facebook img

Mieszkanie inwestycyjne – jakich błędów unikać podczas zakupu?

  • 27.04.2023 r.
  • autor: Karolina Zając
Mieszkanie inwestycyjne – jakich błędów unikać podczas zakupu?
Zakup mieszkania to poważna decyzja, zwłaszcza wtedy, gdy ma ono stanowić pasywne źródło dochodu. Jak zatem wybrać tak, aby nie żałować? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Jak bez obaw kupić mieszkanie inwestycyjne?

Kupno odpowiedniego lokum to inwestycja, która może pomóc osiągnąć niezależność i stabilizację finansową. Wybór oraz cały proces wiąże się często z emocjami, zarówno tymi pozytywnymi, jak i niepotrzebnym stresem. Do tego zwykle dochodzą jeszcze komplikacje związane z pośpiechem i brakiem odpowiedniej wiedzy, a droga od momentu poszukiwań do końcowego odbioru technicznego mieszkania bywa naszpikowana pułapkami. Jego skutki mogą z kolei dawać o sobie znać latami, znacząco obniżając przepływ gotówki przykładowo z najmu.

Co zrobić, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji i wybrać idealne m2 typowo pod inwestycję? Oto 9 rad, które sprawią, że kupując mieszkanie, nie zostaniesz niczym zaskoczony, wybierzesz świadomie, a lokal będzie cieszył cię zainteresowaniem przez długi czas.

1. Poznaj rynek

Nikt nie jest ekspertem w każdej dziedzinie. Gdy decydujemy się na inwestycję w nieruchomości, zwłaszcza tę pierwszą, warto pochylić się nad zasadami, które rządzą samym rynkiem. Czytanie specjalistycznych artykułów czy śledzenie raportów cenowych to dobra propozycja dla tych, którzy lubią radzić sobie sami. Z kolei Ci, którzy boją się, że zostaną przytłoczeni przez ogrom niezrozumiałej wiedzy i zależności, mogą zwrócić się o pomoc do pośrednika lub doradcy rynku nieruchomości. Pomoc takich specjalistów może okazać się nieoceniona także na dalszych etapach transakcji.

2. Określ precyzyjnie, czego potrzebujesz

Wiele nietrafionych wyborów mieszkaniowych wynika z nieokreślenia tego, czego tak naprawdę szukamy. Decydując się na zakup, warto określić, jaki typ lokalu czy też rejon miasta wzbudzi największe zainteresowanie wśród przyszłych najemców. Wielu specjalistów poleca spisanie wszystkich danych, a nawet zarezerwowanie nieruchomości na okres 2 lub 3 dni. Następnie należy poświęcić czas na analizę tego, czy spełniają one zapisane przez Ciebie oczekiwania pod względem inwestycyjnym. Na tym etapie zachęca się także, aby zasięgnąć rady osób, które w ten sposób osiągnęły dochód pasywny.

3. Nie myśl tylko o „tu i teraz”

Eksperci radzą, aby nie bazować jedynie na bieżących potrzebach rynku przy zakupie danego mieszkania. Należy przyjąć nieco dłuższą perspektywę czasową, gdyż mieszkanie ma służyć jako inwestycja na lata. Niemniej jednak istnieją pewne ponadczasowe trendy, jakie gwarantują stałą atrakcyjność lokalu, który wraz z upływem czasu nie traci na wartości. Więcej na ten temat dowiesz się Z TEGO ARTYKUŁU 

4. Mierz siły na zamiary

Zakup lokalu mieszkalnego to przede wszystkim duża inwestycja finansowa, dlatego należy dokładnie oszacować, na ile można sobie pozwolić w danym momencie. Jeśli decydujemy się na kredyt hipoteczny, trzeba wziąć pod uwagę wysokość raty, ale też zdolność kredytową. Po odjęciu wszystkich opłat i comiesięcznych kosztów związanych z eksploatacją zysk musi być na tyle opłacalny, aby warto było podjąć się tego przedsięwzięcia.

5. Cena to nie wszystko

Kupując nieruchomość pod inwestycję, nie warto zwracać uwagi wyłącznie na cenę. Na jej wysokość wpływają przecież różne czynniki, jak np. dogodna lokalizacja, dostęp do sklepów, restauracji i centrów handlowych oraz dobra komunikacja z resztą miasta. Są to z reguły ważne aspekty z punktu widzenia przyszłych najemców.

6. Nie spiesz się

Pośpiech jest największym wrogiem dobrych decyzji. Żeby właściwie wybrać, potrzeba czasu. Pośpiech może sprawić, że nie zwrócimy uwagi na ważne kwestie i pominiemy np. istotne mankamenty lokalu. Dobrze jest zatem przeanalizować orientację pomieszczeń oraz różne udogodnienia takie, jak winda, miejsce parkingowe, balkon lub taras, itp. Wielu deweloperów umożliwia bezpłatną rezerwację lokalu. Warto to wykorzystać, aby później nie żałować.

