facebook img

Nieruchomości prestiżowe – czy to dobry pomysł na inwestycję?

  • 30.11.2022 r.
  • autor: IzaBella Skalna
Nieruchomości prestiżowe – czy to dobry pomysł na inwestycję?
Nieruchomości prestiżowe w naszym kraju należą do mocno niszowych. Apartamenty te stanowią zaledwie 1 proc. rynku, aczkolwiek warto podkreślić, iż stale się on powiększa. Wciąż pojawiają się nowi nabywcy, którzy kupując dobro luksusowe, chcą podkreślić swój status społeczny. To oczywiście niejedyny powód, ponieważ tego rodzaju nieruchomości to także doskonała lokata zgromadzonych środków pieniężnych. Czym wyróżniają się takie inwestycje? Co wpływa na ich wysoką cenę?

Nieruchomości prestiżowe – gdzie się znajdują?

Nieruchomości prestiżowe stały się domeną głównie większych aglomeracji w Polsce. Prym w tym przypadku wiedzie Warszawa, w której znajduje się najwięcej nieruchomości z segmentu premium. Kraków wcale nie odstaje od stolicy podobnie, jak Wrocław, Poznań czy Trójmiasto, gdzie ostatnimi czasy powstaje coraz więcej prestiżowych obiektów. Warto tutaj nadmienić, że nie wszystkie prestiżowe apartamenty, jakie trafiają na sprzedaż, pochodzą z rynku pierwotnego.

Równie dużym zainteresowaniem cieszy się w tym przypadku rynek wtórny, a zwłaszcza wiekowe nieruchomości, które po renowacji kuszą wykwintnym, nietuzinkowym stylem starodawnych wnętrz. Lokale te to bardzo często spektakularnie zrewitalizowane stare kamienice w rozpoznawalnej okolicy miasta. Niemniej jednak większość projektów, które dotyczą luksusowych apartamentów, realizowane są w nowoczesnym budownictwie.

Nieruchomości prestiżowe – czym się charakteryzują?

Aby można było mówić o tym, że dany lokal zalicza się do nieruchomości prestiżowych, musi on spełniać pewne warunki. Chodzi dokładnie o jego cechy, które będą go wyróżniać na tle pozostałych inwestycji.

W przypadku segmentu nieruchomości premium musi to być przede wszystkim:

- dobra lokalizacja. Oferty niemalże wszystkich luksusowych apartamentów znajdują się w najbardziej prestiżowych dzielnicach danego miasta. Właścicieli dzieli zwykle niewielka odległość od centrum. Oprócz tego można liczyć na dogodną infrastrukturę komunikacyjną oraz dostęp do przeróżnych sklepów, restauracji, czy ośrodków kultury i rozrywki;

- ponadnormatywny metraż. Nieruchomości prestiżowe z reguły do małych nie należą. Zwykle ich powierzchnia przekracza 200 mkw. Nabywcy zapewnia to duże możliwości aranżacyjne wedle własnych gustów i upodobań tak, aby bez obaw mogła tam zamieszkać nawet wielodzietna rodzina. Warto jednak podkreślić, że luksusowe apartamenty na ogół sprzedawane są już z pełnym, gustownym wyposażeniem;

- niepowtarzalna architektura. Wydając fortunę na nieruchomość, można się spodziewać, że będzie się ona odznaczać starannie wyselekcjonowanymi materiałami wykończeniowymi. Do tego dochodzą nieszablonowe elementy dekoracyjne, tworząc w ten sposób spójną i wysublimowaną całość;

- liczne udogodnienia. Jednym z głównych wyznaczników nieruchomości prestiżowych jest możliwość korzystania przez mieszkańców m.in. ze strefy SPA z sauną, jacuzzi czy basenu. Niekiedy zdarzają się nawet korty do tenisa, siłownia, własne kino, lub sala do imprez okolicznościowych. Duży ogród to również cecha charakterystyczna nieruchomości klasy premium;

- recepcja wraz z ochroną. Osoby, które dużo płacą za nieruchomość, chcą, aby mieszkało się im nie tylko wygodnie, ale i bezpiecznie. Dlatego dostęp do całodobowej ochrony jest standardem, będącym gwarancją wysokiego poziomu prywatności i spokoju.

