facebook img

Sektor nieruchomości hotelowych odbudowuje się po pandemii

  • 09.12.2022 r.
  • autor: Anna Panikowska-Filipek
Sektor nieruchomości hotelowych odbudowuje się po pandemii
Okres pandemii był momentem znacznego wyhamowania dla inwestycji hotelowych w niemal całej Europie. Obecnie sytuacja zaczyna powoli wracać do normy. Największą aktywność wykazują inwestorzy w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Francji i Hiszpanii. Całkowity wolumen transakcji europejskich w pierwszym półroczu bieżącego roku wyniósł 7 mld euro. Jak w tym kontekście wypada Polska?

Rynek nieruchomości hotelowych przed pandemią

Przed wybuchem pandemii Covid-19 rynek nieruchomości hotelowych prężnie rozwijał się w całej Europie Zachodniej. Potwierdzają to wyniki sprzedaży. Jak podaje HNR Hotel News w 2019 r. wolumen sprzedaży wyniósł 27,1 mld euro. Był to rekordowo wysoki wynik, którego nie udało się zanotować nigdy wcześniej. 

Pandemia oraz idące za nią ograniczenia w podróżowaniu oraz ostre restrykcje wprowadzane przez większość państw spowodowały jednak znaczący przestój w tym sektorze. Rynek nieruchomości hotelowych dopiero teraz zaczyna się odbudowywać. Jest to powolny proces, aczkolwiek widać pozytywny, długoterminowy trend. 

Inwestycje hotelowe w Europie

W pierwszym półroczu bieżącego roku całkowita wartość transakcji w Europie wyniosła 7 mld euro. Jest to znacznie niższy poziom, niż przed pandemią, jednak porównywalny z analogicznym okresem 2021 r. 

Dużą aktywnością wyróżnia się rynek brytyjski. W ostatnim czasie sfinalizowano tam kilka dużych inwestycji, takich jak zakup  Aparthotelu Adagio w Edynburgu. Była to inwestycja warta 40,5 mln funtów. Kolejną dużą transakcją był zakup np. hotelu Crowne Plaza Blackfriars zlokalizowanego w Londynie. 

Na uwagę zasługuje także francuski rynek hotelowy. Tam przedmiotem transakcji były m.in. Crowne Plaza w Paryżu – jego cena to 100 mln euro, Pont Royal Paris czy Club Med Grand Massif Samoens Morillon. 

Również w Hiszpanii sfinalizowano kilka umów, których wartość przekroczyła 100 mln euro. Tak było w przypadku hotelu Princesa Plaza Madrid czy hotelu 7Pines Resort Ibiza. Sporą aktywnością wykazywali się też inwestorzy we Włoszech, Holandii oraz Szkocji. 

Rynek nieruchomości hotelowych w Polsce

Mimo korzystnego trendu zauważalnego w Europie Zachodniej rynek nieruchomości hotelowych w Polsce wciąż pozostaje mocno z tyłu. Liczba realizacji hotelowych znacząco spada w porównaniu z poprzednimi latami, mimo to powierzchnia hotelowa wciąż się powiększa. Jak wynika z danych GUS, w 2021 r. wzrosła ona o ponad 8 500 pokoi. Obecnie w Polsce funkcjonuje ponad 2800 skategoryzowanych hoteli, a ponad 80 z nich to hotele pięciogwiazdkowe. 

Warto dodać, że tak duży przyrost powierzchni hotelowej nie był notowany aż od 2008 r. Jest to więc rekordowo dobry wynik. Co go wywołało? W dużej mierze jest to efekt oddania do użytku rozpoczętych znacznie wcześniej inwestycji, które przedłużył się m.in. w wyniku pandemii. Specjaliści zaznaczają jednak, że polski rynek hotelowy traci na rentowności. Jednym z kluczowych czynników jest bardzo wysoka inflacja.

Inflacja powoduje, że koszty utrzymania obiektów rosną szybciej niż ceny usług hotelowych. Stąd hotele nie są aktywami, których poszukują dziś inwestorzy. Operacje inwestycyjne dławione są przez drastycznie rosnące koszty, głównie energii, gazu i usług. Branża mierzy się z poważnym wzrostem cen gazu, którego cena skoczyła o ponad 300 proc. i energii elektrycznej, która w ciągu roku podrożała o około 200 proc. – ocenia Walter Herz cytowany przez portal egospodarka.pl.

Kolejne planowane inwestycje

Mimo to w Polsce również powstają kolejne inwestycje hotelowe. Od początku roku Radisson Hotel Group otworzył dwa nowe obiekty – w Poznaniu ( Andersia Hotel & Spa Poznań) i w Gdańsku  (Radisson RED Gdańsk). W najbliższych latach grupa planuje otwarcie aż 6 kolejnych hoteli w całej Polsce. 

Bałtyk aktualnie jest wyjątkowo lubianym przez inwestorów rejonem. Obecnie trwa tam budowa Hotelu Gołębiewski (w Pobierowie). Natomiast w Gdyni firma Allenort Capital rozważa budowę czterogwiazdkowego hotelu. Inwestycja ma się rozpocząć w przyszłym roku. 

Duże inwestycje hotelowe planowane są również w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu. To dobry znak, ponieważ w ostatnich latach za największą polską inwestycję można było uznać zakupu warszawskiego Regent Warsaw Hotel przez PHN, który miał miejsce w 2021 r.

Co ogranicza inwestorów?

Oprócz inflacji, która w tym roku znacząco wzrosła w większości europejskich krajów, dużym problemem są wysokie ceny materiałów budowlanych oraz deficyt pracowników. To jednak nie jedyne trudności.

– Inwestorzy od trzech lat mają trudności z pozyskaniem finansowania bankowego na inwestycje hotelowe, a dodatkowo przy obecnych stopach procentowych koszt finansowania jest bardzo duży – przyznaje w rozmowie z portalem egospodarka.pl Katarzyna Tencza,  pełniąca funkcję Associate Director Investment & Hospitality w Walter Herz. 

W Polsce na mniejsze zainteresowanie inwestycjami hotelowymi wpływa również mała dostępność gruntów w atrakcyjnych lokalizacjach. Spora ilość planowanych w najbliższych latach inwestycji może jednak zmienić ten trend. 

 

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
okna pcv
Energia słoneczna i okna do domu: jak wykorzystać naturalne światło
Inwestycja w lokal komercyjny czy mieszkanie (zainwestujwnieruchomosci pl)
Inwestycja w mieszkanie lub nieruchomość komercyjną
1
Jak wzrosły koszty wykończenia domu w 2023 roku?