facebook img

Turystyka w Polsce – nastąpiły gwałtowne wzrosty

  • 10.08.2023 r.
  • autor: Anna Sadkowska-Rojek
Turystyka w Polsce – nastąpiły gwałtowne wzrosty
Rośnie liczba turystów przybywających do Polski zza granicy. Owa zauważalna tendencja może być rezultatem nie tylko bogatej kultury i pięknej przyrody naszego kraju, lecz także niskiego poziomu przestępczości oraz, jeśli wierzyć statystykom, konkurencyjnym cenom.

Wzrost liczby udzielanych noclegów jest imponujący

Obecnie można zaobserwować imponujący wzrost ruchu turystycznego w Polsce – kraju, który przyciąga podróżnych nie tylko z sąsiadujących z nami Czech i Niemiec. Najnowsze statystyki opracowane i przedstawione przez Główny Urząd Statystyczny ujawniły, że liczba noclegów udzielonych zagranicznym turystom zwiększyła się o ponad 237 tysięcy, co stanowi imponujący wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. To dane z pierwszych 5 miesięcy bieżącego roku, co sugeruje, że trend wzrostowy jest trwały i można spodziewać się kolejnych.

 

Polska kusi turystów nie tylko swoją wyjątkową kulturą oraz urokami przyrody, ale również innymi atutami takimi, jak wysoki poziom bezpieczeństwa oraz przystępne dla cudzoziemców ceny. Te czynniki wspólnie tworzą atrakcyjny obraz Polski, zachęcający turystów z różnych zakątków świata do odkrywania naszego kraju. Jednak nie tylko kultura i przyroda wpływa korzystnie na wzmożone zainteresowanie turystów.

 

Nie tylko Europejczycy chętnie odwiedzają nasz kraj

W tym roku wzrost odwiedzin w Polsce obserwowany jest przede wszystkim wśród turystów z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Czech. Według danych GUS liczba zagranicznych noclegów w obiektach hotelowych w ciągu pierwszych 5 miesięcy tego roku wzrosła o imponującą liczbę, a mianowicie aż o 237 tys. Świadczy to przede wszystkim o rosnącym zainteresowaniu naszym krajem.

 

Również turyści przybywający z Włoch, Szwecji, Szwajcarii, Słowacji, Norwegii, Holandii i Hiszpanii zapewnili Polsce kilkudziesięcioprocentowy wzrost liczby udzielanych noclegów. Mimo to, w przypadku tych krajów skala wzrostu pozostaje stosunkowo niewielka, bowiem osiągnęła poziom poniżej 50 tysięcy noclegów w ciągu pierwszych 5 miesięcy bieżącego roku.

 

Cena gra tu ogromną rolę

Czy przyczyna zjawiska, jakim jest stosunkowo spory napływ turystów do naszego kraju, tkwi w przystępnej dla obcokrajowców cenie? Choć polska kultura, zachwycająca przyroda i stały rozwój infrastruktury odgrywają kluczową rolę, to istnieją również inne czynniki, które przyczyniają się do polepszenia wizerunku Polski w oczach podróżujących. Analizując źródła wzrostu liczby turystów zagranicznych, warto zwrócić uwagę na niedawne raporty, w których eksperci pozytywnie ocenili Polskę. Dane Eurostatu za rok 2022 sugerują na przykład, że polskie hotele i restauracje należą do najtańszych w Europie. W porównaniu do droższych krajów skandynawskich, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Austrii, Polska prezentuje się jako atrakcyjna opcja cenowa dla turystów z krajów zachodnich. Co ciekawe, według Eurostatu, czeskie hotele i restauracje są o 11 proc. tańsze niż takie obiekty usytuowane w Polsce.

 

– Czesi, chcąc jednak spędzić urlop nad morzem, mogą – zwracając uwagę jedynie na pliki wydawanych koron - przedkładać polskie plaże nad tymi w Niemczech, Słowenii czy niekiedy też Chorwacji. W przypadku tych krajów Eurostat szacuje bowiem, że restauracje i hotele są droższe niż w Polsce – podkreśla Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust.

 

W porównaniu do innych popularnych destynacji takich, jak kraje skandynawskie czy zachodnioeuropejskie, Polska oferuje więc korzystne ceny, co przyciąga turystów szukających jakości za przystępną cenę.

 

Polska jest bezpiecznym krajem

Nie można także pominąć aspektu poczucia bezpieczeństwa. Ta kwestia również ma kluczowe znaczenie dla podróżujących. Polska plasuje się na stosunkowo wysokiej 13. pozycji w rankingu bezpieczeństwa według portalu Numbeo. To ważny argument dla turystów wybierających cel podróży szczególnie w obecnych czasach, gdy bezpieczeństwo staje się coraz bardziej istotnym kryterium. A zatem, w porównaniu do innych popularnych, wakacyjnych destynacji w Europie, Polska może pochwalić się stosunkowo niskim poziomem przestępczości.

 

– To znaczy, że lepiej jest tylko w 12 lokalizacjach (np. Austrii, Danii, Finlandii, Monako, Holandii czy Estonii). Z drugiej strony jest aż 29 krajów/terytoriów w Europie, w których przestępczość jest większym problemem niż w Polsce. Są to m.in. Portugalia, Słowacja, Norwegia, Węgry, Hiszpania, Niemcy, Irlandia, Grecja, Włochy, Wielka Brytania, Szwecja, Belgia i Francja – zaznacza Bartosz Turek.

 

Warto podkreślić, iż według badań opinii publicznej, przeprowadzonych przez CBOS w tym roku, aż 96 proc. respondentów stwierdziło, że obszar, w którym mieszkają (czyli np. dzielnica, osiedle czy wieś), jest bezpieczny i spokojny.

 

Analizując tę dynamikę wzrostu turystyki, nie można zapominać o potencjale rozwojowym kraju. Polska inwestuje w rozwój infrastruktury turystycznej, co wpływa na komfort podróżujących do naszego kraju osób i ich zadowolenie z wizyty. Promocja kultury i historii Polski na arenie międzynarodowej także przyciąga uwagę turystów, którzy chcą poznać bogate dziedzictwo naszego kraju.

źródło: zainwestujwnieruchomosci.pl

podobne artykuły

linia
Inwestycja w lokal komercyjny czy mieszkanie (zainwestujwnieruchomosci pl)
Inwestycja w mieszkanie lub nieruchomość komercyjną
1
Jak wzrosły koszty wykończenia domu w 2023 roku?
2 (1)
Dlaczego warto kupić dom bliźniak zamiast dużego mieszkania?