facebook img

78,9 proc. mniej turystów skorzystało z turystycznych obiektów noclegowych

  • 19.01.2021 r.
  • autor: Anna Sadkowska-Rojek
78,9 proc. mniej turystów skorzystało z turystycznych obiektów noclegowych
Blisko 80-procentowy spadek liczby turystów odnotowano w listopadzie 2020 r., a 87,3 proc. spośród wszystkich podróżujących w październiku ub. r. stanowili turyści krajowi. Małopolska i woj. mazowieckie znalazły się w czołówce województw, w których w branży turystycznej odnotowano największe spadki.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowszy raport z wykorzystania turystycznej bazy noclegowej w Polsce w październiku i listopadzie 2020 r. Analizę oparto na danych dotyczących turystycznych obiektów noclegowych dysponujących minimum dziesięcioma miejscami noclegowymi.

Jak wykazało prezentowane sprawozdanie, końcówka 2020 roku to dla branży turystycznej okres, w którym odnotowano znaczne spadki, będące przede wszystkim efektem trwającej od miesięcy pandemii COVID-19 obejmującej cały świat.

W Polsce na przełomie października i listopada mieliśmy do czynienia ze znacznym wzrostem zakażeń koronawirusem. 10 października rząd przedstawił decyzję o rozszerzeniu na cały kraj obostrzeń obowiązujących wcześniej w strefach żółtych. Działalność hoteli była jeszcze wtedy dopuszczalna. To jednak uległo zmianie już niecały miesiąc później, gdy premier przedstawił listę nowych obostrzeń, które od 7 listopada miały umożliwiać działalność hoteli jedynie dla gości przebywających w tym czasie w podróży służbowej.

Jak podaje GUS, w październiku 2020 r. z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało 1,4 mln turystów (co oznacza spadek o 54,4 proc. w porównaniu do wyników z października 2019 r., gdy liczba podróżujących sięgnęła 3 mln). Wykupiono łącznie 3,7 mln noclegów – o 46,8 proc. mniej niż w 2019 r. Stopień wykorzystania miejsc w obiektach noclegowych wyniósł 21,5 proc. (spadek 16,5 proc. w porównaniu do poprzedniego roku).

 

Prawie 90 proc. spośród wszystkich podróżujących to turyści krajowi

Analiza pokazała też, jak bardzo trwająca pandemia zniechęca do przekraczania granic i utrudnia podróżowanie pomiędzy państwami. Aż 87,3 proc. spośród wszystkich turystów korzystających z obiektów noclegowych w październiku stanowili bowiem turyści krajowi (1,2 mln – spadek 48,9 proc. w stosunku do października 2019 r.). Liczba turystów zagranicznych spadła natomiast o 73,8 proc. (0,2 mln.).

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował również szczegółowe dane dotyczące poszczególnych województw. Raport wykazał, że choć spadki liczby turystów korzystających z noclegów odczuły w październiku wszystkie województwa, największe – w odniesieniu do października roku 2019 – wystąpiły w województwie małopolskim, gdzie liczba podróżujących spadła o 66,9 proc., a noclegów udzielonych zostało o 61,9 proc. mniej, a także w województwie mazowieckim (o 65,0 proc. mniej turystów i 61,6 proc. mniej noclegów). Natomiast najmniejszy spadek liczby turystów – o 32,2 proc. – miał miejsce w województwie zachodniopomorskim, a najmniej odczuwalna różnica w liczbie udzielonych noclegów została odnotowana w województwie warmińsko-mazurskim (spadek o 27,7 proc.).

 

Największe spadki w woj. mazowieckim i w Małopolsce

Listopadowe spadki okazały się być dla przedsiębiorców z branży turystycznej jeszcze bardziej wyraźne – łączna liczba turystów w Polsce zmalała bowiem aż o 78,9 proc. w odniesieniu do listopada roku 2019, a z noclegów skorzystało wówczas tylko łącznie 549,1 tys. turystów, w tym 498,6 tys. turystów krajowych (spadek o 75,8 proc. rok do roku) i 50,5 tys. przybywających spoza granicy (czyli aż o 90,5 proc. mniej). Podróżujący wykupili łącznie 1,3 mln noclegów, czyli o 78,4 proc. mniej niż w listopadzie 2019 r., gdy potwierdzono rezerwację aż 6,0 mln noclegów. Największe spadki liczby turystów ponownie odnotowano w województwach mazowieckim oraz małopolskim, natomiast najmniejszy, bo 61,1 proc, dotknął województwa lubuskiego. Jednocześnie w aż 15 województwach spadek liczby podróżujących przekroczył 70 proc.

W tym samym czasie uruchomiona została antykryzysowa Tarcza 5.0, która jest przygotowanym przez rząd pakietem rozwiązań chroniących przedsiębiorców przed kryzysem wywołanym trwającą pandemią koronawirusa. Tarcza miała być odpowiedzią m.in. na potrzeby firm z sektora turystycznego i umożliwiać przedsiębiorcom uzyskanie np. świadczenia postojowego czy zwolnienie z opłacania składek. Dodatkowym wsparciem branży turystycznej ma być również Polski Bon Turystyczny, za pomocą którego można zapłacić m.in. za usługi hotelarskie czy imprezy turystyczne.

 

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
ksiega-wieczysta-co-zawiera-i-jak-uzyskac-do-niej-wglad
Księga wieczysta - co zawiera i jak uzyskać do niej wgląd?
podatek-od-wynajmu-mieszkania-jak-go-rozliczyc
Podatek od wynajmu mieszkania – jak go rozliczyć?
zakup-kawalerki-czy-to-sie-oplaca-w-2023-r
Zakup kawalerki – czy to się opłaca w 2023 r.?