facebook img

Pułapki, jakie czyhają na nowych inwestorów rynku nieruchomości

  • 16.08.2023 r.
  • autor: Karolina Zając
Pułapki, jakie czyhają na nowych inwestorów rynku nieruchomości
Będąc początkującym inwestorem dopiero stawiającym swoje pierwsze kroki na rynku nieruchomości nietrudno o pomyłki, które mogą słono kosztować. Oto 3 podstawowe błędy, jakich należy unikać, decydując się na inwestycję w nieruchomości. Podane wskazówki z pewnością pomogą ochronić ulokowany kapitał.

Działania poprzedzone wiedzą kluczem do sukcesu inwestycyjnego

W ubiegłym roku łączny wolumen inwestycji budowlanych w Polsce wyniósł 5,8 mld euro — tak wynika z opracowanego przez EY raportu The Polish Real Estate Guide 2023. Pomimo trudnej sytuacji na rynku i ogólnego spowolnienia inwestycyjnego na całym Starym Kontynencie, kraj nad Wisłą nadal pozostaje atrakcyjnym miejscem dla inwestorów, zarówno tych lokalnych, jak i zagranicznych.

Bez odpowiedniej wiedzy i planowania swoich działań, trudno liczyć na zysk. Sukcesy inwestycyjne poprzedzone muszą być nauką oraz wnikliwą analizą, które pozwolą uniknąć nietrafionych decyzji. Każdy błąd w tym przypadku pociąga za sobą serię kolejnych, które nie pozwolą na bezpieczny start inwestycji. To od niego w dużej mierze zależy czy przedsięwzięcie przyniesie inwestorowi sukces, czy porażkę. Aby zyskać, a nie stracić, warto się gruntownie przygotować. Oto 3 rzeczy, o których trzeba pamiętać, aby zbliżyć się do osiągnięcia udanej inwestycji.

 

Przeprowadzenie wstępnego audytu terenu pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze

Rozpoczynanie inwestycji bez wcześniejszej analizy terenu, na którym ona rusza, to jeden z najczęściej popełnianych błędów wśród niedoświadczonych przedsiębiorców. Zanim rozpoczną się konkretne działania, konieczne jest wzięcie pod uwagę zarówno aspekty środowiskowe i plastyczne, jak i techniczne. Ważnym jest sprawdzenie informacji na temat przeznaczenia terenu. Zwykle znaleźć je można w MPZP, czyli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o wydanie warunków zabudowy. Warto też podjąć dodatkowe działania i zidentyfikować ograniczenia, szanse i ryzyko. Pozwoli to na pełniejsze i lepsze oszacowanie czasu realizacji oraz kosztów całej inwestycji.

Jak podkreślają eksperci, w niektórych przypadkach może też doprowadzić do zaniechania budowy. Chodzi o te sytuacje, w których specjalistyczne badania wykażą, czy konieczne będą kosztowne modyfikacje. Może się bowiem okazać, że cała inwestycja stanie się nieopłacalna z punktu widzenia przedsiębiorcy.

Obok kwestii środowiskowych i technicznych, szczególną uwagę należy poświęcić stanowi prawnemu wybranej nieruchomości. Zaowocuje to uniknięciem problemów związanych z prawami do gruntu czy kwestią własności. Wstępny audyt terenu wesprze potencjalnego inwestora w podejmowaniu lepszych decyzji. W ten sposób zminimalizowane zostanie ryzyko nieprzewidzianych komplikacji, które w trakcie realizacji inwestycji mogłyby ją spowolnić lub wygenerować dodatkowe koszty.

 

Należy być  na bieżąco z przepisami i dokładnie oszacować budżet i terminy inwestycji

Obawy co do ostatecznej rentowności projektu inwestycyjnego wzbudzić może nieuwzględnienie w harmonogramie i budżecie pełnej listy niezbędnych aspektów realizacyjnych. W części przypadków wynikać będzie to z nieprzeprowadzenia wcześniejszej analizy terenu, o której mowa była wcześniej. Eksperci przypominają, że częstym błędem inwestorów jest to, że nie uwzględniają w planach projektów czasu koniecznego, aby uzyskać decyzje o warunkach zabudowy czy uwarunkowaniach środowiskowych. Te, chociaż nie wiążą się z dużymi nakładami finansowymi ze strony przedsiębiorcy, zwykle są czasochłonne. Uzyskanie pozytywnej decyzji może zająć od kilku do kilkunastu miesięcy, a w tym czasie praktycznie całkowicie wstrzymana zostaje możliwość realizacji projektu.