7. Sprawdzaj, sprawdzaj i jeszcze raz sprawdzaj

Gdy podejmiemy już decyzję, weźmiemy kredyt i umówimy fachowców, często myślimy, że wszystko już za nami. Nic bardziej mylnego. Proces zakupu nieruchomości mieszkaniowej kończy bowiem dopiero odbiór techniczny mieszkania, któremu zwykle nie poświęca się należytej uwagi. To niezwykle ważny moment na etapie zakupu m2. Trzeba się zatem do niego gruntownie przygotować, dokształcając się, zabierając ze sobą dokumenty i niezbędne narzędzia.

Choć tak niewiele dzieli nas już od odbioru kluczy do lokalu, który ma nam zapewnić dodatkowy zarobek, warto zrobić to dokładnie. W przeciwnym razie za niezauważone błędy i usterki będziemy musieli dopłacić w przyszłości, wykonując częste remonty. Technicznego odbioru mieszkania można dokonać samemu, ale jeżeli nie musimy oszczędzać, dobrze jest sięgnąć po pomoc eksperta, który wyłapie wszystkie niedociągnięcia, jakie dla laików są niewidoczne. Także na tym etapie nie można się spieszyć, bo jeśli teraz zwrócisz uwagę na usterki, deweloper usunie je bezpłatnie.

8. Oszacuj, ile tak naprawdę będzie Cię to wszystko kosztować

Żeby właściwie i precyzyjnie oszacować koszt całej transakcji mieszkaniowej, trzeba zacząć od zapoznania się ze standardem deweloperskim. Nie jest on regulowany przez polskie przepisy prawne, więc deweloperzy mają tutaj pełną dowolność. Dla inwestora jest to jednak ważny aspekt, gdyż znacząco wpływa na koszty związane z wykończeniem nieruchomości. Wszelkie niezbędne dane można znaleźć w prospekcie informacyjnym, który musi nam zostać udostępniony przez dewelopera. Dopiero dokładnie przeanalizowanie znajdujących się w dokumencie zapisów, pozwoli na szczegółowe oszacowanie, jaki budżet trzeba będzie przeznaczyć na wykończenie i urządzenie przestrzeni.

9. Podejmij próbę negocjacji ceny

Deweloperzy budują, aby zarabiać. Muszą w związku z tym zadbać o stały poziom zysków i płynność finansową. Sprzedaż musi zatem trwać odpowiedni czas i nie może się rozwlekać. Warto pamiętać o tym przy licznych promocjach, bo przedsiębiorcy budowlani decydują się na nie najczęściej, rozpoczynając i zakańczając sprzedaż. Oba te okresy są więc najlepszym momentem na negocjowanie ceny. Firmy deweloperskie są wtedy bardziej skłonne do obniżek i upustów, a przy zakupie mieszkania każda kwota jest przecież na wagę złota. Nie warto więc rezygnować z negocjowania ceny. Nawet jeśli nie zapłacisz mniej, deweloper prawdopodobnie zaproponuje Ci inne udogodnienia takie, jak darmowa komórka lokatorska, tańsze miejsce parkingowe czy upusty przy pracach wykończeniowych.

 

Dokładna analiza pozwala na intratny zakup mieszkania inwestycyjnego

W przypadku zakupu mieszkania pomyłki zawsze mogą się zdarzyć, co niestety naraża na późniejsze, dodatkowe koszta. Dlatego wcześniej dobrze jest się solidnie przygotować do tego przedsięwzięcia. Poświęcając odrobinę czasu na poznanie rynku nieruchomości i zasad, jakie nim rządzą, a także spokojne oszacowanie swoich możliwości finansowych i oczywiście oczekiwań względem przyszłej inwestycji, będziesz mógł cieszyć się stałym przypływem gotówki. Do tego zaoszczędzisz swój czas oraz unikniesz niepotrzebnych wydatków.


 

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
second-home-jak-wybrac-drugi-dom-na-wakacje
Second home – jak wybrać „drugi dom” na wakacje?
nieruchomosci-prestizowe-czy-to-dobry-pomysl-na-inwestycje
Nieruchomości prestiżowe – czy to dobry pomysł na inwestycję?
polacy-coraz-chetniej-inwestuja-w-nieruchomosci-w-gorach-dlaczego-tak-sie-dzieje
Polacy coraz chętniej inwestują w nieruchomości w górach. Dlaczego tak się dzieje?