facebook img

Pomorze – dlaczego warto inwestować w nieruchomości w tym regionie?

  • 13.07.2022 r.
  • autor: Anna Panikowska-Filipek
Pomorze – dlaczego warto inwestować w nieruchomości w tym regionie?
Inwestycja w nieruchomości to bezpieczna i przynosząca wymierne zyski lokata kapitału. Są pewne regiony, które cieszą się większym zainteresowaniem od innych – bez wątpienia należy do nich Pomorze. Dlaczego nieruchomości nad Bałtykiem stale drożeją? Czy warto w nie zainwestować?

W obliczu rosnącej inflacji wiele osób szuka sposobu na ochronę swoich pieniędzy przed spadkiem ich wartości. Lokaty i konta oszczędnościowe nie są obecnie najlepszym rozwiązaniem, natomiast inwestowanie na giełdzie wymaga wiedzy i doświadczenia. Mimo wielu zmian polityczno-gospodarczych nieruchomości wciąż uważane są za bezpieczne i stabilne aktywa, odporne na wahania rynku nawet bardziej niż złoto. Dlaczego warto inwestować w domy i mieszkania na Pomorzu?

Nieruchomości nad morzem – inwestycja  opłacalna dla każdego

Mieszkania zlokalizowane nad Bałtykiem nieustannie utrzymują się w pierwszej 10 w zestawieniu polskich miast z najwyższymi cenami nieruchomości. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Bardzo wysoko plasuje się również Szczecin, mimo że nie leży on bezpośrednio nad morzem. Ceny w najbardziej atrakcyjnych miastach, takich jak np. Trójmiasto są porównywalne z tymi w Warszawie i obecnie wynoszą od 10 000/ mkw. do nawet 20 000/mkw.

W dużej mierze związane jest to z niewielką liczbą nowych działek oraz niską, kameralną zabudową. Szczególnie widoczne jest to w Sopocie, w którym powstaje stosunkowo mało nowych inwestycji. Często należą one do nieruchomości z tzw. górnej półki.

Trójmiasto rozwija również rynek nieruchomości premium, które zainteresują najbardziej wymagających kupców.

Atrakcyjna lokalizacja, nie tylko na wakacje

Co skłania inwestorów do zakupu mieszkania lub domu nad morzem? Z pewnością jest to atrakcyjna lokalizacja. Bliskość Morza Bałtyckiego, Kaszub oraz stosunkowo nieduża odległość dzieląca od Warmii i Mazur sprawia, że jest to bardzo atrakcyjna turystycznie lokalizacja.

– Przepiękna Gdańska Starówka, molo w Sopocie, promy w Trójmieście, Kołobrzegu, a także w Świnoujściu, umożliwiające przedostanie się w komfortowych warunkach np. do Skandynawii powodują, że całe Trójmiasto i okoliczne mniejsze miejscowości są bardzo pożądanymi lokalizacjami – przekonuje Marcin Kuryło reprezentujący Horyzont Inwestycje.

Ze względu na niższe ceny nieruchomości w naszym kraju, mieszkaniami nad Bałtykiem coraz częściej interesują się również obywatele innych krajów, m.in. Niemcy czy Skandynawowie.

Klimat, który przyciąga

Pomorze wyróżnia się także doskonałym mikroklimatem i prozdrowotnymi warunkami. Czyste, wolne od smogu przez dużą część roku duszącego znaczną część kraju (szczególnie Śląsk, Małopolskę i Mazowsze) powietrze sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzkę w mniej zanieczyszczony rejon.

Pomorze cały czas się rozwija

Nadmorskie miasta mają wiele do zaoferowania osobom w każdym wieku – coraz prężniej rozwija się tamtejszy sektor biurowy, a baza uczelni wyższych każdego roku przyciąga studentów z całego kraju. Szczególnie tych zainteresowanych nauką na kierunkach morskich.

Mimo że Trójmiasto kojarzy się głównie z turystką, należy ono do miast wyróżniających się najmniejszymi wahaniami związanymi z sezonowością, a popyt na mieszkania – zarówno na wynajem, jak i na własność – utrzymuje się przez cały rok.

– Mamy na swoim koncie wiele transakcji na pomorskim rynku nieruchomości. Ostatnio mocno pochylamy się nad projektami deweloperskimi w okolicach Trójmiasta. Analizujemy kilka działek i najprawdopodobniej jeszcze w tym roku wystartujemy z inwestycjami – mówi Marcin Kuryło.

Mieszkanie nad morzem – sposób na korzystny wynajem krótkoterminowy

Inwestorzy kupujący nieruchomości na wynajem, szczególnie chętnie wybierają miejscowości nadmorskie. Cieszą się one dużą popularnością zarówno w przypadku najmu długoterminowego – głównie wśród studentów oraz pracowników oddelegowywanych do lokalnych oddziałów firm – jak i krótkoterminowego.

Wysoki sezon trwa nad Bałtykiem od początku maja aż do końca września, jednak turyści pojawiają się tutaj przez cały rok. Łagodny klimat i duża zawartość jodu w powietrzu sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na przyjazd nad morze zimą oraz wczesną wiosną. W tym okresie na urlop decydują się głównie seniorzy – zarówno polscy, jak i niemieccy – a coraz częściej również rodziny z małymi dziećmi.

Nieruchomości na wynajem nad morzem cieszą się dużą popularnością. Stanowią tańszą alternatywę dla hoteli i pensjonatów, a przy tym dają większą swobodę i „domowy” komfort. Umożliwia to przykładowo samodzielne przygotowanie posiłku, zrobienie prania itp. Okres wynajmu mieszkania przez jedną osobę lub rodzinę na Pomorzu w czasie wysokiego sezonu wynosi od tygodnia, czasem nawet do 2 miesięcy. Jest to więc stały i pewny zysk, tym bardziej że wakacje nad Bałtykiem od lat nie tracą na popularności.

Oszczędność w czasie wakacji

Warto również wspomnieć o jeszcze jednej, ważnej kwestii – posiadając przeznaczone na wynajem krótkoterminowy mieszkanie nad morzem, może posłużyć do osobistego użytku  przez kilka tygodni w roku. Oprócz tego zawsze można udostępnić je znajomym lub rodzinie, a tym samym znacząco zmniejszyć bliskim koszt urlopu. Taką możliwość zapewnia zarówno samodzielny najem nieruchomości, jak i condo hotele i apartamenty.

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
okna pcv
Energia słoneczna i okna do domu: jak wykorzystać naturalne światło
Inwestycja w lokal komercyjny czy mieszkanie (zainwestujwnieruchomosci pl)
Inwestycja w mieszkanie lub nieruchomość komercyjną
1
Jak wzrosły koszty wykończenia domu w 2023 roku?