facebook img

Nieruchomości zabytkowe – jakie wyzwania wiążą się z inwestowaniem w unikalne obiekty?

  • 23.06.2023 r.
  • autor: IzaBella Skalna
Nieruchomości zabytkowe – jakie wyzwania wiążą się z inwestowaniem w unikalne obiekty?
Budynki zabytkowe należą do dosyć osobliwego segmentu rynku nieruchomości. Są obiektem zainteresowania zarówno miłośników dawnej architektury, jak i inwestorów poszukujących nietuzinkowych budowli, w które mogliby ulokować zgromadzony kapitał. Dzięki swemu niepowtarzalnemu urokowi oraz bogatej historii nabywając nieruchomości zabytkowe, zyskuje się prestiż, ale także wyjątkową okazję ochrony dziedzictwa kulturowego.

Wyzwania związane z inwestowaniem w nieruchomości zabytkowe

Z całą pewnością nieruchomości zabytkowe należące do segmentu premium nie są przedmiotem sprzedaży typowych umów, do jakich najczęściej dochodzi na rynku. Historycznych budynków z wiadomych względów pozostało już stosunkowo niewiele, toteż liczba tego rodzaju ofert nie jest zbyt obszerna, ale za to nad wyraz kusząca. Trzeba też przyznać, że kapitał, jaki jest niezbędny, aby stać się posiadaczem wiekopomnej budowli, musi być pokaźny.

Oprócz samego kosztu zakup, który nie ma co liczyć, że będzie niski, na przyszłego właściciela czeka także wiele wyzwań, z jakimi przyjdzie mu się zmierzyć. Nabywcy starych, ale za to kunsztownych nieruchomości muszą bowiem przestrzegać surowych przepisów, które dotyczą m.in. ich konserwacji, renowacji oraz adaptacji do bieżących warunków. Wszelkie zmiany zwykle poprzedza zgoda konserwatora zabytków, z kolei realizacja jakichkolwiek prac często musi być przeprowadzana przez specjalistów.

Mowa tu, chociażby o sprawdzeniu stanu technicznego danego budynku, co jest szczególnie istotne w przypadku nieruchomości zabytkowych. Do takich bez wątpienia należą dawne kamienice. Stąd też ich gruntowna weryfikacja pozwoli upewnić się, że nieruchomość jest bezpieczna i gotowa do zamieszkania bądź wynajmu.

 

Utrzymanie nieruchomości zabytkowych

Nie tylko zakup nieruchomości zabytkowej bywa kosztowny. To samo dotyczy jej utrzymania. Aczkolwiek satysfakcja z posiadania tak wyjątkowego gmachu może wiele zrekompensować, chociażby późniejszymi zyskami. Niemniej jednak już na wstępie należy pamiętać, iż inwestycja wymagać będzie zastosowania specjalistycznych technik konserwacji. Wszystko po to, aby zachować charakterystyczne cechy historycznej budowli, jakiej nie uraczy się we współczesnej architekturze. Dla przykładu mogą to być takie elementy, jak stare belki, ceglane ściany, pradawne rzeźbienia czy witraże, które podkreślają okres, w jakim je tworzono.

Oprócz tego utrzymanie instalacji technicznych w dobrym stanie również może okazać się nieco bardziej wymagające aniżeli w tych, jakie obecnie powstają na rynku pierwotnym. Stąd też niezbędna będzie specjalistyczna wiedza i doświadczenie dobrego fachowca, a co za tym idzie większe nakłady finansowe.

 

Spodziewane zyski z inwestycji w nieruchomości zabytkowe

Zakup nieruchomości, która ma swoje lata i niebywałą historię, nie zdarza się często. Niemniej jednak inwestowanie w zabytki może okazać się wysoce zyskowne, nawet jeśli weźmie się pod uwagę wyzwania, o których była mowa powyżej. Pierwszym argumentem, który skłania inwestorów, by wejść w posiadanie starych budowli, jest fakt, iż zazwyczaj są one usytuowane w dogodnych lokalizacjach. To czyni je atrakcyjnymi dla turystów, ale także dla samych mieszkańców, którzy doceniają dorobek kulturowy, jakim mogą się poszczycić.

Kolejna kwestia jest taka, że nieruchomości zabytkowe przyciągają najemców, którzy poszukują niestandardowych lokali pod prowadzoną przez siebie działalność. Dobrym przykładem będą tutaj galerie sztuki oraz wykwintne restauracje, które są w stanie zapłacić naprawdę dużo za możliwość działania w unikalnym i historycznym miejscu. Warto także podkreślić, iż tego typu budynki mimo upływu lat, nie tracą na wartości. Wręcz przeciwnie – stają się nie lada gratką dla prawdziwych koneserów sztuki i architektury sięgającej kilka wieków wstecz.

 

Uzyskiwane korzyści społeczne i kulturowe

Na właścicieli nieruchomości zabytkowych czeka nie tylko zaszczyt przebywania w miejscu zamieszkania naszych przodków. To także prestiż posiadania kunsztownie zdobionych budynków, z których można czerpać satysfakcję finansową, jednocześnie dokładając cegiełkę w ochronie dziedzictwa kulturowego. Dzięki funduszom przeznaczonym na konserwację i adaptację starych budynków do nowych warunków i funkcji inwestorzy przyczyniają się do podtrzymania tradycji i zachowania historii, a tym samym niepowtarzalnego charakteru danego regionu.

Kolejnym plusem tego rodzaju inwestycji na pewno jest to, że ich nabywca zyskuje możliwość korzystania z różnych form wsparcia. Są to np. dotacje, ulgi podatkowe czy też preferencyjne kredyty, które są dostępne w wielu krajach dla posiadaczy historycznych nieruchomości.

 

Inwestowanie w nieruchomości zabytkowe, choć bywa wymagające, potrafi zrekompensować trud włożony w prace przygotowawcze, gwarantując znaczące przychody i poważanie w społeczeństwie. Odpowiednie zarządzanie budynkami z historyczną przeszłością wraz z uwzględnieniem wszelkich unikalnych cech, ale i wyzwań, staje się kluczowe, podejmując się takiej inwestycji. Zakup ten należy więc dobrze skalkulować – zarówno pod względem finansowym, jak i czasowym.

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
skad-pozyskiwac-fundusz-na-flipowanie-mieszkania
Skąd pozyskiwać fundusz na flipowanie mieszkania?
najbogatsi-ludzie-swiata-inwestuja-w-nieruchomosci
Najbogatsi ludzie świata inwestują w nieruchomości
pulapki-jakie-czyhaja-na-nowych-inwestorow-rynku-nieruchomosci
Pułapki, jakie czyhają na nowych inwestorów rynku nieruchomości