facebook img

Podróże służbowe siłą napędową branży hotelarskiej

  • 30.09.2020 r.
  • autor: Anna Panikowska- Filipek
Podróże służbowe siłą napędową branży hotelarskiej
Właściciele hoteli w całej Polsce mocno odczuli skutki pandemii. Zamknięcie granic, mniejsza liczba turystów, ograniczenia możliwości przemieszczania się oraz konieczność dostosowania obiektów do nowych wymogów spowodowały, że branża znalazła się w trudnej sytuacji. Sposobem na jej poprawę mogą być podróże służbowe.

Złote lata hotelarstwa

Raport „Rynek hotelowy na tle rozwoju rynku biurowego w Polsce” przeprowadzony we wrześniu bieżącego roku przez firmę Cresa Polska pokazuje, że od momentu przystąpienia do Unii Europejskiej, zarówno rynek nieruchomości biurowych, jak i hotelowych zanotował dynamiczny wzrost. Początkowo branża biurowa rozwijała się szybciej, co spowodowało niewystarczającą ilość miejsc noclegowych dla pracowników podczas podróży służbowych. Deweloperzy szybko odnaleźli w tym swoją szansę i skoncentrowali się na powiększaniu bazy noclegowej w dużych miastach. Mimo to ilość powierzchni biurowych wciąż rosła niewspółmiernie szybko w stosunku do ilości dostępnych pokoi hotelowych. Największe dysproporcje widoczne były w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach oraz Trójmieście. Mniejsze zapotrzebowanie odnotowano w stolicy, natomiast w Łodzi oba rynki powiększały się niemal proporcjonalnie. Dla przykładu – w Krakowie powierzchnia biurowa w latach 2007–2020 wzrosła o prawie 12 000 000 mkw., natomiast liczba pokoi w hotelach o 4900. Chociaż dynamika rozwoju w obu branżach jest imponująca, wyraźnie widać, że stolica Małopolski potrzebuje jeszcze większej bazy noclegowej, która bez problemu odpowie na zapotrzebowanie nie tylko turystów, ale również firm.

Ostanie 13 lat było w hotelarstwie czasem dobrej passy.

Dostrzegając swoją szansę, deweloperzy hotelowi zintensyfikowali działania i znacznie zwiększyli podaż nowych pokoi oraz liczbę projektów w realizacji. Do Polski weszły międzynarodowe sieci hotelowe, osiągając wysokie poziomy obłożenia i rentowności – mówi Bolesław Kołodziejczyk Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa Cresa Polska.

 

Trudny rok 2020

Niestety nawet świetnie prosperujące hotele mocno odczuły skutki koronawirusa.

Pandemia zaskoczyła wszystkich uczestników rynku – zarówno deweloperów, sieci hotelowe, jak i banki. Skala spadku obłożenia hoteli spowodowana ograniczeniami społeczno-gospodarczymi i czasowe zamknięcie granic wpłynęła na pogorszenie otoczenia biznesowego – przyznaje Bolesław Kołodziejczyk. W bieżącym roku raczej nie uda się już odpracować strat wynikających w bardzo słabego sezonu turystycznego.

W dużych miastach nadzieją pozostają podróże służbowe. Na szczęście branża hotelarska jest na nie dobrze przygotowana – w większości badanych na potrzeby raportu aglomeracji przeważają hotele 3 i 4-gwiazdkowe, czyli te najchętniej wybierane przez firmy. W Warszawie stanowią one 70 proc. całej bazy hotelowej, pobodnie sytuacja wygląda w Krakowie. Dodatkowo większość z nich usytuowana jest blisko centrum, co znacząco ułatwia dojazd zarówno z Dworca PKP, jak i większości biurowców, auli czy sal konferencyjnych. Z miesiąca na miesiąc coraz więcej firm wraca do stylu pracy sprzed pandemii – tylko nieliczne wciąż pracują wyłącznie w trybie home office – coraz częściej organizuje się również szkolenia, zebrania czy konferencje, które wcześniej zastępowane były przede wszystkim wideokonferencjami – oczywiście z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i ograniczeń dotyczących ilości uczestników. Obecnie właśnie w tym upatruje się ratunek dla mocno osłabionej branży hotelarskiej.

Gdyby nie pojawienie się pandemii COVID-19, bylibyśmy świadkami przyspieszenia w sektorze hotelarskim i wysokich stóp zwrotu z inwestycji w hotele. Jednak w obecnej sytuacji dalsza przyszłość rynku hotelowego w Polsce będzie zależała głównie od popytu generowanego przez sektor biznesowy oraz nakładanych przez poszczególne państwa obostrzeń społeczno-gospodarczych – podsumowuje Iga Kraśniewska analityk firmy Cresa Polska.

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
Inwestycja w lokal komercyjny czy mieszkanie (zainwestujwnieruchomosci pl)
Inwestycja w mieszkanie lub nieruchomość komercyjną
1
Jak wzrosły koszty wykończenia domu w 2023 roku?
2 (1)
Dlaczego warto kupić dom bliźniak zamiast dużego mieszkania?