facebook img

Zakup kawalerki – czy to się opłaca w 2023 r.?

  • 05.05.2023 r.
  • autor: Anna Panikowska-Filipek
Zakup kawalerki – czy to się opłaca w 2023 r.?
Inwestowanie w nieruchomości niezmiennie uważane jest za korzystny sposób na ulokowanie kapitału. Wielu osobom wydaje się, że zyski mogą przynosić jedynie duże lokale. Nie jest to prawdą. Co więcej, okazuje się, że największym zainteresowaniem kupców cieszą się małe mieszkania. Czy w zawiązku z tym warto inwestować w kawalerkę?

Ubiegły rok odznaczał się dużą dynamiką na rynku nieruchomości. Trwająca pandemia, wybuch wojny w Ukrainie i wiążący się z nią napływ migrantów, wysoka inflacja, aż ośmiokrotnie podnoszone stopy procentowe i nagły spadek zdolności kredytowej nieco zachwiały stabilnym do tej pory sektorem mieszkaniowym. Powoli wszystko wraca do normy. Zauważalne są jednak pewne istotne zmiany.

Czym wyróżnia się rynek nieruchomości mieszkaniowych w 2023 r.?

Najnowsze badania rynku pokazują, że wraz z początkiem nowego roku zwiększył się popyt na mieszkania, szczególnie te zlokalizowane w dużych miastach. Tylko w I kwartale 2023 r. sprzedano ich o ok. 35 proc. więcej, niż w ostatnim kwartale 2022 r. Z danych BIK wynika natomiast, że jedynie w marcu 2023 r. o przyznanie kredytu hipotecznego starało się 22 000 osób.

Utrzymujące się wysokie ceny nieruchomości sprawiają, że kupcy znacznie częściej decydują się na mniejsze lokale – od lat największą popularnością cieszą się te o powierzchni poniżej 50 mkw. Jak podaje Barometer Metrohouse i Credipass w raporcie z 2022 r. aż 60 proc. nieruchomości sprzedanych na rynku warszawskim miało właśnie taki metraż.

Do tej pory najczęściej wybierane były mieszkania dwupokojowe. Obecnie deweloperzy sprzedają coraz więcej kawalerek. W niektórych przypadkach wynika to z oszczędności, ale też często świadczy o zmianach zachodzących wśród konsumentów.

Zakup kawalerki – czy to dobra inwestycja w 2023 r.?

Dlaczego małe, jednopokojowe mieszkania cieszą się coraz większą popularnością? Dużą wagę mają względy ekonomiczne.

- Zapłacimy za nią nawet kilkaset tysięcy mniej niż za duże mieszkanie – wyjaśnia Artur Smoleń Dyrektor wrocławskiego oddziału PROFIT Development. – Przykład? Ceny kawalerek w naszej nowej wrocławskiej inwestycji Rogowska zaczynają się już od 350 tys. zł za stan deweloperski. To naprawdę korzystna oferta, biorąc pod uwagę dzisiejsze realia. Do tego dochodzą zdecydowanie niższe koszty utrzymania mieszkania, wynikające z mniejszego metrażu – dodaje.

Oprócz niższych opłat eksploatacyjnych i ewentualnego czynszu spółdzielczego mniej kosztowne będzie wykończenie czy remont małego mieszkania. Większość usług takich, jak tynkowanie, malowanie ścian, układanie paneli czy płytek liczona jest od metra. Mniejsza powierzchnia generuje więc mniejszy koszt.

Kawalerka stanowi dobry wybór na pierwszą inwestycję – wymaga niższych nakładów finansowych, a także mniejszej zdolności kredytowej, która w ostatnich miesiącach stała się problemem wielu Polaków. Małe mieszkania często wybierają młodzi ludzie, którzy nie mają jeszcze na tyle stabilnej sytuacji finansowej, by mogli sobie pozwolić na dużą nieruchomość. Kawalerki spełniają ich oczekiwania – są niewielkie i łatwe do utrzymania. Gwarantują spokój i prywatność, a do tego są idealne dla jednej lub dwóch osób.

Co ciekawe, kawalerki stają się także obiektem zainteresowania osób starszych, które mieszkają same i  nie chcą już utrzymywać dużego mieszkania.

Kawalerka na wynajem – popyt na małe nieruchomości stale rośnie

Małe mieszkania są też chętnie wybierane przez inwestorów kupujących nieruchomości pod wynajem. Największy popyt na kawalerki jest w dużych miastach, szczególnie w dzielnicach biznesowych oraz w pobliżu uczelni wyższych. Najemcami często zostają studenci, pracownicy dużych firm i korporacji, single oraz bezdzietne pary.

Od wybuchu wojny w Ukrainie dostępność mieszkań na wynajem znacząco spadła, ze względu na dużą liczbę migrantów przybywających do naszego kraju. Dodatkowo część osób, która w obliczu wysokiej inflacji i podwyżki stóp procentowych musiała odłożyć na przyszłość plany zakupu własnego M. Do wyboru pozostał więc jedynie wynajem. Oznacza to, że inwestycja w tego typu nieruchomości cechuje się niemal pewnym i szybkim zwrotem.

Kawalerki sprawdzają się również jako lokale na wynajem krótkoterminowy, szczególnie w miastach wojewódzkich oraz miejscowościach turystycznych. Jest to więc dobry sposób na ulokowanie kapitału oraz czerpanie regularnych zysków. Odzwierciedlają to statystyki  – obecnie niemal połowa nieruchomości w dużych miastach kupowana jest w celach inwestycyjnych.

Standard coraz ważniejszy, niż metraż

Decydując się na zakup kawalerki, warto dobrze przemyśleć lokalizację, układ oraz standard mieszkania. Na małej przestrzeni szczególnie liczy się funkcjonalność i komfort użytkowników. Kawalerki urządzone w wysokim standardzie i znajdujące się w atrakcyjnej, dobrze skomunikowanej z resztą miasta okolicy mają znacznie większe szanse na szybkie znalezienie najemców, niż większe mieszkania o niższym standardzie, zlokalizowane na obrzeżach.

- Inwestor, który chce generować atrakcyjne zyski na wynajmie, musi zadbać o dobre wyposażenie nieruchomości. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kawalerek, które – ze względu na mały metraż – muszą być zaaranżowane maksymalnie funkcjonalnie – ocenia wspomniany powyżej Artur Smoleń.

Przed zakupem warto więc zwrócić uwagę na to, czy mieszkanie jest ustawne, dobrze oświetlone oraz jaki jest jego realny metraż użytkowy (kawalerki zlokalizowane na ostatnim piętrze często posiadają skosy). W wysokim budownictwie należy natomiast przemyśleć budowę antresoli, na której z powodzeniem da się zaaranżować np. sypialnię.

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
czym-jest-zasiedzenie-nieruchomosci
Czym jest zasiedzenie nieruchomości i jak może do niego dojść?
centralparkapartamentowiecwroclaw
Gdzie kończy się mieszkanie, a zaczyna apartament?
okna pcv
Energia słoneczna i okna do domu: jak wykorzystać naturalne światło