Inwestowanie w nieruchomości to zawsze dobry pomysł – w ten sposób można mądrze ulokować oszczędności, a nawet je pomnożyć. Jednak wszystko to wymaga nieco wysiłku, co szczególnie da się odczuć podczas poszukiwania odpowiedniej oferty. Jak się zatem zabrać za te działania?
Poszukiwania korzystnej oferty inwestycyjnej warto zacząć od samodzielnego przeglądania ofert zgromadzonych na portalach internetowych. Na takich platformach można znaleźć szeroki wybór nieruchomości na sprzedaż w różnych lokalizacjach. Opcja dość precyzyjnego określenia dokładnych kryteriów bywa naprawdę komfortowa. W ten sposób można wybrać preferowaną lokalizację, powierzchnię, liczbę pokoi, cenę i wiele innych.
Duży wybór pozwala na odsiew niezbyt przekonujących propozycji i wybór tych naprawdę atrakcyjnych. Na takich portalach zwykle znajduje się setki, a nawet tysiące ofert, co daje dużą szansę na znalezienie idealnej nieruchomości zgodnej z naszymi preferencjami i zakładanym budżetem. Co ważne, na stronach internetowych można również uzyskać szczegółowe informacje o oferowanych nieruchomościach – zdjęcia, dane dotyczące powierzchni, liczby pokoi i pięter, a także dodatkowy opis dotyczący np. otaczającej dom czy mieszkanie infrastruktury handlowo-usługowej.
Atutem jest także bezpośredni kontakt z ogłoszeniodawcami. Dzięki temu wszelkie wątpliwości da się wyjaśnić bezpośrednio z właścicielem, a dodatkowo istnieje opcja osobistej negocjacji warunków zakupu. Oprócz tego unika się konieczności zapłacenia prowizji dla pośrednika.
Warto również skonsultować się z lokalnymi biurami nieruchomości. Ich zalety odkryjesz dość szybko – dostęp do ekskluzywnych ofert oraz profesjonalne wsparcie w procesie poszukiwania i zakupu nieruchomości to duże plusy tego rozwiązania.
Agenci nieruchomości mają również wiedzę na temat lokalnego rynku, co może być bardzo pomocne podczas szukania okazji inwestycyjnej. Sprofilowana do potrzeb i oczekiwań kupującego oferta to natomiast ogromna oszczędność czasu, a zatem i pieniędzy. Nieoceniona bywa też pomoc w negocjacjach z właścicielami nieruchomości.
Ponadto, na etapie podpisywania formalności agenci nieruchomości potrafią sprawdzić poprawność dokumentów takich, jak akt notarialny czy zaświadczenie o hipotece. W ten sposób pośrednicy chronią więc interesy inwestorów.
Aukcje nieruchomości to kolejne miejsce, gdzie można znaleźć interesujące oferty. Aukcje takie bywają dostępne zarówno w formie tradycyjnej – organizowane w salach aukcyjnych lub, w przypadku licytacji komorniczych, w budynku sądu – jak i internetowej.
Aukcje i licytacje często oferują nieruchomości w cenach niższych niż standardowe. Inwestor ma zatem szansę na znalezienie prawdziwej okazji w cenie poniżej wartości rynkowej. Na tego typu wydarzeniach da się znaleźć różnego rodzaju nieruchomości. Mogą to być mieszkania, domy, działki budowlane, a nawet obiekty komercyjne. Różnorodność ofert pozwala zatem podjąć przemyślaną decyzję zakupową i dokonać wyboru spośród różnych rodzajów nieruchomości w zależności od preferencji i strategii inwestycyjnej kupującego.
Niezaprzeczalnym plusem takiego rozwiązania jest bezpieczeństwo transakcji. Aukcje i licytacje organizowane są zgodnie z ściśle określonymi wymogami. Obwieszczenia muszą bowiem zawierać szczegółowe informacje o nieruchomościach. Oczywiście, można zapoznać się ze wszystkimi dokumentami i danymi jeszcze przed podjęciem decyzji – inwestor nie ma obowiązku licytować „w ciemno”.
Planując zakup, zwłaszcza pierwszej nieruchomości w celach inwestycyjnych, warto śledzić oferty deweloperów. Często oferują oni korzystne warunki finansowe i różnego rodzaju bonusy dla kupujących. Ponadto, inwestor uzyskuje prawo do rękojmi.
Dla kogo nieruchomość z rynku pierwotnego? Przewagą takich mieszkań i domów jest ich standard – nowoczesne osiedla, staranne wykończenie i zgodność z aktualnymi trendami to niezaprzeczalne zalety tych ofert. Na tak wykończonym mieszkaniu niejednokrotnie można łatwiej i szybciej zarobić. Co więcej, kupując nieruchomość bezpośrednio u dewelopera, nabywcy nierzadko mają możliwość wyboru spośród różnych opcji i wariantów projektu. Często można wybrać np. preferowany układ mieszkania, wielkość powierzchni, piętro, a także wskazać dodatkowe udogodnienia.
Zdarza się też, że deweloperzy pozwalają na nieznaczne modyfikacje i dostosowanie nieruchomości do indywidualnych potrzeb klienta. Można wówczas np. połączyć dwa mieszkania w jedno większe, rezygnując z jednego z wejść do lokalu.
Podsumowując, istnieje naprawdę wiele miejsc, w których warto szukać okazji inwestycyjnych. Ważne jest to, by swoje poszukiwania dywersyfikować i nie opierać się wyłącznie na jednym sposobie. Wówczas rosną szanse na znalezienie prawdziwej perełki i szybki zysk z inwestycji.