facebook img

Wynajem garażu – czy to się opłaca?

  • 22.02.2023 r.
  • autor: Anna Panikowska-Filipek
Wynajem garażu – czy to się opłaca?
Mimo że inwestowanie w nieruchomości większości osób kojarzy się z zakupem domu lub mieszkania, nie są to jedyne możliwości. Innym, ciekawym rozwiązaniem jest np. wynajem garażu lub miejsca parkingowego. Czy takie rozwiązanie może przynieść wymierne korzyści? Ile da się na tym zarobić?

Wynajem miejsc postojowych cieszy się dużą popularnością w wielu krajach europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych. W Polsce trend ten dopiero się rozwija, widać jednak, że jest zarówno popyt, jak i podaż na tego typu nieruchomości.

Wynajem garażu zyskuje na popularności

Rozwój motoryzacji oraz atrakcyjne możliwości finansowania sprawiły, że obecnie do niemal każdego gospodarstwa domowego przypisany jest przynajmniej jeden samochód. Często zdarza się również, że na jedną nieruchomość przypada ich kilka. Generuje to problem z ilością miejsc parkingowych. Często jest ich zbyt mało szczególnie w starszych dzielnicach, które nie posiadają przynależnych do budynków parkingów podziemnych.

Z drugiej natomiast strony deweloperzy coraz częściej wymagają od klientów zakupu miejsca parkingowego – w wielu wielkopowierzchniowych miastach jego nabycie jest obligatoryjne podczas zakupu mieszkania. Zdarza się również, że w przypadku lokali o dużym metrażu (z założenia przeznaczonych dla większej liczby osób lub rodzin wielodzietnych), konieczny jest zakup miejsca dla aż dwóch samochodów. Deweloperzy chcąc przyciągnąć klientów, oferują miejsce parkingowe w cenie mieszkania. Nie każdy kupiec potrzebuje jednak własnego garażu lub miejsca postojowego, co sprawia, że wtórna sprzedaż lub najem tego typu nieruchomości zyskuje na popularności.

Ile można zarobić na wynajęciu garażu?

Osoby, które nie potrzebują miejsca parkingowego, mogą je sprzedać. Szczególnie dużą popularnością cieszą się te nieruchomości, które są zlokalizowane w halach podziemnych lub są samodzielne, jak np. wolnostojące garaże. Średnia cena za miejsce parkingowe wynosi 20 000 – 40 000 zł w zależności od inwestycji. W największych miastach takich, jak Warszawa czy Wrocław mogą być one wyższe i przekraczać nawet 50 000 zł. Za prywatny garaż trzeba zapłacić jeszcze więcej – średnio 50 000 – 70 000 zł, co jest uzależnione głównie od wielkości i lokalizacji.

Alternatywą dla sprzedaży miejsca parkingowego jest wynajem. Co prawda wiąże się on z mniejszym jednorazowym zyskiem, ale pozwala na stałe wpływy do budżetu domowego bez jednoczesnej konieczności pozbywania się nieruchomości.

Specjaliści zakładają, że wynajem garażu wiąże się ze stopą zwrotu na poziomie 5-10 proc. rocznie, co daje bardzo dobry wynik.

Co wpływa na cenę miejsca parkingowego?

Obecnie w dużych miastach takich, jak Kraków, Poznań, Wrocław czy Warszawa tego typu inwestycja pozwala na zarobek od 150 – 200 zł, a nawet 500 zł miesięcznie. Oczywiście na najwyższe stawki mogą liczyć osoby posiadające miejsca garażowe w centrum miasta, a także w bardzo zaludnionych dzielnicach, w których brakuje parkingów.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na cenę jest ochrona – miejsca garażowe na zamkniętych, monitorowanych lub strzeżonych parkingach z pewnością będą droższe. Więcej trzeba będzie zapłacić także za miejsce dla samochodu w luksusowych dzielnicach, gdzie koszt nieruchomości jest stosunkowo wysoki.

Dobrą inwestycją jest również wynajem miejsc postojowych w dzielnicach biurowych. Nie każdy biurowiec posiada bowiem odpowiednią ilość garaży. Dotyczy to szczególnie budynków starszej generacji. Można więc wynająć je zatrudnianym tam pracownikom.

Jakie dokumenty należy przygotować?

Właściciel decydujący się na wynajem miejsca parkingowego lub garażu powinien skonstruować umowę w dwóch jednakowych egzemplarzach dla każdej ze stron. Można zrobić to samodzielnie, posiłkując się np. wzorami z internetu lub udać się z prośbą o stworzenie dokumentu do notariusza. Umowa najmu nie musi jednak posiadać formy aktu notarialnego. Ważne jest natomiast to, aby widniały na niej takie informacje, jak:

  • dokładnie określony przedmiot umowy,
  • dane stron zawierających umowę,
  • cena,
  • okres, na jaki umowa zostaje zawarta
  • oraz odręczny podpis każdej ze stron.

 

Podatek od wynajmu garażu? O jakich opłatach trzeba pamiętać?

Warto wiedzieć, że tak, jak w przypadku najmu mieszkania, najem garażu lub miejsca parkingowego również nie wymaga prowadzenia działalności gospodarczej. Konieczne jest jednak rozliczanie się z urzędem skarbowym. Można to zrobić na zasadzie ryczałtu lub według skali podatkowej. Dla wielu osób ryczałt jest wygodniejszą formą opodatkowania, ponieważ nie wymaga prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Konieczne jest natomiast złożenie specjalnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu nie później niż do 20 dnia kolejnego miesiąca, następującego po odniesieniu korzyści z najmu.

Większość osób decydujących się wynająć garaż musi również odprowadzić podatek VAT. Istnieje jednak możliwość zwolnienia z niego w sytuacji, gdy czynności podlegające podatkowi VAT w ciągu roku nie przekraczają łącznej wartości 200 000 zł. Aby uzyskać zwolnienie  z VAT trzeba złożyć w urzędzie skarbowym odpowiednie pismo.

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
inwestorzy-wciaz-wierza-w-nieruchomosci-zainteresowanie-zakupem-mieszkan-nie-slabnie
Inwestorzy wciąż wierzą w nieruchomości. Zainteresowanie zakupem mieszkań nie słabnie
chcesz-zarabiac-wiecej-na-wynajmie-przeczytaj-na-co-zwrocic-uwage
Chcesz zarabiać więcej na wynajmie? Przeczytaj, na co zwrócić uwagę
podatki-od-najmu-krotkoterminowego-oto-co-musisz-wiedziec
Podatki od najmu krótkoterminowego – oto, co musisz wiedzieć