Początkujący inwestorzy muszą również pamiętać o tym, że, zwłaszcza jeśli mowa o długoterminowych przedsięwzięciach, niezwykle ważnym jest śledzenie i sprawdzanie, czy uzgodnienia z konserwatorami zabytków oraz decyzje o uwarunkowaniach środowiskowych wciąż obowiązują. Umożliwiają one bowiem realizacje celów i początkowych założeń.

 

Współpraca z zaufanymi i doświadczonymi ludźmi zapewnia sukces

Współpraca z odpowiednimi osobami to podstawa każdego sukcesu. Na rynku nieruchomości jest tak samo. Mimo to niektórzy inwestorzy, którzy chcą więcej zysków zachować dla siebie, wybierają samodzielne działania. Zajmują się więc wszystkim sami — od decyzji o wyborze terenu po nadzorowanie prac, itd. Uzyskując pozwolenie na budowę, nierzadko korzystają z pomocy niedoświadczonych biur architektonicznych. Wówczas, zamiast oszczędzić, często skazują się na stres, niepotrzebne nerwy, opóźnienia w realizacji oraz dodatkowe koszty.

Jak tego uniknąć? Eksperci odpowiadają jednoznacznie: współpracować z partnerem, którego darzy się zaufaniem. Taka osoba może przejąć część aspektów związanych z projektem i właściwie się nimi „zaopiekować”. Wsparcie doświadczonego „przewodnika na drodze do sukcesu”, to nieoceniona pomoc szczególnie dla tych przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę na rynku nieruchomości. Dodatkowo współpraca z zaufanym parterem inwestycyjnym oszczędza czas.

Delegując zadania, można skupić się na bardziej istotnych działaniach w ramach przeprowadzanego projektu. Doświadczenie, profesjonalne planowanie i kontrola budżetu to też ograniczenie ryzyka pojawienia się niespodziewanych, dodatkowych wydatków. Z tego powodu nie warto robić wszystkiego na własną rękę, zwłaszcza jeśli to jedna z pierwszych inwestycji realizowanych na własną rękę. Partner biznesowy nie tylko pomaga, ale również daje pewność i sprawia, że od początku proces jest przemyślany i skuteczny, a przede wszystkim, nie niesie za sobą zbędnych komplikacji i przeszkód na drodze do osiągnięcia sukcesu w branży.

 

Bez odpowiedniego przygotowania ani rusz

Inwestycja w nieruchomości to szansa na zysk i naprawdę duże pieniądze. Osiągnięcie tego wiążę się jednak z pokonaniem szeregu pułapek i przeciwności, które pojawiają się po drodze. Chcąc inwestować w tej branży, trzeba się do tego odpowiednio przygotować.

Wcześniejszy audyt wybranego pod realizację terenu, zaplanowanie i pilnowanie terminów, a nade wszystko przyjętego budżetu oraz współpraca z zaufanymi i rzetelnymi partnerami biznesowymi — to punkty, o których trzeba pamiętać na starcie. Warto też wcześniej poznać rynek nieruchomości i jego specyfikę, aby lepiej zrozumieć zasady, które nim rządzą. Wszystko to zminimalizuje ryzyko niepotrzebnych błędów na początku inwestycji i sprawi, że przedsiębiorca będzie mógł lepiej i sprawniej zarządzać całym projektem, zarabiając na tym.

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
skad-pozyskiwac-fundusz-na-flipowanie-mieszkania
Skąd pozyskiwać fundusz na flipowanie mieszkania?
najbogatsi-ludzie-swiata-inwestuja-w-nieruchomosci
Najbogatsi ludzie świata inwestują w nieruchomości
poradnik-dla-inwestora-jak-wybrac-idealna-okolice
Poradnik dla inwestora – jak wybrać idealną okolicę?