facebook img

Czy warto inwestować w nieruchomości latem?

  • 09.08.2022 r.
  • autor: Anna Panikowska-Filipek
Czy warto inwestować w nieruchomości latem?
Lokowanie środków finansowych w nieruchomości wciąż jest korzystnym rozwiązaniem. Czy okres letni sprzyja tego typu inwestycjom, czy tak, jak w wielu innych branżach jest to tzw. sezon ogórkowy, który lepiej przeczekać?

Nieruchomości od lat stanowią jedne z trwalszych aktywów, które gwarantują stały, bezpieczny zysk mimo wahań rynku czy inflacji. Cechują się jednak pewną sezonowością, którą należy poznać przed podjęciem decyzji o zakupie.

Czy w 2022 r. warto inwestować w nieruchomości?

Wiele osób zastanawia się, czy w obliczu kilkunastoprocentowej inflacji, stale rosnących stóp procentowych oraz trudności z otrzymaniem kredytu mieszkaniowego, lokowanie środków w domy, mieszkania lub działki są dobrym pomysłem.

Posiadając odpowiedni kapitał, warto jednak zdecydować się na taki ruch. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na kolejne zaostrzenia zasad przyznawania kredytów – możemy się spodziewać, że w przyszłości będzie o nie jeszcze trudniej. Dodatkowo specjaliści przewidują, że ceny nieruchomości będą dalej rosły, a co za tym idzie, zakupiona teraz nieruchomość z czasem jedynie zyska na wartości. Można przeznaczyć ją ponownie na sprzedaż lub wynająć, czerpiąc z tego stałe dochody. Po okresie pandemii, który nieco zachwiał rynkiem, obecnie popyt na nieruchomości na wynajem znów jest bardzo duży, szczególnie w większych miastach, a ich ceny rosną w szybkim tempie.

- Inwestowanie w nieruchomości to zabezpieczenie na lata. To także od lat jeden z najlepszych sposobów na ochronę kapitału, a obecnie, przy szalejącej inflacji, w szczególności opłacalny. Mieszkania, domy i ziemia z upływem czasu nie tracą na wartości, a w dobie braku alternatyw inwestycyjnych, nie warto zastanawiać się, kiedy zacząć, a skupić się na tym, ile można zarobić – przekonuje Prezes Zarządu i ekspert z firmy Horyzont Inwestycji Paweł Kuczera.

Na czym polega sezonowość rynku nieruchomości?

Nie ma okresu w roku, który byłby najlepszy na zakup nieruchomości, rynek ten wyróżnia się jednak zmieniającymi się wraz z sezonem trendami. Warto je śledzić, by wiedzieć, w jaką inwestycję najlepiej w danym momencie ulokować środki.

– Wiele zależy od tego, jaki okres roku mamy. Wiosną nasila się popyt na działki budowlane, który znacząco słabnie już jesienią. Z kolei pod koniec wakacji w zawrotnym tempie znikają pokoje i mieszkania w miejscowościach akademickich. Dla doświadczonego inwestora to sygnał, że trzeba planować z wyprzedzeniem, aby przygotować się na nadejście sezonu – tłumaczy Paweł Kuczera.

Na początku sezonu letniego zawsze dużą popularnością cieszą się nieruchomości zlokalizowane w popularnych kurortach, zarówno w górach, jak i nad morzem. Zakup mieszkania czy condo apartamentu w czerwcu pozwala na czerpanie zysków z wynajmu krótkoterminowego przez cały sezon turystyczny, który obecnie trwa aż do końca września.

Druga połowa wakacji to natomiast doskonały moment na zakup mieszkania w centrum miasta, blisko dzielnic akademickich czy kompleksów biurowych – wraz z początkiem września z pewnością pojawią się chętni na wynajem pokoju czy mieszkania dla studentów lub pracowników.

Fluktuacja na rynku nieruchomości

Należy również pamiętać, że rynek nieruchomości – jak każdy inny rynek – ulega pewnym przypadkowym wahaniom, które bywają trudne do przewidzenia. Mimo że największy popyt na mieszkania na wynajem występuje od sierpnia do października, nie każdego roku przedstawia on taką samą wartość. Wpływ na to może mieć wiele czynników społecznych, ekonomicznych, politycznych itp.

Mimo to analitycy wskazują na istnienie pewnych efektów kalendarzowych. Wynika z nich, że z punktu widzenia kupującego najlepszym momentem inwestycyjnym jest marzec, a następnie okres jesienno-zimowy. Natomiast z punktu widzenia sprzedającego najbardziej atrakcyjnymi miesiącami są czerwiec wrzesień oraz październik.

Czy sezon to dobry moment na zakup działki?

W ciągu ostatniego roku popyt na grunty budowlane jest bardzo duży i znacząco przerasta podaż. Decydując się na zakup działki należy więc raczej brać pod uwagę atrakcyjność oferty, niż trwający właśnie sezon. Kiedy pojawia się dobra okazja, warto ją wykorzystać, zanim zrobi to inny inwestor. Z tego względu konieczna jest stała i wnikliwa obserwacja rynku.

Na co zwracać uwagę inwestując z nieruchomości?

Oprócz sezonowości niezwykle ważna jest obserwacja aktualnych trendów. Obecnie potencjalni kupcy zwracają uwagę już nie tylko na metraż, standard wykończenia nieruchomości oraz jej lokalizację, ale również aspekty energooszczędne i ekologiczne. Na popularności zyskuje rekuperacja, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła czy systemy do gromadzenia deszczówki. Duże znaczenie ma także elektromobilność.

– Obecnie wchodzimy w nowe obszary działalności i wprowadzamy na rynek zintegrowane systemy ładowania samochodów elektrycznych. Obserwujemy ponad 120-procentowy wzrost sprzedaży tego typu aut. Zatem popyt na stacje zwiększy się. Bazujemy na sprawdzonych rozwiązaniach, już dostępnych na rynku. Inwestorzy będą mogli samodzielnie ustalać ceny za kilowatogodzinę, a stacje są samoobsługowe, zatem nie wymagają poświęcania dodatkowego czasu – wyjaśnia Paweł Kuczera.

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
second-home-jak-wybrac-drugi-dom-na-wakacje
Second home – jak wybrać „drugi dom” na wakacje?
mieszkanie-inwestycyjne-jakich-bledow-unikac-podczas-zakupu
Mieszkanie inwestycyjne – jakich błędów unikać podczas zakupu?
nieruchomosci-prestizowe-czy-to-dobry-pomysl-na-inwestycje
Nieruchomości prestiżowe – czy to dobry pomysł na inwestycję?