facebook img

Wynajem domu – czy to jest opłacalne?

  • 17.10.2022 r.
  • autor: Emilia Rudzka
Wynajem domu – czy to jest opłacalne?
Jedną z atrakcyjnych form inwestowania jest zakup nieruchomości. Mieszkania w dłuższej perspektywie zyskują na wartości. Ponadto można z nich uzyskać także dochód pasywny. Co ciekawe, okazuje się, że potencjalnie można więcej zarobić na zakupie domu. Korzystnym rozwiązaniem może być wynajem domu na pokoje większej grupie najemców lub też podzielenie nieruchomości na mniejsze odrębne mieszkania. Co warto wiedzieć o wynajmie domu? Jakie zyski można osiągnąć?

Coraz więcej osób chce wynajmować domy

Wynajem domów jest szczególnie popularny w Stanach Zjednoczonych. W Polsce ta forma nie jest aż tak rozpowszechniona. Z roku na rok wzrasta jednak zainteresowanie tego typu nieruchomościami. Jest to sposób na zarabianie pieniędzy oraz dorabianie do domowego budżetu. Dla wielu gospodarstw domowych ma to być także dodatkowe zabezpieczenie (np. na emeryturę).

Zakup domu lub jego budowa wiąże się z dużymi kosztami. Z tego też względu rzadko się zdarza, aby inwestorzy kupowali tego typu nieruchomość z przeznaczeniem pod wynajem. Wysoka cena zakupu wpływa na wyższe koszty wynajmu. Większość najemców nie ma funduszy, aby móc pozwolić sobie na wynajęcie całego domu. Istnieją jednak grupy, które chętnie zwracają się ku temu rozwiązaniu. Są to m.in. firmy, pracownicy, czy też studenci.

Dom na wynajem – czy taka inwestycja się opłaca?

Mieszkanie czy pokój jest zdecydowanie łatwiej wynająć niż dom. Rodziny, które mogą pozwolić sobie na wynajem tego typu nieruchomości, zazwyczaj decydują się na jej zakup lub budowę od podstaw. Jednym z bezpieczniejszych rozwiązań jest zakup szeregówki pod wynajem. Małe domy w podmiejskich lokalizacjach cieszą się stosunkowo dużym zainteresowaniem wśród potencjalnych najemców. Praktycznie bez większego problemu można je wynająć, zamiast dużych budynków wolnostojących.

Zakup domu pod wynajem uważany jest za ryzykowne posunięcie. Należy jednak pamiętać o tym, że jeżeli właścicielowi takiej nieruchomości uda się znaleźć długoterminowego najemcę, może liczyć na wysoki comiesięczny wpływ do domowego budżetu. Cena czynszu za wynajem domu może sięgnąć od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych w skali miesiąca. Z drugiej strony warto mieć na uwadze fakt, że tego typu nieruchomość może stać pusta nawet przez kilka tygodni, czekając na odpowiedniego najemcę. To oznacza, że w tym czasie nie będzie przynosił żadnych dochodów.

Dom czy mieszkanie – co wynająć?

W Polsce zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wynajem mieszkania niż domu. Najemców skutecznie zniechęca wysoki czynsz najmu domu jednorodzinnego. W Europie Zachodniej wynajmowanie tego rodzaju nieruchomości staje się coraz popularniejsze. Dlatego też niektórzy inwestorzy zastanawiają się nad zakupem zagranicznej nieruchomości z przeznaczeniem pod wynajem. W takim przypadku zwrot z inwestycji wydaje się pewniejszy.

Kim najczęściej są najemcy domów?

