facebook img

Inwestycja pod wynajem – jak ją urządzić?

  • 05.08.2022 r.
  • autor: Emilia Rudzka
Inwestycja pod wynajem – jak ją urządzić?
Standard wykończenia wnętrz jest bardzo ważnym elementem zarówno przy wynajmach krótkoterminowych, jak i długoterminowych. Dlatego też wynajmujący powinni zwrócić szczególną uwagę na kwestie istotne z punktu widzenia potencjalnych najemców. Niektóre z nich mogą decydować o popularności danego lokalu na rynku. Jak zaprojektować mieszkanie dla najemców? Co wpływa na atrakcyjność nieruchomości?

Co zwraca szczególną uwagę najemcy mieszkań?

Jednym z czynników decyzyjnych podczas szukania mieszkania do wynajęcia jest standard wykończenia nieruchomości. Na ten aspekt zwracają uwagę zarówno najemcy krótkoterminowi, jak i długoterminowi. Gdy na rynku oferty lokali lub domków do wynajęcia są konkurencyjne pod względem cenowym, osoby szukające lokum skupiają się głównie na dwóch elementach. Pierwszym z nich jest lokalizacja. W związku z tym sprawdzają oni, czy dana nieruchomość spełnia potrzeby w zakresie dojazdu do interesujących ich miejsc. Drugim elementem jest natomiast stosunek jakości do ceny. Budzący wątpliwości standard w połączeniu z niską ceną nie zawsze jest w stanie przekonać do wynajmu.

Dla najemców krótkoterminowych, którzy wybierają lokal spośród wielu ofert dostępnych w Internecie, nie bez znaczenia jest jego wystrój. Ogromnym plusem będzie to, gdy wyróżnia się on na tle innych ogłoszeń. Dzięki temu zwiększa się prawdopodobieństwo, że osoba zainteresowana wynajęciem mieszkania, zapozna się ze szczegółami konkretnej oferty.

Okazuje się, że w przypadku najmu długoterminowego o podjęciu decyzji statystycznie decyduje 25 sekund od wejścia do środka mieszkania. Dlatego tak ważne jest pierwsze wrażenie dotyczące wystroju wnętrza, jego zaprojektowanie oraz funkcjonalność. Dalsze oglądanie lokum ma za zadanie potwierdzić, czy faktycznie dana nieruchomość jest warta zainteresowania.

Materiały wykończeniowe dobrej jakości mają znaczenie

Wybór odpowiedniej jakości materiałów wykończeniowych podczas projektowania wnętrz w nieruchomościach przeznaczonych pod inwestycję ma ogromne znaczenie. Niekoniecznie zastosowanie znajdą rozwiązania z najwyższej półki. Niemniej jednak, nie warto oszczędzać na jakości. Szybko może okazać się, że po kilku miesiącach mieszkanie będzie wymagało remontu – malowania ścian czy reklamowania paneli podłogowych.

Coraz większą popularnością cieszą się wodoodporne, zmywalne farby na ścianach oraz winylowe tapety. Najlepiej zdecydować się na stonowane, uniwersalne kolory oraz dyskretne faktury. W przypadku podłogi należy zwrócić uwagę na to, aby miała ona odpowiedni stopień ścieralności. Dzięki temu unikniemy uszkodzeń, które mogą powstać podczas codziennego użytkowania. Dodatkowym atutem będzie jej wodoodporność. Ciekawym rozwiązaniem są winylowe panele, które do złudzenia przypominają drewnianą podłogę. Łączą w sobie atrakcyjny design z trwałością, co docenia coraz większa grupa właścicieli mieszkań na wynajem.

Funkcjonalność przestrzeni zawsze będzie w cenie

Wnętrza nieruchomości inwestycyjnych warto zaprojektować z uwzględnieniem zasad funkcjonalności. W tym przypadku niewątpliwie sprawdzi się ergonomiczny układ dopasowany do potrzeb potencjalnego najemcy lokalu. Reguła ta ma na celu ułatwienie wykonywania codziennych czynności i obowiązków we wszystkich pomieszczeniach. Dlatego też należy zastanowić się, kto będzie wynajmował lokum. Inne rozwiązania sprawdzą się dla studentów, a inne dla rodziny z dzieckiem. Dobór umeblowania powinien być w pewien sposób zindywidualizowany.

Nieruchomość pod wynajem należy traktować jako inwestycję, która ma przynosić zyski. Dlatego też nie zawsze najlepszym wyjściem z sytuacji jest kierowanie się wyłącznie własnym gustem. Dla przykładu w mieszkaniach przeznaczonych na wynajem długoterminowy praktycznym rozwiązaniem jest pozostawienie dużej przestrzeni na przechowywanie osobistych rzeczy lokatorów. Mile widziane są wszelkiego typu schowki i szafki na ubrania czy inne przedmioty.

W obiektach turystycznych (np. domkach modułowych) można zdecydować się na praktyczny minimalizm. Meble i wyposażenie powinniśmy dobrać z uwzględnieniem potrzeb osób, które będą przebywały w lokalu maksymalnie tydzień czy dwa tygodnie. Łatwe w obsłudze sprzęty z pewnością zapewnią komfort korzystania z nieruchomości.

Przytulność w prostocie

Projektując lokale pod wynajem, warto kierować się prostotą. Zbyt wiele dekoracji może okazać się przytłaczające. Poza tym nie wszystkim najemcom mogą one przypaść do gustu. Lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na minimalistyczne, neutralne dodatki. Powinny być one w stonowanych kolorach, pasujące stylistycznie do wystroju wnętrza. W niewielkich przestrzeniach świetnym zabiegiem jest połączenie jasnych ścian z dużymi lustrami. Pomoże to optycznie powiększyć i rozjaśnić pomieszczenie.

Chcesz, aby wnętrze zyskało na przytulności? Tutaj z pewnością sprawdzą się ozdobne poduszki, zasłony, puszyste dywany oraz rośliny w donicach. Unikać z kolei należy kurzących się sztucznych kwiatów, figurek, małych rzeźby oraz zbyt wielu obrazków.

 

Sposób urządzenia mieszkania czy domku modułowego pod wynajem ma duże znaczenie. Najlepszym rozwiązaniem jest zaprojektowanie wnętrz tak, aby lokatorzy czuli się w nich komfortowo. Oznacza to zatem, że nie warto oszczędzać na materiałach wykończeniowych. Odpowiednio zaprojektowana i wykończona nieruchomość z pewnością będzie przynosiła lepsze zyski.

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
second-home-jak-wybrac-drugi-dom-na-wakacje
Second home – jak wybrać „drugi dom” na wakacje?
mieszkanie-inwestycyjne-jakich-bledow-unikac-podczas-zakupu
Mieszkanie inwestycyjne – jakich błędów unikać podczas zakupu?
nieruchomosci-prestizowe-czy-to-dobry-pomysl-na-inwestycje
Nieruchomości prestiżowe – czy to dobry pomysł na inwestycję?