facebook img

Inwestowanie w pokoje hotelowe – czy to się opłaca?

  • 21.11.2022 r.
  • autor: Anna Panikowska-Filipek
Inwestowanie w pokoje hotelowe – czy to się opłaca?
Condohotele cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Na szczególne zainteresowanie mogą liczyć te zlokalizowane w lubianych przez turystów kurortach nad morzem oraz w górach. Na czym polega inwestowanie w pokoje hotelowe i ile można na tym zarobić?

Stale rosnąca inflacja sprawia, że wartość pieniądza spada. Inwestorzy, którzy chcą uchronić swoje finanse, coraz częściej szukają nowych możliwości ich ulokowania. Jedną z propozycji są apartamenty oraz hotele condo.


Condohotele w Polsce i na świecie 


Mimo chwilowego przestoju spowodowanego pandemią koronawirusa branża hotelarska ponownie zaczęła rozwijać się bardzo prężnie. Krajowa baza turystyczna cały czas się powiększa – jak wynika z danych Emmerson Evaluation, tylko w 2019 r. w stolicy wzrosła ona o 5,8 proc. Podobny wynik osiągnięto w pasie nadmorskim, pomiędzy Świnoujściem a Helem.


Bardzo dobrą passą w ostatnich latach cieszą się również condohotele. Na świecie są one szczególnie popularne. W Polsce wciąż mają krótką tradycję – pierwsze z nich powstały w latach 2005- 2006. Niemal od razu wzbudziły zainteresowanie inwestorów. 

Na przełomie 2019 i 2020 r. jedynie nad polskim morzem funkcjonowało 17 condohoteli, oferujących łącznie aż 14 500 pokoi i apartamentów. Większość z nich zlokalizowana jest w lubianych przez turystów kurortach takich, jak Władysławowo, Kołobrzeg, Trójmiasto czy Hel. Szacuje się, że do końca 2023 r. ich liczba wzroście o ponad połowę. 


Podobnie wygląda sytuacja w górach – szczególnym zainteresowaniem cieszy się Zakopane, Białka Tatrzańska oraz Karpacz. Od 2019 r. w miejscowościach tych ilość udostępnianych pokoi w condohotelach wzrosła prawie o 60 proc. nawet pomimo nadejścia pandemii. 


Czym jest condohotel?


Lokowanie środków w nieruchomości od lat uważane jest za jedną z najbezpieczniejszych inwestycji. Ich wartość cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie, jest stabilna i odporna nawet na spore zawirowania na rynku gospodarczym i politycznym. 
Nie każdy jednak chce inwestować w nieruchomości przeznaczone na powtórną sprzedaż czy wynajem. Jest to bowiem czasochłonne zajęcie, które dodatkowo wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia. Dla takich osób doskonałym wyborem są condohotele. 

Czym się wyróżniają? Na pierwszy rzut oka niczym nadzwyczajnym, jednak od hoteli w tradycyjnym rozumieniu tego pojęcia różnią je kwestie formalne. W condohotelu każdy pokój stanowi osobną nieruchomość, a co za tym idzie, posiada własną księgę wieczystą. 

Sprawia to, że wszystkie pokoje czy też apartamenty mogą mieć innego właściciela, który nabywa je na zasadzie najmu lub dzierżawy. W ten sposób w jednym hotelu swoje udziały może posiadać nawet kilku lub kilkunastu inwestorów indywidualnych. 

Jak zarabiać na apartamentach  i hotelach condo?


Każdy z pokoi udostępnianych gościom generuje zysk, który dzielony jest pomiędzy właściciela hotelu a dzierżawcę danego pokoju. Stosunek udziałów w zyskach określony jest w umowie, najczęściej jednak wynosi około 7- 8 proc. zainwestowanego kapitału (jest to roczna stopa zwrotu). Czasem, choć rzadziej, zdarzają się oferty gwarantujące zwrot na poziomie kilkunastu procent w skali roku.


Dodatkowo inwestor może bezpłatnie korzystać z wydzierżawionego przez siebie pokoju lub apartamentu przez określony w umowie okres. Dzięki temu może sporo zaoszczędzić na wyjazdach wakacyjnych. Zazwyczaj okres ten wynosi od dwóch tygodni do miesiąca w skali roku.


Dlaczego inwestowanie w condohotele się opłaca?


Najważniejszą zaletą inwestowania w condohotele jest szybki zwrot inwestycji oraz możliwość długoterminowego zarobku na stałym poziomie. Ponadto inwestor nie musi samodzielnie szukać dogodnej nieruchomości, zajmować się jej obsługą, modernizacją czy remontami. Koszt amortyzacji budynku oraz pozyskiwania i obsługi gości bierze na siebie właściciel hotelu. Inwestor ma do wyboru wiele rodzajów pokoi i apartamentów. Może więc wybrać taki, który najbardziej przypadnie mu do gustu i będzie spełniał jego oczekiwania względem wypoczynku. 


Jak wybrać najlepszy condohotel?


Największym zainterseowaniem wśród inwestorów cieszą się hotele należące do znanych i cenionych marek, które posiadają ugruntowaną pozycję na rynku. Duże znaczenie dla gości mają również znajdujące się na terenie obiektu udogodnienia takie, jak np., basen, strefa SPA, siłownia, restauracja, sala zabaw dla dzieci, itp.

Pełnym obłożeniem, nie tylko w sezonie wysokim, ale również poza nim, cieszą się hotele zlokalizowane w popularnych miejscowościach turystycznych. Inwestując w pierwszy apartament condo, najlepiej wybrać miejscowości nad morzem lub w górach. 

Do najpopularniejszych hoteli typu condo można zaliczyć, chociażby Baltic Port Fort w Świnoujściu czy Saltic Resport&Spa w Grzybowie niedaleko Kołobrzegu. W górach natomiast na największą uwagę zasługują Forest Ski&Resort zlokalizowany w Szklarskiej Porębie czy elegancki i bardzo popularny Bachleda Club Residence w Zakopanem. Gwarantują one duże obłożenie, a co za tym idzie stały zysk niemal przez cały rok. Tzw. niski sezon można natomiast wykorzystać na własny, bezpłatny wypoczynek. 

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
second-home-jak-wybrac-drugi-dom-na-wakacje
Second home – jak wybrać „drugi dom” na wakacje?
mieszkanie-inwestycyjne-jakich-bledow-unikac-podczas-zakupu
Mieszkanie inwestycyjne – jakich błędów unikać podczas zakupu?
nieruchomosci-prestizowe-czy-to-dobry-pomysl-na-inwestycje
Nieruchomości prestiżowe – czy to dobry pomysł na inwestycję?