

Firma Emmerson Evaluation przygotowała raport „Rynek hoteli i condohoteli w Polsce”, z którego wynika, że do 2024 roku należy spodziewać się wzrostu podaży apartamentowców inwestycyjnych o 27,5 proc. na Warmii i Mazurach, o 20 proc. w pasie górskim, o 14 proc. w pasie nadmorskim oraz o 12 proc. w największych aglomeracjach. W ostatnich latach inwestorów przyciągała przede wszystkim obietnica gwarancji stopy zwrotu. Obecnie coraz rzadziej kupujący mogą spotkać się z tego typu ofertą.

Rynek condohoteli oraz apartamentów wypoczynkowych zyskał na popularności w czasie pandemii. Taka sytuacja ma związek z dwoma istotnymi czynnikami. Jednym z nich jest to, że branża ta dawała łatwiejsze możliwości pozyskania środków finansowych dla przedsiębiorców. Były to m.in. bezpośrednie wpłaty od potencjalnych nabywców. Natomiast drugim czynnikiem jest to, że inwestorzy poszukiwali alternatywy do lokowania swoich oszczędności z uwagi na niskie zyski z lokat bankowych. W ten sposób chcieli uciec przed rosnącą inflacją. Tego typu realizacje reklamowane były jako projekty z wysokimi stopami zwrotu.

Najwięcej inwestycji nad polskim morzem

W raporcie Emmerson Evalaution wyszczególniono cztery główne rynki dla branży condohoteli oraz apartamentów wypoczynkowych. Są to: pas nadmorski, pas górski, Warmia i Mazury, a także największe aglomeracje. W pierwszych 6 miesiącach bieżącego roku podaż lokali w powyższych lokalizacjach osiągnęła odpowiednio: niemal 18,5 tys. nad Morzem Bałtyckim, 12,5 tys. w górach, blisko 1 tys. na pojezierzu oraz ponad 8,7 tys. w metropoliach.

W pasie nadmorskim podaż tego typu obiektów na koniec 2020 roku wyniosła ponad 16,8 tys. Do pierwszej połowy bieżącego roku odnotowano wzrost na poziomie więcej niż 1,6 tys. lokali. Do 2024 roku oferta może wzbogacić się nawet o ponad 2,5 tys. tego typu inwestycji.

Nie da się ukryć, że najpopularniejszym obszarem spośród powyższych jest pas nadmorski. Najwięcej projektów deweloperzy zrealizowali w Kołobrzegu oraz Rogowie. Drugim rejonem Polski, który również dynamicznie się rozwija, jest południowa część kraju, w tym głównie wakacyjne obszary górskie. W przypadku największych miast nowe obiekty powstały w Warszawie, Gdańsku oraz Gdyni.

Wzrost podaży condohoteli i apartamentów wypoczynkowych zauważalny

Z analizy Emmerson Evalaution wynika, że w Polsce w najbliższym czasie ma się pojawić więcej nowych condohoteli oraz apartamentów wypoczynkowych. Przyrost nowej podaży apartamentów inwestycyjnych prognozowany jest do 2024 roku. W porównaniu do podaży na koniec pierwszego półrocza 2022 roku ma on wynieść dla największego nadmorskiego rynku ok. 14 proc.

Największy wzrost oferty ma być odnotowany na Warmii i Mazurach. W tym przypadku wyniesie on nawet 27,5 proc. Tak duży wynik ma jednak związek z obecną niską bazą. Pojezierze jest obszarem mało zagospodarowanym w kontekście omawianego sektora. Pod koniec 2020 roku oferta liczyła zaledwie 964 lokale. Do 2024 roku ma ich być więcej o 265.

Branża ta nie skupia jednak swoich działań wyłącznie na obszarach „wodnych”. Condohotele i apartamenty wypoczynkowe będą budowane także w górach. Eksperci z Emmerson Evalaution prognozują, że do 2024 roku baza zwiększy się o 1/5. Duże ośrodki miejskie uwzględnione w raporcie mają odnotować przyrost podaży na poziomie 12 proc.

Ze zgromadzonych danych wynika, że będziemy mieli do czynienia z kontynuacją trendu wzrostowego w tej branży na rynku. Podaż nowych projektów oraz tych będących w fazie planów jest bardzo duża. Znane są jednak przypadki, gdy obiekty tego typu nie wygenerowały tak dużych przychodów, jak były obiecywane w prospektach oraz umowach. Nikogo więc nie powinno dziwić, że sytuacja spotkała się z rozczarowaniem i niezadowoleniem wśród nabywców. Warto pamiętać o tym, że inwestycja w ten sektor nierozerwalnie związana jest z dość dużym wydatkiem. Zdarza się, że ceny condohoteli i apartamentów wypoczynkowych w Polsce są wyższe niż te spotykane w zagranicznych kurortach turystycznych.

Nowe inwestycje w toku

Oferta condohoteli i apartamentów wypoczynkowych rośnie. Pojawiają się nowe obiekty, w tym m.in. w Krynicy-Zdroju w pobliżu stacji narciarskiej. Powstaje tam kompleks apartamentowców Aries Residence. W Mikołajkach natomiast apartamenty mieszkalne i biurowe wznosi Inpro. Firma WeWell inwestuje zaś na rynku w Wiśle. To tylko kilka z przykładów.

 

W raporcie można znaleźć jeszcze jeden ciekawy wniosek. Zdaniem ekspertów z Emmerson Evalaution rosnące stopy procentowe, spadek zdolności finansowych potencjalnych nabywców oraz wysokie ceny realizowanych condohoteli i apartamentów wypoczynkowych sprawią, że popyt na tego typu lokale może się zmniejszyć. Ma to również związek z tym, że deweloperzy coraz rzadziej gwarantują wysokie stopy zwrotu z inwestycji w umowach, co dotychczas było dość popularne. Rzeczywistość zweryfikowała, że w praktyce tego typu obietnice okazują się coraz bardziej nieosiągalne.

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
second-home-jak-wybrac-drugi-dom-na-wakacje
Second home – jak wybrać „drugi dom” na wakacje?
mieszkanie-inwestycyjne-jakich-bledow-unikac-podczas-zakupu
Mieszkanie inwestycyjne – jakich błędów unikać podczas zakupu?
nieruchomosci-prestizowe-czy-to-dobry-pomysl-na-inwestycje
Nieruchomości prestiżowe – czy to dobry pomysł na inwestycję?