facebook img

Hotele modułowe – chwilowy trend, czy przyszłość budownictwa?

  • 12.10.2022 r.
  • autor: Anna Panikowska-Filipek
Hotele modułowe – chwilowy trend, czy przyszłość budownictwa?
Budownictwo modułowe cieszy się coraz większą popularnością. Pozwala ono na szybkie postawienie trwałych i funkcjonalnych budynków o różnorodnym przeznaczeniu. Czy hotele modułowe stanowią inwestycje przyszłości i są w stanie zdominować rynek? Czym się charakteryzują i czy warto w nie inwestować?

Coraz większa konkurencja na rynku, deficyt pracowników oraz rosnące ceny materiałów budowlanych wywołały konieczność szukania nowych, praktycznych rozwiązań. Jednym z nich jest budownictwo modułowe. Do tej pory w ten sposób stawiano najczęściej pomieszczenia magazynowe, kontenery usługowe, biurowe, a nawet medyczne. Teraz przyszedł czas na zupełnie nowy wymiar inwestycji – hotele modułowe.

Czym charakteryzuje się budownictwo modułowe?

Ten rodzaj inwestycji pozwala na postawienie budynku w znacznie krótszym czasie, niż przy wykorzystaniu tradycyjnych metod budownictwa. Budynki modułowe powstają z gotowych, certyfikowanych prefabrykatów najwyższej jakości, za pomocą których można tworzyć całe pomieszczenia lub ich części.  Przygotowuje się je w zakładzie produkcyjnym, który opuszczają w stanie surowym zamkniętym.

Oznacza to, że zawierają takie elementy jak:

– stolarkę okienną i drzwiową,

– ściany działowe,

– podłogę

– oraz dach.

Tworzy się je zgodnie z indywidualnym projektem, odpowiadającym potrzebom klienta. Każdy z tych komponentów jest transportowy na plac budowy, gdzie następuje ich montaż.

W przeszłości budownictwo modułowe było wykorzystywane głównie do tworzenia przestrzeni krótkoterminowych – hal wystawowych, pomieszczeń eventowych czy medycznych. Szybko jednak zauważono, że jest ono bardzo trwałe, może więc spełniać funkcje budynków o przeznaczeniu długoterminowym. Obecnie z prefabrykatów stawia się pomieszczenia biurowe, sklepy, lokale socjalne, domy jednorodzinne i wielorodzinne, a nawet hotele.

 

Zalety budownictwa modułowego

Budownictwo modułowe cieszy się dużą popularnością m.in. w krajach skandynawskich. Dzieje się tak, ponieważ na proces budowy nie wpływają warunki atmosferyczne, które w tym klimacie bywają bardzo trudne. Poszczególne części budynków nie powstają na placu, lecz w zadaszonym zakładzie produkcyjnym.

Do najważniejszych zalet tego rozwiązania należą:

– szybkość stawiania budynków – w przypadku wielu inwestycji czas budowy wynosi zaledwie kilka tygodni,

– niższy koszt budowy,

– konieczność zaangażowania mniejszej liczby osób,

– wysoki poziom termoizolacji i niewielkie utraty ciepła,

– wykonanie z ekologicznych, bezpiecznych dla środowiska materiałów,

– mniejszy stopień zanieczyszczenia powietrza niż w przypadku tradycyjnego budownictwa,

– możliwość szybkiego demontażu lub przeniesienia w inne miejsce,

– mniejsza ilość odpadów powstających w procesie budowy,

– możliwość poddania wielu elementów recyklingowi.

Budynki modułowe łączą w sobie kwestie praktyczne i ekologiczne. Są funkcjonalne i wygodne, a dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i certyfikowanych materiałów wysokiej jakości niczym nie odbiegają od budynków stawianych metodami tradycyjnymi. Doskonale wpisują się w model budownictwa pasywnego – zarówno koszt ich budowy, jak i eksploatacji jest atrakcyjny.

 

Hotele modułowe w Polsce

Hotele powstające z prefabrykatów to wciąż innowacyjne, lecz szybko zyskujące zwolenników rozwiązanie. Dzięki nim inwestor może zaoszczędzić czas – okres budowy liczy się nie w latach, lecz w miesiącach, a czasem nawet tygodniach – i szybciej zacząć osiągać zyski. Niższy koszt ich budowy sprawia natomiast, że są dostępne nawet dla inwestorów dysponujących mniejszym kapitałem. Hotele modułowe to nowoczesna, efektowna bryła, staranne wykończenie i ciekawy design.

W ten sposób można stworzyć wysokiej klasy przestrzeń dla gości, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób. Hotele i pensjonaty modułowe coraz częściej powstają w Polsce – obecnie można je znaleźć niemal w każdej miejscowości turystycznej. Jeden z pierwszych obiektów powstał ponad dekadę temu w Warszawie w okolicy lotniska Chopina.

Szacuje się, że w ciągu najbliższej dekady ich liczba może się znacząco zwiększyć. Mówi się, że budownictwo modułowe, również w branży turystycznej, jest tuż obok odnawialnych źródeł energii i systemów smart home najsilniejszym trendem przyszłości.

 

Hotele modułowe na świecie

Hotele z prefabrykatów cieszą się dużą popularnością na całym świecie. Najpopularniejszy z nich powstał w Nowym Jorku. Gdy na Manhattanie stanął hotel modułowy sieci Marriott, posiadający aż 26 kondygnacji, budził ogromne emocje. Prawdopodobnie wiele osób wątpiło w jego trwałość, jednak czas pokazał, że budynek, którego koszt wyniósł blisko 70 mln dolarów, wciąż doskonale spełnia swoją funkcję.

Co ciekawe, składa się on z 168 modułów – każdy z nich stanowi osobny, w pełni wyposażony pokój hotelowy – które zostały wyprodukowane w Polsce, w zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w Skawinie koło Krakowa. Łączna waga modułów wyniosła 2200 ton. Zostały one przetransportowane droga morską oraz powietrzną. Montaż wszystkich kondygnacji zajął zaledwie 21 tygodni. Osiągnięcie takiego wyniku w przypadku tradycyjnego budownictwa byłoby całkowicie niemożliwe. Hotele modułowe z powodzeniem stawia się także w europejskich krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii.

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
zakup_dzialki_budowlanej_co_sprawdzic
Na co zwrócić uwagę kupując działkę?
Fotolia_115805700_Subscription_XXL
Odkryj Idealne Miejsca na Zamieszkanie na Świecie: Przewodnik po Najlepszych Lokalizacjach
stan-deweloperski1 (1)
Stan deweloperski - wszystko, co powinieneś wiedzieć