facebook img

Zarządzanie najmem – czym charakteryzuje się dobry specjalista?

  • 19.09.2022 r.
  • autor: Anna Panikowska-Filipek
Zarządzanie najmem – czym charakteryzuje się dobry specjalista?
Zakup nieruchomości to dobra decyzja, pozwalająca na bezpieczne ulokowanie kapitału, z tym że wymaga czasu, wiedzy i zaangażowania. W przypadku niedoświadczonych lub zapracowanych osób, obowiązki te może przejąć wykwalifikowany zarządca. Na czym polega zarządzanie najmem i jaki jest koszt takiej usługi?

Zarówno nieruchomości mieszkalne, jak i komercyjne mogą stać się przynoszącą zyski inwestycją pod warunkiem, że będą odpowiednio zarządzane. Jak tego dokonać, gdy nie dysponuje się wystarczającą ilością czasu?

Kim jest zarządca nieruchomości? 

Zarządca nieruchomości to wciąż mało popularna w Polsce funkcja, jednak w ciągu ostatnich lat wzbudza coraz większe zainteresowanie. Dzieje się tak, ponieważ wiele osób decyduje się na zakup mieszkania lub domu w celach komercyjnych, głównie pod wynajem krótko lub długoterminowy. Stale rosnące ceny nieruchomości, duża popularność mieszkań na wynajem oraz niepewna sytuacja polityczno-gospodarcza spowodowały, że ten rodzaj inwestycji został uznany za wyjątkowo bezpieczny i przynoszący pewne zyski. 


Aby utrzymać nieruchomość w dobrym stanie i zarobić na jej posiadaniu, trzeba wykazać się sporą wiedzą oraz umiejętnościami. Jest to szczególnie kłopotliwe w przypadku osób decydujących się na zakup mieszkania w innym mieście lub przebywających za granicą. W takiej sytuacji dobrym wyborem jest skorzystanie z pomocy zarządcy nieruchomości. Usługę tą oferuje obecnie większość dużych firm. 


Na czym polega zarządzanie najmem?

Zarządzanie nieruchomością to złożony proces, który zaczyna się już na etapie zakupu. Dobrze wykwalifikowany specjalista pomoże w wyborze najlepszego mieszkania, biorąc pod uwagę szereg aspektów takich, jak cena, lokalizacja, metraż, standard itp. Porównując wiele ofert, ułatwi wybór tej najkorzystniejszej. Doskonale znając rynek, może również negocjować z deweloperem lub obecnym właścicielem ostateczną cenę. 


Jeśli przekażemy zarządcy pełnomocnictwo, może również w naszym imieniu dokonać większości formalności związanych z zakupem danego lokalu. 
Co jeszcze należy do jego obowiązków? W zależności od konstrukcji umowy może zajmować się:


    • wykończeniem mieszkania – znalezieniem najlepszej ekipy remontowej, dostosowaniem projektu wnętrza do potrzeb grupy docelowej,
    •  prezentacją lokalu zainteresowanym osobom, 
    • znalezieniem najlepszego kupca lub najemcy,
    • kwestiami finansowymi – negocjacją ceny, pobieraniem opłat za wynajem, regulowaniem comiesięcznego czynszu spółdzielczego itp.,
    • doglądaniem stanu mieszkania – sprawdzaniem, czy nowi lokatorzy nie poczynili żadnych szkód, a także naprawą ewentualnych usterek,
    • odświeżaniem mieszkania,
    • zgłaszaniem wszelkich problemów do zarządu wspólnoty lub ubezpieczyciela.


Zarządca nieruchomości przejmuje więc pełny zakres obowiązków właściciela, dbając o utrzymanie wysokiej jakości domu czy mieszkania. Jednocześnie pilnuje on, by nieruchomość przynosiła stałe, jak najwyższe zyski. 


Czy korzystanie z usług zarządcy nieruchomości się opłaca?


Korzystanie z usług zarządcy to rozwiązanie szczególnie zalecane dla osób, które nie mają czasu lub doświadczenia w samodzielnym administrowaniu mieszkaniem na wynajem. Profesjonalny zarządca zdejmuje z nich odpowiedzialność za wszystkie kwestie formalne. Dba również o to, by najemcy regularnie i terminowo płacili czynsz. Na bieżąco monitoruje sytuację, dzięki czemu zapobiega powstaniu trudnych do wyegzekwowania zaległości w opłatach. Dodatkowo może reagować na wszelkie nieprawidłowości ze strony najemców – skargi sąsiadów na hałas, łamanie zasad obowiązujących w budynku, niszczenie mienia właściciela nieruchomości, itp.


Dodatkowo profesjonalny zarządca nieruchomości posiada doskonałą znajomość rynku i kompleksową wiedzę z zakresu sztuki negocjacji czy praw i obowiązków najemcy oraz właściciela. W ten sposób działa on zawsze na korzyść właściciela, jednocześnie budując dobre, długoterminowe stosunki z nowymi lokatorami.


Z usług zarządców nieruchomości szczególnie chętnie korzystają osoby decydujące się na zakup nieruchomości w innym mieście lub za granicą, a także te, które często wyjeżdżają. Jest to również coraz popularniejsze rozwiązanie w przypadku najmu krótkoterminowego, który wymaga wiele zaangażowania.

 

Ile kosztuje profesjonalne zarządzanie nieruchomością?


Wiele osób wychodzi z błędnego przekonania, że jest to wyjątkowo droga usługa. Analizując koszty, należy jednak wziąć pod uwagę ile czasu, a często również pieniędzy (np. związanych z dojazdem, czy załatwianiem różnorodnych spraw) można dzięki niej zaoszczędzić. 

Profesjonalnie zarządzana nieruchomość gwarantuje ciągłość zysku i minimalizuje koszty eksploatacji. Koszt jest natomiast uzależniony od wielu czynników takich, jak wielkość i położenie mieszkania, jego przeznaczenie czy generowane koszty. Przy administrowaniu lokalem przeznaczonym na wynajem długoterminowy większość firm z branży nieruchomości oczekuje stawki w wysokości ok. 5-15 proc. zysków. W przypadku najmu krótkoterminowego zazwyczaj są one nieco niższe i nie przekraczają 10 proc.

Oczywiście zarządca nieruchomości może się zajmować również lokalami komercyjnymi przeznaczonymi np. do prowadzenia działalności gospodarczej. 
 

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
czym-jest-zasiedzenie-nieruchomosci
Czym jest zasiedzenie nieruchomości i jak może do niego dojść?
centralparkapartamentowiecwroclaw
Gdzie kończy się mieszkanie, a zaczyna apartament?
okna pcv
Energia słoneczna i okna do domu: jak wykorzystać naturalne światło