facebook img

Zakup pierwszego mieszkania – na co zwrócić uwagę?

  • 26.10.2022 r.
  • autor: Anna Panikowska-Filipek
Zakup pierwszego mieszkania – na co zwrócić uwagę?
Zakup nieruchomości to poważna inwestycja, którą należy dokładnie przemyśleć. Szczegółowe zapoznanie się ze stanem budynku, układem lokalu oraz dotyczącą go dokumentacją pozwoli uniknąć późniejszych rozczarowań. Na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego mieszkania?

Pierwszym kryterium, na które zwracamy uwagę wybierając mieszkanie, jest jego metraż oraz cena. Z pewnością są to jedne z najważniejszych kwestii. Warto jednak pomyśleć również o innych aspektach, które wpłyną na pomyślność inwestycji oraz późniejszy komfort mieszkania.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Osoby stające przed wyborem swojego pierwszego M często mają wiele wątpliwości. Zazwyczaj dotyczą one rodzaju budynku. Do wyboru mają nową inwestycję deweloperską lub już istniejące mieszkanie. Każda z nich ma zarówno zalety, jak i wady.

Mieszkanie z rynku pierwotnego jest dobrą propozycją dla osób, którym zależy na nowoczesnym budownictwie oraz designie, a także możliwości wprowadzania zmian na etapie projektu. Kupując nieruchomości od dewelopera, ma się również większy wpływ na wybór lokalizacji.

Natomiast mieszkanie z rynku wtórnego będzie idealnym wyborem dla kupców, którym zależy na szybkim wprowadzeniu się. Wyróżnia się ono również niższą ceną.

 

Preferowany metraż

Wielkość mieszkania to bardzo indywidualna kwestia, którą należy dopasować do własnych potrzeb. Inne preferencje będzie miała kilkuosobowa rodzina, a inne singiel. Jednak ze względu na to, że zakup mieszkania to bardzo kosztowna inwestycja, warto patrzeć na nią długoterminowo. Osoby, które w ciągu najbliższych kilku lat planują powiększenie rodziny, powinny rozważyć nabycie większego lokalu. Chyba że chcą później sprzedać nieruchomość i kupić nową. Mimo wszystko należy pamiętać, że sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym bywa nieco utrudniona.

Z drugiej strony warto wziąć pod uwagę, że największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania 1 i 2- pokojowe o metrażu ok. 40 mkw. Na takie właśnie nieruchomości najczęściej decydują się kupcy nabywający swoje pierwsze M.

 

Lokalizacja ma znaczenie

Osoby kupujące mieszkanie w mieście mają do wyboru centrum, przedmieścia lub dzielnice pośrednie, znajdujące się pomiędzy nimi. To właśnie te ostatnie cieszą się największą popularnością. Łączą w sobie bliskość centrum i dobrą komunikację z najważniejszymi punktami miasta ze spokojem peryferii. Zazwyczaj wyróżniają się większą ilością zieleni i mniej gęstą zabudową.

W ostatnich latach można jednak zauważyć silny trend zakupu mieszkań na obrzeżach miasta. Uwidocznił się on szczególnie w okresie pandemii, gdy kupcom zależało na nabyciu dającej poczucie niezależności i swobody nieruchomości o większym metrażu, a także z ogródkiem. Dodatkowo ceny mieszkań oddalonych od centrum lub leżących pod miastem są zazwyczaj dużo niższe.

Wybierając lokalizację, należy brać pod uwagę takie kwestie, jak infrastruktura, odległość od najważniejszych punktów, czyli: miejsce pracy, szkoła czy przedszkole. Warto też obliczyć czas dojazdu oraz możliwości komunikacyjne.

Dobrze jest również zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, by zweryfikować, jakie zmiany czekają okolicę w ciągu najbliższych lat. W ten sposób można sprawdzić m.in., jakie inwestycje zaplanowane są w sąsiedztwie.

 

Rodzaj zabudowy jest równie istotny

Wybierając pierwsze mieszkanie, mamy do wyboru lokale w budynkach wielorodzinnych o różnej wysokości, zabudowę szeregową lub bliźniaczą. Mimo że deweloperzy najchętniej budują wielopiętrowe budynki, pozwalające na maksymalne wykorzystanie zakupionej działki, okazuje się, że kupcy wolną niższą, kameralną zabudowę, dającą poczucie prywatności.

Dużą popularnością cieszą się mieszkania na niewielkich, zamkniętych osiedlach wyposażonych w najważniejszą infrastrukturę taką, jak sklepy, placówki oświaty, itp. Często posiadają one również monitoring i ochronę. Wiele osób decyduje się również na mieszkania w szeregówkach lub bliźniakach, które stanowią substytut wolnostojącego domu jednorodzinnego. Kupcy dysponujący najmniejszym budżetem najczęściej wybierają jednak mieszkania w wysokiej zabudowie wielorodzinnej, ponieważ ich ceny zazwyczaj są niższe.

 

Stan budynku i standard lokalu to podstawa

Kupując mieszkanie, warto dokładnie zapoznać się nie tylko z jego metrażem, ale również układem pomieszczeń, czy ekspozycją okien. Będzie to miało wpływ na nasłonecznienie oraz temperaturę w pomieszkaniach. Należy zwrócić uwagę na standard wykończenia – nowoczesne lokale posiadają instalację pod klimatyzację, rekuperację oraz wiele innych udogodnień, które podnoszą ich wartość.

Dodatkowo dobrze jest też sprawdzić stan budynku (dotyczy to szczególnie mieszkań z rynku wtórnego) – standard powierzchni wspólnych takich, jak korytarze, windy itp. znacząco wpływa na jakość użytkowania. Dla wielu osób znaczenie będzie miała również obecność garaży podziemnych, miejsc do ładowania pojazdów elektrycznych, wózkowni, stojaków na rowery, ułatwień dla niepełnosprawnych, itp. Zastanawiając się nad zakupem mieszkania, warto również przespacerować się po okolicy, by sprawdzić, czy jest dla nas atrakcyjna.

 

Zakup pierwszego mieszkania – weryfikacja dewelopera

Najważniejszą kwestią podczas zakupu nieruchomości jest weryfikacja dewelopera. Żeby mieć pewność, że jest on wiarygodny, należy zapoznać się ze wcześniejszymi jego inwestycjami, a także opiniami innych klientów. Najlepszym sposobem na sprawdzenie prowadzonej przez dewelopera działalności  będzie zasięgnięcie informacji w Krajowym Rejestrze Długów, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz Polskim Związku Firm Deweloperskich. Konieczne jest także dokładne przeanalizowanie umowy.

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
okna pcv
Energia słoneczna i okna do domu: jak wykorzystać naturalne światło
Inwestycja w lokal komercyjny czy mieszkanie (zainwestujwnieruchomosci pl)
Inwestycja w mieszkanie lub nieruchomość komercyjną
1
Jak wzrosły koszty wykończenia domu w 2023 roku?