facebook img

Poradnik dla inwestora – jak wybrać idealną okolicę?

  • 07.07.2023 r.
  • autor: Anna Sadkowska-Rojek
Poradnik dla inwestora – jak wybrać idealną okolicę?
Myślisz nad zakupem nieruchomości pod wynajem? Ważne, by wybrać odpowiednią okolicę. Jak się za to zabrać i na co zwracać uwagę, wybierając lokalizację pod inwestycję?

Zakup nieruchomości to poważna decyzja inwestycyjna. Oczywiście, może ona przynieść znaczne korzyści finansowe w przyszłości – wszak jednym z najlepszych sposobów na pozyskiwanie dochodu pasywnego jest wynajmowanie posiadanej nieruchomości. Jednym z kluczowych czynników determinujących wartość tej nieruchomości jest potencjał rozwojowy jej otoczenia. Jeśli chcesz zainwestować w nieruchomość, która zapewni ci długoterminowy zysk i lubisz mieć pewność, że nie stracisz na tej decyzji – musisz starannie wybrać okolicę, w której znajduje się upatrzone przez Ciebie mieszkanie.

 

Zapoznaj się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego

Naszym zdaniem, poznanie MPZP to absolutna podstawa. Jeśli planujesz kupić nieruchomość, zacznij od sprawdzenia, czy w danej okolicy obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. A jeśli tak – co przewiduje. Nie chcesz chyba kupić mieszkania, w sąsiedztwie którego za jakiś czas powstanie głośny zakład produkcyjny? Trudno byłoby wynająć takie lokum. Z kolei, jeśli w okolicy planowana jest np. budowa szkoły, parku czy nowej drogi dojazdowej, może okazać się to atutem. Pamiętaj zatem, że przyszłe projekty i plany samorządu na daną okolicę mogą mieć ogromny wpływ na wartość nieruchomości.

 

Sprawdź plany rewitalizacji okolicy

Kupując mieszkanie, zapoznaj się z planami samorządu w zakresie rewitalizacji i odnowy danej dzielnicy. Warto to zrobić, bowiem tego rodzaju prace mogą mieć realny wpływ na wartość nieruchomości w przyszłości. Przyjrzyj się projektom odnawiania zabytkowych budynków oraz modernizacji lokalnej infrastruktury. Może w planach jest przekształcenie danej ulicy na woonerf? Tego typu działania mogą przyczynić się do podniesienia atrakcyjności danej dzielnicy, a w efekcie wpłynąć na wzrost wartości nieruchomości.

 

Upewnij się, jak będzie wyglądać infrastruktura drogowa oraz handlowo-usługowa

Dostępność komunikacji zbiorowej, jak linie autobusowe, tramwaje czy metro to zdecydowany plus w oczach potencjalnego najemcy. Posiadacze samochodów z pewnością docenią też dobry dojazd do obwodnicy czy autostrady. Takie aspekty bywają kluczowym czynnikiem dla wielu osób, wybierających miejsce zamieszkania. Dodatkowo, dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa, jak znajdujące się w okolicy sklepy spożywcze czy wielobranżowe, restauracje, szkoły, przedszkola czy przychodnie, mogą zwiększyć atrakcyjność danej dzielnicy dla przyszłych mieszkańców.

 

Przyjrzyj się sytuacji na lokalnym rynku nieruchomości

Wybierając nieruchomość pod kątem inwestycji i czerpania z niej zysków, sprawdź trendy cenowe w danej dzielnicy. Przyjrzyj się, jak kształtował się dotąd rynek nieruchomości w danej okolicy. To może dać Ci pewien obraz sytuacji w przyszłości. Jeśli bowiem ceny nieruchomości w danej dzielnicy od jakiegoś czasu stale rosną, może to świadczyć o potencjale rozwojowym.

 

Określ swoją grupę docelową

Kupując mieszkanie w celu inwestycyjnym, zastanów się, kto należy do twojej grupy docelowej. Czy chcesz wynająć nieruchomość osobom pracującym? Jeśli tak, rozejrzyj się za ofertami w sąsiedztwie dużych biurowców, które zapewniają setki miejsc pracy. Nikt przecież nie chce z daleka dojeżdżać do siedziby swojego pracodawcy.

 

A może w Twojej grupie docelowej znalazły się rodziny z dziećmi? Cicha, zielona okolica będzie wówczas strzałem w dziesiątkę. Sprawdź, czy w pobliżu są parki, atrakcyjne place zabaw, a także – czy do mieszkania przynależy komórka lokatorska, ca także czy w danym budynku jest winda i inne udogodnienia tego typu.

 

Jeśli natomiast w planach masz zakup nieruchomości w mieście, być może to właśnie do osób uczących się zamierzasz skierować swoją ofertę. Wówczas atutem mieszkania powinna być lokalizacja – bliskość przystanków komunikacji miejskiej oraz sąsiedztwo popularnych uczelni wyższych. Studenci chętnie sięgają po rower, zatem winda lub komórka lokatorska również mogą zachęcić potencjalnego zainteresowanego do wynajęcia od Ciebie danej nieruchomości.

 

Dokładnie sprawdź stan nieruchomości

Gdy już wybierzesz odpowiednią okolicę i zdecydujesz się na zakup nieruchomości w konkretnej dzielnicy, koniecznie dokładnie zweryfikuj nabywane przez Ciebie mieszkanie. Upewnij się, czy pod względem formalnym nie ma żadnych wątpliwości co do stanu prawnego lokalu. W tym celu zerknij przede wszystkim do księgi wieczystej, gdzie znajdziesz niezbędne informacje na temat właściciela oraz ewentualnych obciążeń.

 

Podobnie drobiazgowej weryfikacji poddaj też stan techniczny nieruchomości. Sprawdź, czy mieszkanie nie będzie wymagało gruntownego remontu już na start – chyba, że od początku przewidujesz jej odnowienie i masz na ten cel przygotowane środki finansowe. Najlepszą praktyką w kwestii odbioru nieruchomości jest wsparcie się profesjonalną pomocą. Jest bowiem wielu specjalistów świadczących takie usługi. Możesz wówczas liczyć na staranne oględziny nieruchomości. Fachowiec dokładnie zweryfikuje nawet detale, na które zwykle nie zwraca się uwagi podczas zakupu mieszkania, a które później „wychodzą” i potrafią nieźle sfrustrować nowego właściciela danego lokum.

 

Rozpoznanie potencjału rozwojowego okolicy przed zakupem nieruchomości jest kluczowym elementem udanej inwestycji. Pamiętaj, że inwestycja w nieruchomość jest długoterminowa, dlatego warto dokładnie zbadać potencjał danej dzielnicy jeszcze przed podjęciem decyzji.

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
skad-pozyskiwac-fundusz-na-flipowanie-mieszkania
Skąd pozyskiwać fundusz na flipowanie mieszkania?
najbogatsi-ludzie-swiata-inwestuja-w-nieruchomosci
Najbogatsi ludzie świata inwestują w nieruchomości
pulapki-jakie-czyhaja-na-nowych-inwestorow-rynku-nieruchomosci
Pułapki, jakie czyhają na nowych inwestorów rynku nieruchomości