W Polsce domy najchętniej wynajmują grupy osób. Mogą to być pracownicy firmy na kontrakcie, studenci czy też obcokrajowcy. Wynajem domu dużej liczbie osób ma pewne zalety i wady. Jako plus wymienić należy, chociażby potencjalną wysokość przychodu z takiego wynajmu. Minusem z kolei jest wysokie ryzyko zużycia nieruchomości, co może skutkować koniecznością wykonania kosztownych remontów. Ponadto właściciel domu musi liczyć się z tym, że w przypadku kilku najemców może wystąpić kłopot z egzekwowaniem czynszu od zamieszkujących. Aby zabezpieczyć się przed taką sytuacją, warto podpisać z najemcami wspólną umowę, w której zawarte zostaną odpowiednie zapisy – każdy z nich powinien odpowiadać za czynsz solidarnie.

Podział domu na wynajem – czy to ma sens?

Niektórzy właściciele nieruchomości decydują się na adaptację parteru na wydzielony lokal z osobnym wejściem. To rozwiązanie szczególnie znajduje zastosowanie w przypadku domów o dużym metrażu. Dzięki temu jeden budynek można przerobić na dwa oddzielne mieszkania, co zwiększa szanse na znalezienie najemców. Do tak zaaranżowanego lokalu jest osobne wejście, a najemca ma do dyspozycji m.in. pokój, kuchnię i łazienkę. Nie da się ukryć, że w przypadku wynajmowania domów najważniejsze jest umiejętne dostosowanie powierzchni do potrzeb potencjalnych lokatorów.

Należy pamiętać o tym, że podział domu na mieszkania ma nie tylko charakter fizyczny, ale i prawny. Na pierwszy z nich składają się przeróbki budowlane, których celem jest sprawienie, aby każde mieszkanie stanowiło niezależny, osobny lokal. Konieczne może okazać się wybudowanie ścian działowych, montaż drzwi wejściowych, rozdzielenie instalacji, urządzenie nowej łazienki i kuchni, a także zamontowanie liczników dla poszczególnych lokali. Charakter prawny wymaga natomiast od właściciela – jeszcze przed rozpoczęciem robót – upewnienia się, czy planowane przez niego działania wymagają zgłoszenia w starostwie powiatowym lub uzyskania pozwolenia na budowę.

Czym jest krótkoterminowy wynajem domu?

Podział domu może znaleźć zastosowanie w przypadku właścicieli nieruchomości, którzy chcą zarabiać na wynajmie na noclegi. Takie rozwiązanie sprawdzi się głównie w miejscowościach zlokalizowanych w turystycznych miejscach. Osobne lokale w domu mogą zostać przekształcone na aparthotele. Pod tym pojęciem kryją się apartamenty na wynajem, które posiadają właściwości pełnego mieszkania: łazienkę, kuchnię, a także salon. W tym przypadku konieczne może okazać się sporządzenie umowy najmu okazjonalnego.


 

Dom do wynajęcia to inwestycja, która ma zarówno zalety, jak i wady. W niektórych przypadkach może okazać się lepszą inwestycją od wynajmu mieszkania, szczególnie gdy nieruchomość zostanie odpowiednio podzielona na co najmniej dwa odrębne lokale. Wówczas zyska ona na atrakcyjności w oczach potencjalnego najemcy. Ponadto, jeżeli dom znajduje się w miejscowości wypoczynkowej, w sezonie warto rozważyć najem krótkoterminowy i zarabiać na noclegach. Szczególnie w sytuacji, gdy wśród Polaków coraz częściej silniejszy jest nowy trend, czyli wynajmowanie domów w kurortach wakacyjnych na okres letni.


 

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
inwestorzy-wciaz-wierza-w-nieruchomosci-zainteresowanie-zakupem-mieszkan-nie-slabnie
Inwestorzy wciąż wierzą w nieruchomości. Zainteresowanie zakupem mieszkań nie słabnie
chcesz-zarabiac-wiecej-na-wynajmie-przeczytaj-na-co-zwrocic-uwage
Chcesz zarabiać więcej na wynajmie? Przeczytaj, na co zwrócić uwagę
podatki-od-najmu-krotkoterminowego-oto-co-musisz-wiedziec
Podatki od najmu krótkoterminowego – oto, co musisz wiedzieć