facebook img

Inwestorzy wciąż wierzą w nieruchomości. Zainteresowanie zakupem mieszkań nie słabnie

  • 13.07.2023 r.
  • autor: Anna Panikowska-Filipek
Inwestorzy wciąż wierzą w nieruchomości. Zainteresowanie zakupem mieszkań nie słabnie
O tym, że inwestycja w nieruchomości jest bezpiecznym i korzystnym sposobem lokowania pieniędzy nawet w niepewnych czasach, mówi się od dawna. Co więcej, potwierdzają to statystyki. Jak się okazuje, aż 44 proc. transakcji zakupu mieszkań na rynku wtórnym w I kwartale bieżącego roku miało charakter inwestycyjny.

Raport Finansowy Klimat Polski firmy Tavex pokazuje, że Polacy wyjątkowo chętnie lokują nadwyżki finansowe w nieruchomościach, traktując je jako wolny od ryzyka sposób na ochronę kapitału. W ostatnim kwartale 2021 r. ankietowanym zadano pytanie „W co według Ciebie warto zainwestować?” – nieruchomości znalazły się na pierwszym miejscu. Badania przeprowadzone rok później potwierdzają ten trend. Z danych Metrohouse wynika natomiast, że ponad 40 proc. nieruchomości zakupionych w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku na rynku wtórnym to efekt transakcji inwestycyjnych.

Kto dziś inwestuje w nieruchomości?

Badania rynku pokazują, że największą grupę kupującą mieszkania w celach inwestycyjnych stanowią osoby pomiędzy 41 a 50 rokiem życia. To niemal 40 proc. wszystkich nabywców. Na drugim miejscu znajdują się osoby pomiędzy 31 a 40 rokiem życia, natomiast najmniej jest inwestorów poniżej 30 lat. Z pewnością wynika to z konieczności zebrania kapitału lub zdobycia odpowiedniej zdolności kredytowej, co w przypadku bardzo młodych osób może być trudne.

Jak się okazuje, średnia kwota, jaką kupcy przeznaczają na mieszkanie pod inwestycję wynosi 361 000 zł. Najwięcej oczywiście trzeba zapłacić w Warszawie. Średni metraż nieruchomości pod wynajem to 46 mkw.

Gdzie inwestorzy kupują najwięcej mieszkań pod wynajem?

Przez wiele lat panowało przekonanie, że zakup mieszkania w celu późniejszego wynajmu ma sens jedynie w dużych miastach takich, jak Warszawa, Wrocław czy Kraków. W ostatnim czasie tendencja ta uległa jednak zmianie, a inwestorzy coraz częściej nabywają nieruchomości na mniejszych rynkach, czyli przykładowo w Toruniu oraz w Lublinie. To atrakcyjne ośrodki akademickie i biznesowe, a ceny mieszkań są tam znacznie niższe niż w przypadku największych polskich metropolii. Dzięki temu osoby inwestujące mogą nabyć nieruchomość mniejszym nakładem finansowym. Zainteresowaniem inwestorów cieszą się także grunty.

Dlaczego inwestowanie w nieruchomości cieszy się tak dużym zainteresowaniem?

Jednym z najważniejszych czynników, dla których inwestorzy zaczęli kupować mieszkania pod wynajem, jest chęć ochrony kapitału. Trzymanie pieniędzy na lokatach czy kontach oszczędnościowych przestało się opłacać, a w obliczu wciąż utrzymującej się na wysokim poziomie inflacji pieniądze w przysłowiowej skarpecie tym bardziej nie ma sensu. Posiadane środki finansowe szybko zaczęły tracić na wartości.

Z kolei inwestycja w nieruchomości jest stosunkowo prosta i nieobarczona ryzykiem. Może sobie na nią pozwolić zarówno doświadczony, jak i początkujący inwestor bez obaw, że straci pieniądze. Co więcej, na przestrzeni ostatnich lat okazało się, że wartość nieruchomości jest niezwykle stabilna. Mimo wielu zawirowań na rynku, pandemii, wybuchu wojny w Ukrainie czy widma kryzysu gospodarczego ceny mieszkań nie spadły, a wręcz od dłuższego czasu utrzymują stałą tendencję wzrostową. Oznacza to, że kupując teraz lokal, w przyszłości będzie można go sprzedać z zyskiem. Inwestycja w nieruchomości jest więc bezpieczniejsza nawet od inwestowania w złoto.

Dodatkowo warto wziąć pod uwagę, że popyt na mieszkania na wynajem stale rośnie. Wiąże się to nie tylko z dużą liczbą migrantów, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny, ale również ze znacznym wzrostem stóp procentowych i zaostrzeniem wymagań banków. Część osób musiała zrezygnować z myśli o zakupie własnego M, decydując się na wynajem. Znalezienie najemców nawet w mniejszych miastach nie jest dziś już problemem, a czynsze pobierane za mieszkania na wynajem stale rosną.

Zakup nieruchomości to inwestycja na lata

Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania w celu inwestycyjnym z myślą, że przez kilka lat będzie je wynajmować, czerpiąc z niego stały zysk, a w przyszłości przekaże je dzieciom lub ponownie sprzeda, uwalniając w ten sposób kapitał. Część inwestorów decyduje się również na wynajem krótkoterminowy. Jest to szczególnie popularne rozwiązanie w dużych miastach oraz miejscowościach turystycznych.

Analizując ceny na popularnych portalach pośredniczących w wynajmie mieszkania, z łatwością można zaobserwować, że w tzw. wysokim okresie turystycznym zysk z 2 pokojowego mieszkania o powierzchni ok. 40 mkw. może przynieść nawet 10 000 – 15 000 zł miesięcznie. Największą popularnością będą się oczywiście cieszyły mieszkania o lepszym standardzie, znajdujące się w centrum miasta lub dobrze z nim skomunikowane.

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
chcesz-zarabiac-wiecej-na-wynajmie-przeczytaj-na-co-zwrocic-uwage
Chcesz zarabiać więcej na wynajmie? Przeczytaj, na co zwrócić uwagę
podatki-od-najmu-krotkoterminowego-oto-co-musisz-wiedziec
Podatki od najmu krótkoterminowego – oto, co musisz wiedzieć
jak-obliczyc-stope-zwrotu-inwestycji
Jak obliczyć stopę zwrotu inwestycji?