Luksusowe apartamenty – dlaczego warto wejść w ich posiadanie?

Wyżej wymienione cechy, które charakteryzują apartamenty luksusowe, mają również odzwierciedlenie w cenie. Według badań firmy KPMG w I połowie 2019 r. średnia cena za mkw. lokalu premium kształtowała się na poziomie 28 100 zł. Teraz stawki są już znacznie wyższe i oscylują wokół kwoty przewyższającej 30 tys. za mkw. lub nawet sięgają blisko 40 tys. Oznacza to, że nieruchomości prestiżowe (ale i te standardowe) to świetny sposób na pomnażanie swoich oszczędności. Od wielu sposób ten uchodzi za jedną z bardziej bezpiecznych strategii inwestycyjnych. Niemniej jednak warto zapoznać się z argumentami, które przemawiają na korzyść nabycia właśnie apartamentów luksusowych.

1. Rynek nieruchomości prestiżowych stale rośnie

Wartość nieruchomości segmentu premium rośnie z roku na rok. Tak przynajmniej wynika z danych opracowanych przez firmę doradczą JLL. Wzrost ten szacuje się mniej więcej na poziomie 6 proc. Wniosek, jaki z tego płynie, jest taki, że rynek dóbr luksusowych wciąż się rozwija. Zdaniem ekspertów na chwilę obecną nie jest on ani dojrzały, ani nawet całkowicie ukształtowany, co oznacza, że posiada ogromny potencjał inwestycyjny.

Warto przy tym nadmienić, że liczba osób zamożnych w naszym kraju także systematycznie się powiększa. Jest to zatem kolejny powód, dla którego apartamenty luksusowe są i będą w najbliższych latach w centrum uwagi inwestorów.

2. Apartamenty luksusowe z czasem zyskują na wartości

Dogodna lokalizacja, przeważnie w centrum dużego miasta, sprawia, że ceny nieruchomości prestiżowych windują w górę. Wraz z upływem czasu można zatem liczyć na dużo wyższą stopę zwrotu, na którą przyczynia się także rosnące zainteresowanie lokalami klasy premium.

Co więcej, nie trzeba się wcale spieszyć ze sprzedażą luksusowego lokalu. Deficyt działek inwestycyjnych w ścisłych centrach, zwłaszcza dużych miast, jest na tyle spory, że można pozwolić sobie na znalezienie takiego kupca, który zaproponuje pożądaną stawkę, nawet jeśli miałoby to potrwać kilka lat. Kurczące się zasoby gruntów powodują, że deweloperzy nie są obecnie w stanie zaspokoić potrzeb klientów, którzy poszukują nieruchomości. Dlatego cześć zamożnych inwestorów decyduje się na zakup z rynku wtórnego.

3. Zarobek przewyższa zysk z lokaty bankowej

Choć oprocentowanie lokat bankowych nieco wzrosło w porównaniu do tego, co było w ostatnich latach, to i tak zysk nie jest na tyle atrakcyjny, aby mógł zabezpieczyć przed inflacją. Natomiast jeśli chodzi o nieruchomości, to od dawna uchodzą one za intratny sposób pomnażania środków. Stopa zwrotu jest szczególnie korzystna, jeśli przedmiotem sprzedaży są apartamenty luksusowe. Stąd też jest to świetny sposób inwestycyjny.

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
second-home-jak-wybrac-drugi-dom-na-wakacje
Second home – jak wybrać „drugi dom” na wakacje?
mieszkanie-inwestycyjne-jakich-bledow-unikac-podczas-zakupu
Mieszkanie inwestycyjne – jakich błędów unikać podczas zakupu?
polacy-coraz-chetniej-inwestuja-w-nieruchomosci-w-gorach-dlaczego-tak-sie-dzieje
Polacy coraz chętniej inwestują w nieruchomości w górach. Dlaczego tak się dzieje?