facebook img

Dlaczego warto inwestować w lokale użytkowe?

  • 20.03.2023 r.
  • autor: Karolina Zając
Dlaczego warto inwestować w lokale użytkowe?
Wysoka inflacja skutecznie uszczupla oszczędności Polaków. Dobrym sposobem na utrzymanie wartości pieniądza jest inwestowanie, zwłaszcza w nieruchomości. Dlaczego warto ulokować środki pieniężne w lokale użytkowe? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Inwestowanie w nieruchomości sposobem na pomnażanie oszczędności

Sytuacja geopolityczna i ekonomiczna dają się w znaki społeczeństwom w Polsce i na całym świecie. W obliczu spadającej wartości pieniądza osoby posiadające oszczędności, często decydują się na inwestycje, które mają uchronić ich kapitał przed skutkami wysokiej inflacji. Najczęściej do tego celu wybierany jest rynek nieruchomości.

Choć najczęściej myśląc o lokowaniu kapitału, mowa jest o lokalach mieszkaniowych, coraz więcej osób decyduje się na inwestycje w przestrzenie użytkowe. Okazuje się, że może to być bardziej rentowne, a co najważniejsze dostępne dla szerszej grupy potencjalnych zainteresowanych. Eksperci rynku nieruchomości oceniają, że inwestycja w lokale użytkowe obecnie może być korzystniejsza finansowo niż zakup mieszkania.
 

Wysoka rentowność i niski nakład finansowy

Zalet inwestowania w nieruchomości jest wiele. Wśród nich wymienić można wysoką rentowność. Jeśli inwestor wie, czym kierować się przy zakupie lokalu, może zyskać nawet od 7 do 10 proc. zysku. W przypadku nieruchomości mieszkalnej stopa zwrotu wynieść może od 4 do 6 proc.

Ostateczna wysokość zysku inwestora zależy od miejsca, w którym znajduje się wybrany lokal, od jego metrażu, stanu, czy przede wszystkim od jego potencjału, czyli tego, jak może zostać on wykorzystany. Do obliczenia rentowności nieruchomości zastosować można prosty wzór, dzieląc roczny dochód netto przez wartość lokalu. W przypadku wybrania przestrzeni użytkowej o wartości 1 mln zł, której wartość najmu każdego miesiąca wynosi 7000 zł., inwestor zarobi 84 tys. zł. Stopa zwrotu osiągnie więc 8,4 proc.

Zastanawiając się, gdzie zainwestować oszczędności, warto pamiętać też o niskim nakładzie finansowym, jaki trzeba przeznaczyć na zakup lokalu użytkowego. Przygotowanie nieruchomości mieszkalnej pod długoterminowy najem wiąże się z wysokimi kosztami. Mieszkanie trzeba bowiem wykończyć i wyposażyć, chociażby w najbardziej podstawowy sprzęt AGD. W przypadku najmu krótkoterminowego poziom wkładu finansowego inwestora rośnie, ale też umożliwia wyższe zarobki i to w zaledwie perspektywie dobowej.

Lokal użytkowy nie wymaga takiego przygotowania. Klient wynajmuje przestrzeń w stanie deweloperskim i po jego stronie leży jej wykończenie. Również ewentualne uszkodzenia wyposażenia czy usterki nie są w gestii właściciela lokalu.
 

Bezpieczna inwestycja na długie lata

Zalet inwestycji w nieruchomości handlowo-usługowo jest jednak więcej. Należy do nich bezpieczeństwo, jakie idzie w parze z długoterminową umową najmu. Dokumenty podpisywane są zwykle na dłużej niż w przypadku lokali mieszkaniowych. Mowa nawet o okresie od 5 do nawet 10 lat. Powodem są, chociażby środki zainwestowane w przygotowanie i dostosowanie nieruchomości do potrzeb swojej działalności. Warto także pamiętać o zaangażowaniu i czasie włożonym w rozwój miejsca.

Dodatkowo, jeśli sklep czy restauracja znajdująca się w wynajmowanym lokalu jest popularna wśród klientów i przynosi spore, a przede wszystkim regularne zyski, zmiana lokalizacji mogłaby okazać się ryzykowna dla biznesu. Wszystko to sprawia, że wynajmujący częściej pozostają przy raz wybranym lokalu i podpisują długoterminowe umowy z ich właścicielami. W przypadku wynajmu mieszkań rotacja jest zdecydowanie większa. Z punktu widzenia posiadacza nieruchomości handlowo-usługowej oznacza to regularny i bezpieczny dochód rozłożony w dłuższej perspektywie.

 

Ile można na tym zarobić?

Jak już zostało wcześniej wskazane, w przypadku lokali użytkowych stopa zysku może osiągnąć nawet od 7 do 10 proc. Zdecydowanie wyższy dochód osiągną właściciele nieruchomości położonych w centrum miast, dobrze skomunikowane, duże i przestronne. Dodatkowym atutem, który wpłynie na wysokość czynszu najmu, będzie również dostępność miejsc parkingowych czy widoczne wejście, najlepiej od głównej ulicy.

W stolicy średnia cena najmu lokali do 100 mkw. waha się od 70 do 120 zł za mkw. W przypadku tzw. prestiżowych lokalizacji, czyli przy ul. Świętokrzyskiej, Chmielnej czy Złotej, trzeba zapłacić nawet do 350 zł za mkw. Miesięczny czynsz w takich przypadkach wynosi więc ok. 30 tys. zł.

W innych polskich miastach jest nieco taniej. Stawki wynajmu za mkw. w Krakowie to ok. 85 zł za mkw. W Poznaniu trzeba zapłacić 60 zł, a w Łodzi jedynie 50 zł. Warto pamiętać o tym, że jest to zarobek netto, więc trzeba doliczyć do niego dodatkowe koszty takie, jak np. podatek od nieruchomości.

Eksperci rynku nieruchomości podkreślają, że inwestycja w lokale handlowo-usługowo to niezwykle ciekawa propozycja zainwestowania oszczędności. Choć wiąże się ona ze sporym nakładem przy zakupie, w ostatecznym rozrachunku może przynieść większy dochód niż wynajem lokalu mieszkaniowego. Nie wymaga dużego zaangażowania w wyposażenie ani poświęcenia czasu, a gwarantuje stabilne i długoterminowe dochody. Kluczem do trafionej inwestycji na tym polu jest jednak wybór właściwej nieruchomości i podstawowej wiedzy na temat stanu rynku. Tylko w ten sposób inwestor może liczyć na zyski i sukces.


 

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
skad-pozyskiwac-fundusz-na-flipowanie-mieszkania
Skąd pozyskiwać fundusz na flipowanie mieszkania?
najbogatsi-ludzie-swiata-inwestuja-w-nieruchomosci
Najbogatsi ludzie świata inwestują w nieruchomości
pulapki-jakie-czyhaja-na-nowych-inwestorow-rynku-nieruchomosci
Pułapki, jakie czyhają na nowych inwestorów rynku nieruchomości